Chp'li Günaydın: "Tuzun Koktuğu Yer" - Son Dakika

Chp'li Günaydın: "Tuzun Koktuğu Yer"

Chp\'li Günaydın: "Tuzun Koktuğu Yer"
Son Güncelleme: 15.02.2012 12:34

CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifade çağıran savcı Sadrettin Sarıkaya hakkında HSYK'nın inceleme başlatmasını eleştirerek, "Tuzun koktuğu yerdir CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, MİT Müsteşarı Hakan"...

CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifade çağıran savcı Sadrettin Sarıkaya hakkında HSYK'nın inceleme başlatmasını eleştirerek, "Tuzun koktuğu yerdir CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifade çağıran savcı Sadrettin Sarıkaya hakkında HSYK'nın inceleme başlatmasını eleştirerek, "Tuzun koktuğu yerdir. Bu örneklerden sonra 'Türkiye'de yargı bağımsızdır' sözlerine ilkokuldaki çocuklar bile inanmıyor" diye tepki gösterdi.

CHP Ankara Milletvekilleri Aylin Nazılaka ve Gökhan Günaydın, Gazi Yerleşkesi üzerindeki proje ve planlarla ilgili Meclis'te basın toplantısı düzenledi. CHP'li Nazlıaka, 12 Haziran seçimlerinden 5 gün sonra Atatürk'ün vasiyeti ile oluşturulan Gazi Yerleşkesi alanının 1. derece doğal sit alanından 3. derece doğal sit alanına dönüştürülerek yapılaşmaya açık alan haline getirildiğini söyledi. Gazi Yerleşkesi'nin Cumhuriyet'in bir sembolü olduğunu ve yok edilmeye çalışıldığını ileri süren Nazlıaka, Yerleşke'de ne yapılmak istendiğiyle ilgili sorularına ise "Şu an itibariyle resmi olarak bir iş işlem yapılmamıştır" yanıtı verilmesini eleştirdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na "Atatürk'ün vasiyetini delik deşik etmeyeceksiniz değil mi" diye sorduğunu ve "Sözüm senettir" yanıtı aldığını ifade eden Nazlıaka, basına ise yerleşkenin Başbakanlık Yerleşkesi olarak projelendirildiği yönünde haberler yansıdığını söyledi. Yanıtlarda "Şu an" ifadelerini manidar bulduklarını söyleyen Nazlıaka, Ankaralıları Atatürk'ün vasiyetine sahip çıkmaya çağırdı. Nazlıaka, "AKP hükümetine çek elini Atatürk'ün vasiyetinden diyoruz" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın ise ağaçlandırılan alanların yapılaşmaya açılmak istenmesini eleştirdi. "Yeni oteller, hastaneler mi yapacaksınız yoksa yeni Başbakanlık makamları mı yapacaksınız? Ne yaparsanız yapın yeşil dokusuna dokunmadan bunu yapmak mümkün değil. Bu Atütürk'ün vasiyetine de aykırıdır. Ankara'nın çorak, kurak yerlerini bulup oralara ağaç dikip, istediğiniz tesisi inşa edin" dedi.

Gazi Yerleşkesine yönelik bu gelişmeyi "Saldırı" olarak nitelendirdiğini belirten Günaydın, Ankaralıların bu süreci yakından izleyip bir araya geleceğini söyledi.

Günaydın, MİT Müsteşarını ifade çağıran Savcı Sadettin Sarıkaya hakkında HSYK incelemesi başlatılmasıyla ilgili gelişmeleri nasıl değerlendirdiği sorusuna "Aslında bunlar artık Türkiye'de artık sürpriz karşılanmayan olaylardır. HSYK'nın yeniden yapılandırılmasına yönelik referandum sürecinde CHP bunun altını çizmişti. Türkiye'de artık yargı bağımsızlığından bahsetmek mümkün değildir. Hangi davada iktidar sahiplerini rahatsız eden bir iş, eylem, tutum içinde hakim ve savcı varsa kısa süre içinde diğerlerine de örnek olması bakımından bir soruşturma sürecine tabi tutulmaktadır. Bunu Deniz Feneri, MİT sürecinde gördük. Başka davalarda da göreceğiz. Tuzun koktuğu yerdir. Türkiye'de yargı bağımsızdır sözlerine ilkokuldaki çocuklar bile inanmıyor bu örneklerden sonra" yanıtı verdi. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Chp'li Günaydın: 'Tuzun Koktuğu Yer' - Son Dakika


Advertisement