CHP'den asgari ücret zammı önerisi: En az 3 bin 100 lira olmalı - Son Dakika

CHP'den asgari ücret zammı önerisi: En az 3 bin 100 lira olmalı

02.12.2020 11:49

Merkez Bankası'nın yıl sonu dolar tahmininin yüzde 32,77 oranında arttığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, asgari ücretin yüzde 32,77'lik artışla en az 3 bin 100 lira olması gerektiğini bildirdi.

Ağbaba, 2021'de uygulanacak asgari ücretin tespitine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa ülkelerine göre Türkiye'nin asgari ücret sıralamasında son sıralarda yer aldığını belirtti. Özellikle ocak ayından bu yana döviz kurlarında yaşanan artışların, ülkelerin asgari ücret sıralamasında, Türkiye'nin sondan ikinci sıraya kadar gerilemesine yol açtığını aktaran Ağbaba, ayrıca Türkiye'nin Avrupa ülkelerine göre de yüksek enflasyon oranı ile dikkati çektiğini ifade etti.

"EN AZ 3 BİN 100 LİRA OLMALIDIR"

Bu yılın başından itibaren döviz kurlarında yaşanan artış en çok asgari ücret ile geçinenleri etkilediğini, dolar kurunun artması kayıt dışı dahil olmak üzere yaklaşık 10 milyon civarında çalışanın gelir kaybı yaşadığını ileri süren Ağbaba, şunları kaydetti:

"Merkez Bankası kur verilerine göre, 1 Ocak 2020 tarihinde dolar 5,95 liradır. Merkez Bankası'nın 13 Kasım 2020 tarihli yıl sonu dolar tahmini ise 7,90 liradır. 1 Ocak 2020 tarihinden Merkez Bankası'nın son yıl sonu dolar tahmini arasında dolarda yaşanan artış yüzde 32,77 oranındadır. Asgari ücrete dolar kurunda yaşanan yüzde 32,77'lik artış göz önüne alındığında, 2 bin 324 lira net asgari ücrete en az yüzde 32,77 oranında zam yapılması gerekmektedir. Bu durumda asgari ücret, en az 776 lira zam ile net 3 bin 100 lira olmalıdır. Ayrıca asgari ücrette vergi kesintisine de son verilmelidir."

CHP'den asgari ücret zammı önerisi: En az 3 bin 100 lira olmalı

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi CHP'den asgari ücret zammı önerisi: En az 3 bin 100 lira olmalı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (7)
  • bilirkişi: VALLAHİDE BİLLAHİDE İSTANBULDA BU ASGARİ ÜÇRETLE GEÇİNMEK ARTIK İMKANSIZ.FAKİRİN İYİCE FAKİR ZENGİNİN İYİCE ZENGİN OLDUĞU BİR ÜLKE OLDUK SUÇ BİZDE KENDİME KIZIYORUM BU ÜLKEYİ BU HALE GETİRMEYE UFACIKTA OLSA BENİMDE ETKİM OLMUŞTUR ZARARIN NERSİNDEN DÖNERSEN DÖN KAR DIR HEDEF 2023 Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Mesut Özil, "Geçmiş ve gelecek" mesajıyla Fenerbahçe formalı fotoğrafını paylaştı Son Dakika: Sosyal medya devi Facebook, Türkiye'ye temsilci atayacak Kayıp düşen kişiye otomobil çarptı, feci kaza kamerada Felç geçiren oyuncu Sabina Toziya, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden ayrıldı Kar nedeniyle kayan kamyonet köprüde asılı kaldı, sürücü mucizevi bir kurtuluşa imza attı Kendisini kahvaltı için uyandıran eşini ve küçük kızını kaynar suyla haşlayan cani koca: Karım bana hakaretler etti, kazara oldu Denizli-Antalya Karayolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı: 5 kilometre uzunluğunda kuyruk oluştu Itır Esen'in enkaz üzerinde verdiği pozlara tepki yağınca AKUT'tan açıklama geldi