CHP'li Atilla Kart, Cumhurbaşkanı'na Hakaretten Yargılanıyor - Son Dakika

CHP'li Atilla Kart, Cumhurbaşkanı'na Hakaretten Yargılanıyor

4 yıl önce

Chp'li avukat Atilla Kart, geçen yıl milletvekili olduğu dönemde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanıyor.

CHP'li Atilla Kart, Cumhurbaşkanı'na Hakaretten Yargılanıyor, System.String[]

Chp'li avukat Atilla Kart, geçen yıl milletvekili olduğu dönemde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanıyor.


CHP'den 22-23 ve 24'üncü dönemde Konya milletvekili olarak görev yapan Atilla Kart, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla tutuklanıp, tahliye olduktan sonra yargılanan lise öğrencisi 16 yaşındaki M.E.A.'nın 6 Mart 2015 tarihinde yapılan duruşmasının ardından basına açıklamalarda bulundu. Atilla Kart hakkında, yaptığı basın açıklamasında Cumhurbaşkanı'na hareket ettiği iddiasıyla 13'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Hakkında 4 yıla kadar hapis cezası istenen Atilla Kart bugün yapılan duruşmaya CHP İl Başkanı Mehmet Ali Ünal ve onu destekleyen 15 meslektaşıyla geldi.


Savunmasında olay tarihinde milletvekili sıfatıyla yasama dokunulmazlığı bulunduğunu belirten Atilla Kart, "Kesinlikle Cumhurbaşkanı'na hakaret amaçlı değildir. Sadece ağır eleştiri olarak değerlendirilebilir. Milletvekili olduğum dönemde meclis ve meclis dışında yaptığım olduğum konuşmada kesinlikle Cumhurbaşkanı'na veya ailesine hakaret içeren sözler söylemiş değilim. Tamamen milletvekili olmamdan kaynaklanan eleştiri sayılacak açıklamalarda bulundum" dedi.


Cumhurbaşkanlığı makamına saygılı olduklarını ancak bu makamda bulunan kişinin eleştirilemez olduğunun düşünülemeyeceğini kaydeden Atilla Kart, "Milletvekili olduğum dönemde halkın bana vermiş olduğu yetki çerçevesinde iktidarı eleştirme, onu anayasal sınırları içerisine çekme görevimi yerine getirdim. Bu görev sırasında da hakaret içerikli sözler söylemedim. Olay tarihinde yapmış olduğum konuşma tamamen bu bağlamda yapmış olduğum konuşmadır" diye konuştu.


Mahkeme heyeti, Atilla Kart'ın ifadesinin ardından İstanbul 43'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nin ve İzmir Karşıyaka 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nin TCK'nın 299'uncu maddesi olan 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçunun anayasaya aykırılık teşkil ettiği düşüncesiyle bu maddenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurusunun bugün itibariyle inceleme başlatması sebebiyle ve Atilla Kart'ın sunduğu delillerin incelenmesi için duruşmayı 22 Eylül tarihine erteledi.


- Konya

Haber Yayın Tarihi: 07.04.2016 02:04 Kaynak: DHASon Dakika

ABD'nin 11 askerinin İran saldırısında beyin sarsıntısı geçirdiği ortaya çıktı
Kırmızı ışıkta geçen yayadan ilginç savunma: Ben Avrupa'da kalmış adamım İlkokul öğrencisi, valinin makam aracındaki bayrağı öptü

Son Dakika Haberleri