Chp'li Hamzaçebi: Mahkemelerin Milletvekillerinin Tutukluluk Halini Sonlandırması Gerekir - Son Dakika

Chp'li Hamzaçebi: Mahkemelerin Milletvekillerinin Tutukluluk Halini Sonlandırması Gerekir

05.12.2013 12:54
Chp'li Hamzaçebi: Mahkemelerin Milletvekillerinin Tutukluluk Halini Sonlandırması Gerekir, System.String[]

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi'nin CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tutukluluğunu "hak ihlali" saymasına ilişkin kararını, "Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı uyarınca yargı tutuklu milletvekilleriyle ilgili gerekli"...

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi'nin CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tutukluluğunu "hak ihlali" saymasına ilişkin kararını, "Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı uyarınca yargı tutuklu milletvekilleriyle ilgili gerekli değerlendirmeyi yapıp onların serbest bırakılmasına ilişkin kararı alacaktır. Anayasa Mahkemesi kararı bunu emrediyor" diye değerlendirdi.

Hamzaçebi, partisine mensup bir grup milletvekiliyle birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

-CHP'DEN KOMİSYON-

Anayasa Mahkemesi'nin "tutukluluk" konusundaki kararını "çok doğru bir karar" olarak değerlendiren Hamzaçebi, şöyle devam etti:

"Şimdi ilgili mahkemeye düşen görev, bu kararın gereğini yerine getirmek ve Mustafa Balbay başta olmak üzere tüm tutuklu milletvekilleriyle ilgili durumu değerlendirerek milletvekillerinin serbest bırakılmasına ilişkin kararları almaktır. Bu süreci izlemek üzere CHP Grubu olarak bir komisyon oluşturuyoruz. Bu komisyon Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca mahkemelerde meydana gelecek süreci inceleyecektir. Temennimiz şudur, Anayasa Mahkemesi vermiş olduğu kararı dünkü Resmi Gazete'de yayınlamıştır.

Artık herkesin bildiği bir konuda mahkemelerin herhangi bir gecikmeye meydan vermeden konuyu süratle değerlendirerek karara bağlaması ve milletvekillerinin tutukluluk halini sonlandırması gerekir."

-"SAYIŞTAY BU RAPORLARI TBMM'YE GÖNDERMEMİŞTİR"-

2014 Yılı Bütçe Kanun Tasarısının görüşmelerinin 10 Aralık tarihinde Genel Kurul'da başlayacağına işaret eden Hamzaçebi, "Bütün demokrasilerde devletin yapacağı harcamaların kapsamı ve büyüklüğü ile bu harcamaların finansmanını oluşturmak üzere milletin ödeyeceği vergilere millet karar verir. Bu bütçe hakkıdır. Millet bu hakkını temsilcileri aracılığıyla kullanır. Türkiye'de Sayıştay milletin bütçe hakkının hükümetler tarafından iyi kullanılıp kullanılmadığını denetlemekle görevli bir kurumdur. Bu denetim sonuçları raporlar halinde TBMM'ye sunulmak zorundadır. Türkiye hesap vermeyen milletin bütçe hakkına saygısızlık gösteren iktidar ile karşı karşıyadır. Sayıştay bu raporları TBMM'ye göndermemiştir" dedi.

-ÇAĞRIDA BULUNDU-

Hükümete ve TBMM Başkanı'na çağrıda bulunan Hamzaçebi, "Hükümet farklı bir yola başvurarak, Rapor Değerlendirme Kurulu vasıtasıyla tüm üyelerini kendisi atadığı, TBMM'ye gelen raporlardan usulsüzlük ve yolsuzluk tespitlerine ilişkin denetim bulgularını çıkardı. Bunu kabul etmiyoruz. Salı gününe kadar süremiz var. Salı günü bütçe görüşmeleri başlayacak. Buradan hükümete, Sayıştay'a ve TBMM Sayın Başkanı'na çağrıda bulunuyorum. Söz konusu denetim bulgularını içeren raporlar TBMM'ye gönderilmelidir. Salı gününe kadar bu raporları TBMM'ye göndermesini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

-CHP, "BİN 800 ÖNERGE" VERECEK-

Bir basın mensubunun, "Raporlar gelmez ise yapacaksınız?" sorusuna Hamzaçebi, "Salı gününe kadar zaman var. Bu eksiklik tamamlanabilir düşüncesindeyiz. Ama raporlar gelmez ise CHP olarak bütçe sürecinde bu raporların gelmeyişinin nedenlerini önergelerimizle, grup önerilerimizle tüm parlamentoya tüm topluma anlatacağız" yanıtını verdi.

