CHP Kocaeli Milletvekili Güneş Açıklaması - Son Dakika

CHP Kocaeli Milletvekili Güneş Açıklaması

5 yıl önce

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, "Merkez Bankası, saraydaki laubali demeçler sonucunda kendi kasasından 3 milyar doları piyasaya satmak, rezervlerini eritmek zorunda kalmış" dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Güneş Açıklaması, System.String[]

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, " Merkez Bankası, saraydaki laubali demeçler sonucunda kendi kasasından 3 milyar doları piyasaya satmak, rezervlerini eritmek zorunda kalmış" dedi.


Güneş, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Sözlerine Çanakale'de şehit olan askerleri anarak başlayan Hurşit Güneş, Merkez Bankası'nın (MB) bugün yaptığı açıklamaya değindi, açıklamada küresel piyasalardaki belirsizlik ve gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekildiğini oysa gıda fiyatlarının son 55 ayın en düşük düzeyinde olduğunu söyledi.


MB'nin, Şubat ayında 2,34 milyar dolar, 01-11 Mart arasında da 620 milyon dolar olmak üzere son 40 günde 3 milyar dolar döviz sattığını belirten Güneş, "Merkez Bankası, saraydaki laubali demeçler sonucunda kendi kasasından 3 milyar doları piyasaya satmak, rezervlerini eritmek zorunda kalmış" dedi.


Türkiye'nin teknik olarak resesyona girmek üzere olduğunu ifade eden Güneş, Türkiye'de 5 milyon 563 bin işsiz bulunduğunu söyledi. Güneş, "Bizim tahminimiz 2015 yılı böyle geçerse 6 milyonun üzerinde işsiz olacak Türkiye'de, olağanüstü bir rakam" diye konuştu. TÜİK'i de eleştiren Güneş, " Türkiye İstatistik Kurumu, istatistiklerle yalan söylüyor" görüşünü dile getirdi.


Güneş, bir soru üzerine, "Kandil'in açıklamalarından silah bırakmanın söz konusu olmadığının anlaşıldığını" ifade etti.


Hurşit Güneş, bankalara yönelik yapılan spekülasyon ve kara propagandayı cezasız bırakacak düzenlemenin komisyondan geçtiğinin ve ceza verilebilmesinin menfaat şartına bağlandığının hatırlatılması üzerine, "Bir bankayı bir dedikodunuz ile batırıp da 'Ya bundan benim bir menfaatim yok, yanlış yaptım, evet yanlışmış söylediklerim, yalanmış ama ben bundan faydalanmadım' derseniz bir güzel beraat edersiniz. Bu sizi SPK'daki o yasa değişikliğinden korur ama Bankalar Kanunu'nda bahsettiğim ayrıca bir madde var oradan korumaz" diye konuştu.

Haber Yayın Tarihi: 18.03.2015 03:52 Kaynak: AASon Dakika

Abdullah Gül'den Elazığ depremiyle ilgili dikkat çeken çıkış: Umarım uyarıcı olur
Vatandaş, deprem bölgesine gelen İmamoğlu'na çağrıda bulundu: Müteahhitler tutuklansın Cedi Osman'ın Elazığ depremi paylaşımı tepki çekti

Son Dakika Haberleri