CHP Kocaeli Milletvekili Güneş Açıklaması - Son Dakika

CHP Kocaeli Milletvekili Güneş Açıklaması

5 yıl önce

"Bir ülkede Merkez Bankası Başkanı ile bu kadar oynarsanız, mali piyasalar sarsılır. Cumhurbaşkanı'nı, bu konudaki yanlış politikası nedeniyle uyarıyoruz"

CHP Kocaeli Milletvekili Güneş Açıklaması, System.String[]

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, "Bir ülkede Merkez Bankası Başkanı ile bu kadar oynarsanız, mali piyasalar sarsılır. Cumhurbaşkanı'nı, bu konudaki yanlış politikası nedeniyle uyarıyoruz" dedi.


Güneş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankası'nın faiz indirimini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki açıklamalarını değerlendirdi.


Hurşit Güneş, Türkiye'de yatırımların artmasının önündeki engelin faiz değil "güvensiz ortam ve hukukun ortadan kalkması" olduğunu, çünkü faizler yüksek olsa bile yatırımcının yurt dışından borçlanarak bu engeli aşabileceğini savundu.


Faize doğrudan müdahalenin çok kötü sonuçlar doğuracağını kaydeden Güneş, bunun bir örneğinin 1994 yılında yaşandığını ve 5 Nisan kararları ile sonuçlandığını ifade etti. Güneş, bu nedenle Merkez Bankası'nın bağımsızlığına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.


Ekonominin bir bilim olduğunu, "üfürükçülerden alınan fikirlerle" yönetilemeyeceğini belirten Güneş, şöyle devam etti:


"Neden birden bire faizden dolayı rahatsızlık oluştu? 12 ay sonrasının enflasyon beklentisi 6,8'dir. Şu anda haftalık repo 7,75. Bu 1 puan yüksek olması mı size batıyor? Reel anlamda faiz yüksek değil aslında.


Durum şu: Türkiye'de 2002 yılında hane halkının bankalara olan borcu, harcanabilir gelirlerinin yüzde 3'üydü. Şimdi ise yüzde 60. Yani halk bankalara borçlu. Hükümet halkı borçlu hale getirmiş. Sen faizi düşürsen ne olacak? Milletin gelirini artır. Kaldı ki Merkez Bankası faizi düşürse bile bankalar düşürmeyecektir.


Merkez Bankası bağımsızdır. Bir gazeteci ya da bilim adamı Merkez Bankası'nın kararlarını eleştirebilir. Ama Cumhurbaşkanı, kendi atadığı memuruna 'indir şu faizleri' derse, orada bir sorun var demektir.


Bunun sonu nereye varacak? Sonunda Merkez Bankası Başkanı'na 'paralelci' ya da 'hükümete darbe yapıyor' diyecekler, suçlayacaklar. Bir ülkede Merkez Bankası Başkanı ile bu kadar oynarsanız, mali piyasalar sarsılır. Cumhurbaşkanı'nı, bu konudaki yanlış politikası nedeniyle uyarıyoruz. Merkez Bankası'nı rahat bırakmalı. Bu bir hesap kitap işidir."


Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güneş, uluslararası piyasalarda petrolün fiyatının düşmesine rağmen bunun Türkiye'de pompaya yansımadığını belirterek, "Maliyet düşüşünü satış fiyatına yansıtmıyor, bu yolla vergi topluyorlar" dedi. Güneş, doğalgazda da aynı durumun söz konusu olduğunu, bu nedenle elektrik faturaların arttığını ifade etti. - TBMM

Haber Yayın Tarihi: 22.01.2015 04:35 Kaynak: AASon Dakika

Erdoğan müjdeyi verdi! Bu 6 suçu işleyenler hariç, binlerce kişi tahliye olacak
Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti

Son Dakika Haberleri