-DERSHANELER-

"2005 yılında verdiğiniz bir Meclis araştırmasının ardından bugün dershaneleri savunduğunuz yönünde bir haber var, ne diyorsunuz?" sorusuna Hamzaçebi, "Bizim önergemizde herhangi bir sorun yok. Dershaneyi savunmak, savunmamak meselesi değildir bu. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamadan "ben bunları kapatıyorum' derseniz sorunu çözmüş olmazsınız. Şimdi şu söyleniyor, "sorunu çözdük, dershanelerin kapatılmasını iki yıl ileriye attık'. Çözülen bir sorun yoktur. Dershane sorunu bütün gerçekliğiyle ortada duruyor" dedi.

-"EĞER BU BİR RAPOR İSE BEN BİR ŞİMENDİFERİM"-

Sayıştay raporlarına ilişkin bir soruya Hamzaçebi, "Eğer bu bir rapor ise ben bir şimendiferim" dedi.

Bir kimsenin 5 yıl tutuklu olamayacağına dikkat çeken Hamzaçebi, "Tutukluluk makul bir süreyi aşamaz. Bu makul süre 5 yıl olamaz" diye konuştu.

"2004 MGK kararlarına ilişkin Meclis Başkanı'nın açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Hamzaçebi, "Sayın Cemil Çiçek diyor ki takiyye yaptık diyor, öyle anlıyorum, onu demek istiyor" yanıtını verdi.

-"DEVLET VATANDAŞLARINI FİŞLEYECEK ŞEKİLDE BİR PLANI YAPAMAZ"-

MGK kararlarına ilişkin Başbakan Erdoğan'a seslenen Hamzaçebi, "Her konuda esip gürleyen, one minute şovları yapan Sayın Başbakan sıra MGK kararlarına gelince onu imzalıyor. Demokratik bir ülkede devlet vatandaşlarını fişleyecek şekilde bir planı yapamaz. Sayın Başbakan'ı açıklama yapmaya davet ediyorum" dedi.

"Ak Parti ile tutuklu milletvekilleri konusunda bir görüşmeniz olacak mı?" sorusuna Hamzaçebi, "Artık konu yargıda. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı uyarınca yargı tutuklu milletvekilleriyle ilgili gerekli değerlendirmeyi yapıp onların serbest bırakılmasına ilişkin kararı alacaktır. Anayasa Mahkemesi kararı bunu emrediyor. Burada sadece sorun Sayın Engin Alan konusundadır. Sayın Engin Alan hükümlü olduğu için artık bu karar Sayın Engin Alan'ı kapsamına almıyor ama gönlümüz Sayın Engin Alan'ın millet iradesine uygun bir şekilde parlamentoda görev yapmasıdır, bu konuda CHP'ye düşen bir görev varsa biz bu görevi yapmaya hazırız" yanıtını verdi.

2004 MGK kararına ilişkin bir soruya Hamzaçebi, "O MGK kararı uyarınca eylem planları hazırlanmıştır, uygulamaya konmuştur, vatandaşlar fişlenmiştir, o karar yürürlüğünü koruyor. O karar uyarınca hükümet her zaman yeni fişlemelere girebilir, yeni eylem planları yapabilir, çünkü karar yürürlüktedir" yanıtını verdi.

-BİN 800 ÖNERGE ARABAYLA GİTTİ-

Bu arada CHP'nin, Genel Kurul'da bütçe görüşmeleri sırasında vereceği bin 800 önerge el arabasıyla Meclis Genel Sekreterliğine teslim edildi.

Her bir önerge 500 kelimeden oluşuyor. Önergeler ödenek aktarımını içeriyor.

CHP'nin Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından oluşturduğu komisyonun başında ise Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan bulunuyor.

Chp'li Hamzaçebi: Mahkemelerin Milletvekillerinin Tutukluluk Halini Sonlandırması Gerekir

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Chp'li Hamzaçebi: Mahkemelerin Milletvekillerinin Tutukluluk Halini Sonlandırması Gerekir - Son Dakika


Son Dakika

Fenerbahçe, Ülker Stadı'ndaki müzeyi İstanbul Anadolu Lisesi'nin olduğu binaya taşıyacak 2000 yılına ait fotoğraf her şeyi ortaya çıkardı! Rıza Bey Apartmanı ile ilgili dehşete düşüren detay Depreme hazırlık toplantısında depreme yakalandılar Tsunami videosu çeken genç, suda sürüklenen kişinin babaannesi olduğunu fark edince feryat etti Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı: 39 milyon konut için değer takip sistemi geliyor Kızını arayıp "Cesetleri alın" diyen baba, eşini öldürüp aynı silahla hayatına son verdi 17 saat sonra kurtarılan İnci, enkaz altında böyle bekledi: Abla çok korkuyorum, elimi tutar mısın Serenay Sarıkaya, annesiyle İzmir'den dönerken depreme yakalandı