CHP Kocaeli Milletvekili Güneş Açıklaması - Son Dakika

CHP Kocaeli Milletvekili Güneş Açıklaması

5 yıl önce

"Keynes'i okumak gerekir. Hükümet'te hiç kimse Keynes'i okumamıştır"

CHP Kocaeli Milletvekili Güneş Açıklaması, System.String[]

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, iktisatçı Keynes'in önemli olduğunu ve okumak gerektiğini belirterek, " Hükümet'te hiç kimse Keynes'i okumamıştır" görüşünü ifade etti.


Güneş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısına, dünyada petrol ve emtia fiyatlarının düştüğünü, Türkiye'nin ithalat faturasında ciddi düşüşlere rağmen son 12 ayda doların yüzde 15 değer kazandığını söyledi. Güneş, "Cumhurbaşkanı neden ikide bir Merkez Bankası ile ile ilgili münasebetsiz açıklamalarda bulunuyor. Hem yasaya hem de Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi ve piyasa kurallarına aykırı... Abuk subuk durum ortaya çıkıyor ve döviz kuru gereksiz şekilde yukarı doğru gidiyor, bunun çok çeşitli mahsurları var" dedi.


AK Parti'nin iktidara geldiğinde hane halkının harcanabilir gelirinin bankalara olan borcu yüzde 3'ten az olduğunu, bugün ise yüzde 60'dan fazla olduğunu ifade eden Güneş, meselenin faizde değil olağanüstü borçta olduğunu "vatandaşın gırtlağına kadar borçlu durumda" yaşadığını savundu. "Vatandaş borçlu ve borçları gelirine oranı çok yükseldiği için ödemekte sıkıntı çekiyor ve siz popülizm yapıyorsunuz" diyen Güneş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ekonomiden anlamadığını ileri sürdü.


Zeybekci'nin "20. yüzyılın en büyük iktisatçısı John Maynard Keynes'in kitabını yerle yeksan ettiğini" ifade eden Güneş, Keynes'in Meclis Kütüphanesi'nden aldığı "Genel Teori" kitabını göstererek,  şöyle konuştu:


"Makro ekonominin temelini atmıştır. Faiz ile enflasyon arasındaki ilişkinin en temel yapıtı budur. Okumasında yarar vardır. Merkez Bankası'nın başında genç bir doçent arkadaşımız var; kendisinden daha iyi ekonomi bildiğine hiç kuşkum yoktur. İkide bir de Merkez Bankası 'nın faiz politikasıyla ilgili yorumda bulunması yanlıştır. Hem konumuna uymaz hem de yaptığı açıklama da yanlış. Uyarılması gerekiyor. Ekonomi sadece ihracattan ibaret değil. Kur yukarı gitsin,  ihracat düzelecek diye mi düşünüyor, külliyen yanlış. Sayın Ali Babacan sorumluluğunu yerine getirmiyor. Hükümet'te kakafoni var,  Bremen mızıkacıları gibi her kafadan ses çıkıyor. Babacan'ın Cumhurbaşkanı'nı uyarması gerekiyor. Ayrıca çalışma arkadaşlarını susturması lazım. Cari işlemler açığı düştü, döviz kuru niye yükseliyor? Türkiye'nin 2002 yılında 43 milyarı özel sektörün olmak üzere 130 milyar dış borcu varken, bugün 400 milyar dolara geldi, bunun 275 milyarı özel sektör ait. Saray'da oturan hazret, ikide bir faizle ilgili yerli yersiz demeç verdiğinde bu memleketin vergi verenine, vatandaşına, işverenine olağanüstü yük yüklüyor. Zaten sarayı yaptırdığın olağanüstü yüksek paraya, bir de oturup ikide bir devalüasyonla dış borcu katlatma. Sus yerinde otur."


Keynes ile ilgili bilgi veren Güneş, "Genel Teori" kitabının çok önemli bir kitap olduğunu söyledi. Kendisinin "Keynesyen" olduğunu vurgulayan Güneş, sosyal demokratların genellikle Keynesyen iktisada, kamu harcamalarının artırılarak işsizliğin azaltılacağı politikalara inandığını söyledi. Güneş, "Keynes'i okumak gerekir. Bana kalırsa, bu Hükümet'te hiç kimse Keynes'i okumamıştır. Ama en azından Babacan'ın Keynes'e saygısı var. Konuşmalarında dikkatli konuşuyor, diğerleri saygısızca konuşuyor. Bu kitabı büyük olasılıkla Zeybekci'ye yollamam çünkü yakar diye korkuyorum" dedi. - TBMM

Haber Yayın Tarihi: 11.02.2015 03:35 Kaynak: AASon Dakika

Ayağındaki bıçakla seyircilerin arasına dalan horoz, 55 yaşındaki şahsın ölümüne neden oldu
Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu PKK/YPG'li teröristler, DEAŞ'lı kadınları fuhuş için pazarlıyor

Son Dakika Haberleri