CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'Köklerimiz Buluşuyor' Çalıştayına Katıldı "Kılıçdaroğlu." - Son Dakika

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'Köklerimiz Buluşuyor' Çalıştayına Katıldı "Kılıçdaroğlu."

29.09.2012 23:46
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'Köklerimiz Buluşuyor' Çalıştayına Katıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sabancı Kültür Merkezi'nde kentteki sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin de katıldığı kentlilik bilincinin geliştirilmesi amacıyla organize edilen 'Köklerimizle Buluşuyoruz' çalıştayına katıldı.

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sabancı Kültür Merkezi'nde kentteki sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin de katıldığı kentlilik bilincinin geliştirilmesi amacıyla organize edilen 'Köklerimizle Buluşuyoruz' çalıştayına katıldı.

CHP'nin etkin muhalefet yapamıyor diye bir eleştiri olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu konuşmasına söyle devam etti: "Burada insafsızlık var. 4+4+4 eğitim sistemi CHP muhalefet etmeseydi sizin haberiniz bile olmazdı. Bir günde geçerdi. Muhalefet eden biziz. Gazetecilerle toplantı yapan biziz. Terörü nasıl sonlandırıcaz diye proje koyan biziz. Şehitler geliyorken milletvekilleri tatilde olamaz diyen biziz. Kaçan kim? MHP ile Ak Parti. Niye bunları görmüyoruz arkadaşlar. Avrupa da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hangi başkente giderse gitsin benim kadar rahat gidemez. Eskiden Ak Parti demokrasiyi savunuyordu. CHP statükocu partiydi. Nereye giderseniz gidin. İster Bağdat, İster Şam. CHP demokrasiyi ve özgürlükleri savunanan partidir. Demokrasi ve özgürlükleri katleden parti de Ak Partidir. Dünyaya anlatıyoruz. Ama kendi ülkemize anlatamıyoruz. Akşam açıyor vatandaş televizyonunu tartışma programlarında aynı tipler. Bir yerde sel mi olmuş. İki dakka sel konuluşulur daha sonra CHP konuşulur. Meclis mi çalışmadı, üniversitelerde eylem mi oldu sorumlusu kim? CHP. Bu algının tuzağına düşmeye hakkınız yok. Biz ne söylediğimizi biliyoruz. Bu ülkeye demokrasiyi biz getirdik. Çok partili hayatı biz getirdik. Biz her siyasete saygı duyarız. Kimseye sen niye böyle düşünüyorsun diye kimseyi sorgulamadık. Farklı düşünmeyen insan topluluğunda gelişme olmaz. Farklı düşüneceğiz. Bir tez olacak onun karşısında anti tez olacak. Dünya böyle gelişti. İnsanlık böyle gelişti. Biz siyaset anlayışımızı yeniden şekillendirmek durumundayız"diye konuştu.

4+4+4 eğitim sisteminin Türkiye'yi bilgi toplumu olmaktan alıkoyacak bir sistem olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Tarım toplumuyla başladık. Sanayi toplumuna geçtik. 21'nci yüzyıldan itibaren dünya bilgi toplumuna geçtik. Televizyonu ilk ABD buldu. Artık onlar televizyonu izlemiyor. Çevrenizde o kadar çok olaylar var ki. Onları sorgulayamazsanız gelişmeyi yakalayamazsınız. 4+4+4 sonuçları 20 yıl sonra ortaya çıkacaktır. Dünya'dan kopan bir Türkiye. Üniversitelerden şikayet geldi tabi. Siz hiç demokrasi gelişirken konuşmayan bir üniversite gördünüz mü? Bir üniversite korkuyorsa, konuşamıyorsa, yayın yapamıyorsa siz o ülkede demokrasi var diyebilir misiniz? Hocam hiç üzülme Silivri üniversitesi yeteri kadar yayın yapıyor. Ordaki toplama kampından neredeyse her ay bir eser çıkıyor. 21'nci yüzyılın insanlık ayıbıdır orası. Aydınlar çok önemli. Aydınların da büyük bir kısmının sindiğini korktuğunu görüyoruz. Aydın göğsünde yürek taşır. Haksızlıklara karşı mücadele eder. Tayyip Erdoğan acaba bana ne yapar. Ben konuşmayayım. O zaman okudun kitaplara yazık. Sen baskılar altında korkuyorsan siniyorsan kusura bakma sana aydın denmez. Toplum adına kitle adına konuşur aydın. Biz bir parti ile mücadele etmiyoruz arkadaşlar parti devletiyle mücadele ediyoruz. Vali, kaymakam, üniversiteleri, gazeteleri onların emrinde. Yargıyı ben demeyecektim siz dediniz. Başbakan söylüyor 'Yargıya söyledik' gerekeni yapacaklar diyor" dedi.

Tazminat davasıyla benim geri adım atacağımı söylüyorlar. Bir değil bin tazminat davası açsan vız gelir tırs gider. Sizden bir istediğim var. İsteğim şu sizde çalışacaksınız. Dünya kadar hata var. Vatandaşın derdi var. Sorunlarına çözüm istiyor. Biri gelsin beni dinlesin istiyor. Dönüp kendimize bakmalıyız biz buranın aydınlarıyız. Mürekkep yalamışız. Bugün gazeteleri okudunuz yine. Güzel bir toplantı yaptık. Medyaya bakar mısınız. Sanki biz orada birbirimizi boğazlamışız. Bunu yandaşın ötesinde sosyal demokrat olduğunu söyleyen bir gazete yapıyor. O nedenle medyayı okurken dikkatli okuyun. Efendim bizde görüş ayrılıkları olurmuş. Sosyal demokrat bir partide herkesin aynı düşünmesini bekleyebilir misiniz? Bizi Ak Partiye benzetmek istiyorlar. Bakın orada konuşan var mı? Başbakan konuşuyor diğerleri sesini kesiyor. Böyle bir parti olmasını ister misiniz? Herkes istediğini söyleyecek konuşacak arkadaşlar. Ben milletvekili arkadaşlarıma şunu da söylüyorum. Burası bir partidir. Düşünce kuruluşu değildir. Disiplinde gereklidir. Bir dönem disiplinsizlik vardı. Şimdi bitirdim izin vermiyorum. Kurallara uymayanlara disiplinsiz davrananlara kimse kusura bakmasın gerekeni yapacağız" diye konuştu.

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'Köklerimiz Buluşuyor' Çalıştayına Katıldı 'Kılıçdaroğlu.' - Son Dakika


Son Dakika

Buldukları iki açığı Instagram'a bildiren gençlere 50 dolar ödül teklif edildi Kırmızı Oda'da rol alan Sema Keçik'in 2 yıl önce kendisinden 25 yaş küçük oyuncuyla aşk yaşaması yeniden gündem oldu Işıkları sökülüp, çeşmesi kırılan 600 yıllık Şahmelek Camii'ni talan edenler geride sadece bir kasket bıraktı Köylünün geçim kaynağı oldu! Koronavirüs sonrası kekik yağı satışları patladı Genç kızları tuzağa düşüren izdivacın damat adayı, son işinde kıskıvrak yakalandı Son dakika: 2021'de MTV, trafik ve vergi cezaları yüzde 9,11 oranında artacak CHP'den Erdoğan'a Kanal İstanbul yanıtı: İmamoğlu'ndan özür dilemelidir Hatay'da deprem ve tsunami uyarısı: Deniz kumundan yapılan binalar büyük tehlike taşıyor