Son Dakika Son Dakika Son Dakika
CHP'li Batum: İlkelerimizi Paylaşan Bütün Partilerle İşbirliği Yaparız - Son Dakika

CHP'li Batum: İlkelerimizi Paylaşan Bütün Partilerle İşbirliği Yaparız

CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, Türkiye'de Gerçek Anlamda Demokratik, Laik, Emek Haklarına, Sosyal Haklara, Hukukun Üstünlüğüne Dayanan Bir Cumhuriyetin Yeni Baştan Oluşturması Gerektiğini İfade Ederken Bu Süreçte İlkelerini Paylaşan Bütün Partilerle İşbirliği Yapabileceklerini Belirtti.

CHP\'li Batum: İlkelerimizi Paylaşan Bütün Partilerle İşbirliği Yaparız
17.11.2010 - 14:39,

CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, Türkiye'de gerçek anlamda demokratik, laik, emek haklarına, sosyal haklara, hukukun üstünlüğüne dayanan bir cumhuriyetin yeni baştan oluşturması gerektiğini ifade ederken bu süreçte ilkelerini paylaşan bütün partilerle işbirliği yapabileceklerini belirtti.

CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, CHP Genel Başkan Yardımcısı Melda Onur ve CHP Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı, bayram dolayısıyla siyasi parti temsilcilerini kabul etti. Saat 9.25'te ilk olarak DSP Genel Başkan Yardımcıları Tufan Bural ve Mustafa Vural CHP heyeti ile bayramlaştı. DSP'nin ardından Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Konya Milletvekili Orhan Erdem ve Gençlik Kolları Genel Sekreteri Yasin Bölükbaşı'dan oluşan AKP heyeti CHP heyeti ile bayramlaştı. Sıcak bir havada geçen bayramlaşmada kadınların siyasete katılımı konusu gündeme geldi. CHP Genel Sekreteri Batum, Türkiye'de kadınların siyasete daha çok katılması gerektiğini, Atatürk Türkiyesi'ne bunun yakıştığını belirtti. Bayramda yaşanan trafik kazaları da gündeme gelirken bu konuda önlem alınması ve daha dikkatli olunması gerektiği kaydedildi.

AKP'nin ardından Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Şenliler başkanlığındaki BBP heyeti bayramlaşmak üzere CHP'ye geldi. Şenliler, sel felaketinden büyük zarar gören Pakistan'a bağış kampanyası düzenlediklerini ve toplanan bağışlarla Pakistan'da "Muhsin Yazıcıoğlu Köyü" kurduklarını, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu'nun da Pakistan'da bulunduğunu bildirdi.

-"SANATÇILARIN YURTLARINDAN AYRI KALMALARI AYIBINDAN KURTULMALIYIZ"-

Daha sonra Saadet Partisi heyeti CHP heyeti ile bayramlaşmasının ardından merakla beklenen BDP heyeti CHP Genel Merkezi'ne geldi. BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik ve BDP MYK üyeleri Yüksel Mutlu ile Ayhan Bilgen'den oluşan heyet, CHP heyeti ile bayramlaştı. Özçelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün ziyaret ettiği Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya'nın mezarlarını kendisinin de ziyaret ettiğini, her Paris'e gidişinde mezarlara karanfil bıraktığını anlattı. Güney ve Kaya'nın Türkiye'yi dünyaya tanıtan sanatçılar olduğunu, buna karşın ikisinin de 46 yaşında yurtdışında yaşamlarını yitirdiğini anımsatan Özçelik, "Umarım bir gün Türkiye'ye getirilirler" dedi.

CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum da Özçelik'in görüşlerini paylaştığını belirterek "Sanatçılarla aynı ideolojiyi, aynı dünya görüşünü paylaşmamız şart değil. Fakat sanatçıların görüşleriyle taban tabana zıt bile olsak o görüşlerini dile getirdikleri için yurtlarından uzakta kalmaları ayıbını mutlaka ortadan kaldırmamız lazım" diye konuştu.

Kadınların siyasete katılımı konusu bu görüşmede de gündeme gelirken BDP MYK üyesi Yüksel Mutlu, BDP'nin yüzde 40 cinsiyet kotasını uygulayan tek parti olduğunu, kadın belediye başkanlarının yüzde 95'inin BDP'li olduğunu ifade etti.

-"GERÇEK ANLAMDA DEMOKRATİK CUMHURİYETİ YENİ BAŞTAN OLUŞTURMAMIZ LAZIM"-

Bir gazetecinin "BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın solda birlik konusundaki açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Özçelik, kendilerinin öteden beri Türkiye'deki demokrasi güçlerinin bir arada olmasını savunduklarını, Demirtaş'ın yaklaşımının da bu genel politikaları doğrultusunda olduğunu belirtti. Özçelik, demokratik işbirlikleri geliştirmek için birçok partiyle görüştüklerini CHP'yle bugüne kadar "malum yaklaşımlar" nedeniyle bir temasta bulunmadıklarını dile getirerek "Ama umarım CHP'deki değişim CHP'nin yönünü gerçek sosyal demokrasiye çevirir" dedi.

CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum ise CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin "BDP önce solcu olsun" sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine CHP'nin çizgisinde bir kopma, bir kesiklik yaşandığı kanaatinde olmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Türkiye'de gerçek anlamda demokratik, laik, emeğin haklarına, sosyal haklara, hukukun üstünlüğüne dayanan bir cumhuriyeti yeni baştan oluşturmamız lazım. Çok boyutları törpülendi, demokratik boyut o kadar törpülendi ki biz nasıl törpülendiğinin farkında bile değiliz. Eskiden pirüpak mıydı, değildi. Fakat bu anlamda belli yönleriyle, haklar boyutunda baktığımız zaman, çok törpülenmiş bir demokrasi anlayışıyla karşı karşıyayız. Bunları yerine getirecek, bunları yeni baştan gerçek anlamda oluşturacak, maalesef bozulmuş olanlarını yeni baştan tanımlayacak ve bütün partilerle beraber yeni demokrasimizi kurmamız için, işleyen bir demokrasi, işleyen bir hukuk sistemi için, insanlara gerçek anlamda güvence sağlayan bir hukuk devleti için, laik devleti korumak için, sosyal devleti bugün içinde bulunduğu sadaka devleti anlayışından çıkartıp gerçek anlamda insanların hakları olduğu için belli hakları elde ettikleri bir devlet haline dönüştürecek bütün değerli partilerle, bütün görüşlerle işbirliği yapmak durumundayız. Dolayısıyla burada hangi partiyle nasıl yapıyorsun, eskiden yapıyor muydun, yapmıyor muydun önemli değil. Önemli olan bu ilkelerin konulması."

BDP Siirt Milletvekili Özçelik de kendilerinin sadece Kürt sorununu dile getirmediklerini, yapılan bir araştırmaya göre BDP'lilerin Meclis'te yaptığı konuşmalar ile verdikleri önerge ve tekliflerin sadece yüzde 20'sinin Kürt sorunuyla ilgili olduğuna, yüzde 80'inin, Türkiye'nin geneliyle ilgili sorunlarla ilgili olduğuna dikkat çekti.

Batum, CHP'nin oluşturacağı Anayasa komisyonunun tüm partilerin görüşünü alacağını belirtti.

-"CHP'NİN AKP'LEŞTİRİLMESİ ÇABASI İÇİNE GİRİLDİ"-

BDP'nin ardından Demokrat Parti heyeti CHP heyeti ile bayramlaştı. Daha sonra İşçi Partisi heyeti CHP'ye geldi. İşçi Partisi ile bayramlaşmada Batum İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in özgürlüğüne kavuştuğu bayramlar dilerken İşçi Partisi heyeti, Perinçek'in tutuklama gerekçesi olan suçlama dolayısıyla hakkında bir dava açılmadığını, hakkında açılan davada ise bir tutuklama kararı bulunmadığını belirterek Perinçek'in hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunduğunu söyledi.

MHP ile bayramlaşmada ise MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, AKP'nin türban sorununu çözmek istemediğini, 2007'de kendileriyle yaptıkları anlaşmaya sadık kalmadığını, AKP'nin, sorunun çözümsüzlüğü üzerinden siyaset yürüttüğünü dile getirdi. AKP'nin referandumda 12 Eylül'le hesaplaşma vaadi verdiğini ancak referandumun üzerinden 2 ay geçmesine karşın bu konuda bir gelişme yaşanmadığını kaydeden Bal, "Çünkü AKP 12 Eylül mağduru değil, 12 Eylül'ün mahsülüdür" dedi. Bal, Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesini öngören referandumda yüzde 69 oranında "evet" oyu çıktığını, buna karşın 12 Eylül'deki referandumda "evet" oylarının yüzde 58 olduğunu, dolayısıyla AKP'nin yüzde 11 oy kaybettiğini söyledi.

CHP Genel Sekreteri Batum da referandum sonrası bazı kesimlerin MHP'nin baraj altında kalacağı havasını yaratmaya çalıştığını, CHP'nin de bölünmesi, bölünemezse AKP'leştirilmesi yönünde çaba içine girildiğini dile getirdi. (ANKA)

(HH/HF/ORH)

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
1000

Son Dakika Güncel CHP'li Batum: İlkelerimizi Paylaşan Bütün Partilerle İşbirliği Yaparız - Son Dakika


Advertisement