CHP'li vekil Meclis'te Dar Hejiroke'yi söyledi, AK Partililerden alkış aldı - Son Dakika

CHP'li vekil Meclis'te Dar Hejiroke'yi söyledi, AK Partililerden alkış aldı

17.05.2022 16:45

CHP'li Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun, konseri yasaklanan ve hedef gösterilen Aynur Doğan'a destek için söylediği Kürtçe türküyü AK Partililer de alkışladı. TBMM, İngilizce ve Kürtçe'yi ise X diye kodladı.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Derince Belediyesi tarafından konserine yasak getirilen Kürt sanatçı Aynur Doğan'a Meclis Genel Kurulu'ndan destek verdi.

Genel kuruldaki konuşmasına Sertab Erener'in 2003 yılında Eurovision'u kazandığı "Every Way That I Can" şarkısını seslendiren şarkının ardından "Söyleyebiliyoruz" dedi. Sözlerinin devamında Doğan'ın Kürtçe "Dar Hejiroke" türküsünü söyleyen Kayışoğlu, "Söyleyemiyoruz. Bu kadar" ifadelerini kullandı.

İKİ DİLDE SÖYLENEN SÖZLER TUTANAKLARA (X) OLARAK YANSIDI

Kayışoğlu'nun Doğan'a Meclis'ten desteği Meclis tutanaklarına da yansıdı. Meclis tutanaklarında İngilizce ve Kürtçe seslendirilen şarkılar "Bu ülkede "..."(x) söyleyebiliyoruz, "..."(x) söyleyemiyoruz; bu kadar" ifadeleriyle aktarıldı ve iki dilde söylenen şarkıların sözleri tutanakta yer almadı.

CHP'Lİ VEKİLİN DOĞAN'A DESTEĞİNİ AK PARTİLİLER DE ALKIŞLADI

CHP'li Kayışoğlu'nun İngilizce ve Kürtçe şarkı söylemesinin ardından dikkat çeken bir diğer boyut milletvekili sıralarından gelen alkışlar oldu. Meclis tutanaklarına da yansıyan "alkışlara" göre, Kayışoğlu'nun İngilizce ve Kürtçe şarkıyı söylemesinin ardından CHP, AK Parti ve HDP Milletvekilleri alkışlarla karşılık verdi.

TBMM Başkanvekili Haydar Akar da Kayışoğlu'nun Aynur Doğan'a desteğinin ardından "Şarkılar da bizim, türküler de bizim" diye konuştu.

YORUMLAR (1)
  • Caner kayalı: İstediğiniz kadar çırpının.Bu ülkeyi bölemeyecek siniz.Bu ülkeyi parçalayamayacaksınız. Bu ülkede ezanları susturamayacaksınız.Bu ülkeyi sahiplerinize teslim edemeyeceksiniz.Bu iktidar elinizde mağduru oynayacak bir konu bırakmadı.Kürtçeyi serbest bırakan tek partiye aksi yönde saldırmak size bir şey kazandırmıyor artık.Bir tarafımız ile gülüyoruz sadece. Cevap Yaz 2 4 Yayından Kaldır
500
Öztrak: Ek Bütçeyle, Milletten Toplanacak 330 Milyar Lira Vergiyi Faiz Lobilerinin Cebine Koyacaklar Öztrak: Ek Bütçeyle, Milletten Toplanacak 330 Milyar Lira Vergiyi Faiz Lobilerinin Cebine Koyacaklar Orhan Sarıbal: Bu Ülkenin Çayını İçen Bütün İnsanlara Sesleniyorum; İtiraz Edin, Bu Kanun Çayı Bize Zehir Edecek Orhan Sarıbal: Bu Ülkenin Çayını İçen Bütün İnsanlara Sesleniyorum; İtiraz Edin, Bu Kanun Çayı Bize Zehir Edecek Son dakika! TBMM'de Orman Yangınları Önergesini de AKP ve MHP Reddetti. Özkoç: 'Cumhurbaşkanı İlk Günden Beri Okluk Koyu'ndadır, Okluk Koyu'nda Tatil Yapıyor' Son dakika! TBMM'de Orman Yangınları Önergesini de AKP ve MHP Reddetti. Özkoç: 'Cumhurbaşkanı İlk Günden Beri Okluk Koyu'ndadır, Okluk Koyu'nda Tatil Yapıyor'
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel CHP'li vekil Meclis'te Dar Hejiroke'yi söyledi, AK Partililerden alkış aldı - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement