CHP'li Günaydın; Özel Yetkili Mahkemeleri Bağımsız Yargı Olarak Görmekte Zorlanıyoruz - Son Dakika

CHP'li Günaydın; Özel Yetkili Mahkemeleri Bağımsız Yargı Olarak Görmekte Zorlanıyoruz

15.01.2012 16:41
CHP'li Günaydın; Özel Yetkili Mahkemeleri Bağımsız Yargı Olarak Görmekte Zorlanıyoruz, System.String[]

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, özel yetkili mahkemeleri eleştirererek, "Özel mahkemelerin hakim ve savcıları da özeldir."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, özel yetkili mahkemeleri eleştirererek, "Özel mahkemelerin hakim ve savcıları da özeldir. Bu yargılama faaliyetlerini, bağımsız yargı olarak görmekte zorlanıyoruz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, 'Turizm Ekonomi Bilimsel Araştırma ve Tanıtma Merkezi'nin Afyonkarahisar Korel Termal Otel'de düzenlediği 'Deprem Güvenliği ve Kentsel Dönüşüm Yasal Düzenleme Çalışmaları Sempozyumu'na katıldı. Toplantının ardından partisinin İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Günaydın, burada basın toplantısı düzenledi. Günaydın'ın gündeminde, Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Ali İşgören tarafından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek' ve 'kurum halinde çalışan kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmek' iddiasıyla hazırlanan fezleke vardı.

'BASINA BİLGİ SIZDIRAN POLİSLER DE MÜDAHİL OLMALI'

Soruşturmaların gizli yürütülmesi gerektiğini hatırlatan Günaydın, ancak bazı basın kuruluşlarında soruşturmalara ait ayrıntıların yayınlandığını söyledi. Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan fezlekenin diğer milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekeden farklı olduğunu savunan Günaydın,şöyle konuştu:

"Genel Başkan hakkındaki fezleke nedir? Süren bir siyasal süreç hakkında yorumda bulunmak. Bu yürüyen yargı süreci tümüyle hukuki bir süreçse, ben şimdi size soruyorum, soruşturmanın gizliliği esas olduğu halde, poliste ifade veren şüphelilerin ifadeleri nasıl olup da çarşaf çarşaf yandaş basında sergilenmektedir? Bunu ben eleştirdiğim zaman yargıya müdahil olacağım. Ama polisten, emniyetten sistemli olarak onu basına sızdıranlar yargıya müdahil olmayacaklar."

BAŞBUĞ'UN DELİLLERİ KARARTMA İHTİMALİ YOK

Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasına da değinen Günaydın, İlker Başbuğ'un AK Parti döneminde orgeneral olduğunu ve Genelkurmay Başkanlığı'na yükseltildiğini belirtti. Başbuğ'un kaçma ve delilleri karartma ihtimali bulunmadığını savunan Günaydın, şöyle devam etti:

"Siz kişiye özel mahkemeler kurarsanız, bu, bağımsız yargı faaliyetinin dışına çıkar. Geçmişte sıkıyönetim mahkemeleri böyleydi, Devlet Güvenlik Mahkemeleri böyleydi. Bugün de özel yetkili mahkemeler böyle. Özel yetkili mahkemelerin hakimi de savcısı da özeldir. Bu yargılama faaliyetlerini bağımsız yargı olarak görmekte zorlandığımızı açıkça ifade edelim. İlker Başbuğ'un tutuklanmasını gerektirir bir durumun olmadığını düşünüyorum. İstisnai bir durum olan tutukluluğun, özel yetkili mahkemeler aracılığıyla infaza dönüştürülmesinin bir örneğini yaşıyoruz." - Afyon

CHP'li Günaydın; Özel Yetkili Mahkemeleri Bağımsız Yargı Olarak Görmekte Zorlanıyoruz
CHP'li Günaydın; Özel Yetkili Mahkemeleri Bağımsız Yargı Olarak Görmekte Zorlanıyoruz
CHP'li Günaydın; Özel Yetkili Mahkemeleri Bağımsız Yargı Olarak Görmekte Zorlanıyoruz

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika CHP'li Günaydın; Özel Yetkili Mahkemeleri Bağımsız Yargı Olarak Görmekte Zorlanıyoruz - Son Dakika


Son Dakika

Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos ile görüşmesini iptal etti 00:44 Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos ile görüşmesini iptal etti MHP'den ihraç edilen Atila Kaya, zehir zemberek sözlerle partiyi bombaladı! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur 23:00 MHP'den ihraç edilen Atila Kaya, zehir zemberek sözlerle partiyi bombaladı! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu 22:28 Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu
Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu 22:00 Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı 20:14 Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti 18:53 Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti
Son Dakika! Erdoğan'dan ABD-Türkiye ilişkileriyle ilgili açıklama: Şu an gidiş pek hayra alamet değil 18:14 Son Dakika! Erdoğan'dan ABD-Türkiye ilişkileriyle ilgili açıklama: Şu an gidiş pek hayra alamet değil 5 günlük evli çiftin kavgası ölümle bitti 15:51 5 günlük evli çiftin kavgası ölümle bitti
Advertisement