Chp'li Hamzaçebi: Savcılar Dink Davasından Bir Örgüt Çıkaramamıştır - Son Dakika

Chp'li Hamzaçebi: Savcılar Dink Davasından Bir Örgüt Çıkaramamıştır

18.01.2012 15:54
Chp'li Hamzaçebi: Savcılar Dink Davasından Bir Örgüt Çıkaramamıştır, System.String[]

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Hrant Dink davasında verilen karara ilişkin, "Bu karar toplumsal vicdana oturmamıştır CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Hrant Dink davasında verilen karara ilişkin, "Bu karar toplumsal vicdana oturmamıştır.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Hrant Dink davasında verilen karara ilişkin, "Bu karar toplumsal vicdana oturmamıştır CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Hrant Dink davasında verilen karara ilişkin, "Bu karar toplumsal vicdana oturmamıştır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun Silivri çıkışındaki cümlelerinden adil yargılamayı teşebbüs sonucunu çıkaran savcılar, HSYK'nın yönetiminde olan kişiler Hrant Dink davasından bir örgütü çıkaramamıştır" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de, Yeditepe Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Kulübü üyelerini kabul ederek, sorularını yanıtladı.

"19 Mayıs ile ilgili genelgeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya Hamzaçebi, Mili Eğitim Bakanı'nın daha önce verdiği görüşleri hatırlatarak, şöyle dedi:

"O görüşleri muhafaza eden Sayın Dinçer'in bugün Milli Eğitim Bakanı olarak 19 Mayıs Gençlik ve Spor ve Atatürk'ü Anma Bayramına yönelik olarak yapmış olduğu düzenlemeleri masum karşılamak mümkün değildir.

Bayramların kutlamasını sadece statlarda düşünmek doğru değildir. Ancak statlarda kutlamayalım düşüncesinin arkasında bunu bütün topluma mal edelim, bunu coşkuyla kutlayalım şeklinde bir düşünceyi biz Sayın Bakan'dan alabilmiş değiliz. O nedenle bu düzenlemeyi doğru bulmuyoruz."

-TUTUKLU VEKİLLER-

"Tutuklu vekiller konusunda CHP'nin arkasında duramadığı iddia ediliyor, ne diyorsunuz" şeklindeki soruya Hamzaçebi, şöyle dedi:

"Milletvekillerimizin Silivri'de tutuklu olmalarının hiçbir nedeni yoktur. Gerek milletvekillerimiz gerek başka davada tutuklular hiçbir şekilde kaçma ihtimali yok iken hiçbir şekilde delilleri karartma yok etme ihtimali yok iken tutuklu ise bunu hukukla açıklamak mümkün değildir. Bu kişiler seçilmiş ise bunları mutlaka Silivri'de tutacağım ısrarını yargı sürdürüyorsa burada bir hukuksuzluk var demektir. Bunu siyaseten bağımsız olarak da değerlendirmiyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu, Silivri'deki tutuklu vekilleri ziyaret ettikten sonra yapmış olduğu açıklama nedeniyle hakkında fezleke düzenlenmesi gibi bir işlemle karşı karşıya kalmıştır."

-HRANT DİNK DAVASI-

Hrant Dink davası ile ilgili mahkemenin verdiği kararı da değerlendiren Hamzaçebi, "Bu karar toplumsal vicdana oturmamıştır. Bu kararı benimseyen kişi neredeyse yok gibi. Bu karar vicdana oturmamıştır, hukuka oturmamıştır" dedi. Hamzaçebi, şöyle devam etti:

"Parasız eğitim istiyoruz pankartından terör örgütü yaratan yargı Hrank Dink cinayetinde bütün her şey ortada olmasına rağmen bir örgüt çıkaramamıştır. Türkiye'de yargının durumu budur. Bu karar toplumun vicdanına oturmamıştır. Bu kararı doğru ve adil kabul etmiyoruz. Umuyoruz ki bu yanlışlık tespit edilir. Kamu görevlileri nerdedir, bu cinayetin öncesinde, bu cinayetin işleneceğinden haberdar olan kamu görevlileriyle ilgili ne yapıldığı belli değildir?

Bundan 1.5 yıl kadar önce Ceza Yasasında bir düzenleme yaptı hükümet, görevi kötüye kullanma suçunu kaldırdı, bir af getirilmiş orada. O zaman Türkiye'de bir af gerçekleşti. O affın sonuçlarını bu davalar da göreceğiz. Sayın Kılıçdaroğlu'nun Silivri çıkışındaki cümlelerinden adil yargılamayı teşebbüs sonucunu çıkaran savcılar, HSYK'nın yönetiminde olan kişiler Hrant Dink davasından bir örgütü çıkaramamıştır, o örgütü tespit etme yeteneğini ortaya koyamamıştır."

-"BİZ DAVA AYRIMI YAPMIYORUZ"-

Hamzaçebi, "CHP Ergenekon davasına gösterdiği hassasiyeti KCK davasında gösteremedi şeklinde bir algı var, ne diyorsunuz" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Biz dava ayrımı yapmıyoruz. Türkiye'de nerede hukuksuzluk var ise hepsine karşı CHP olarak demokratik bir tavır ortaya koyuyoruz. Suç ve davalar arasında bir ayrım yapılamaz, iyi dava kötü dava diye bir şey yoktur. İyi sanık kötü sanık diye bir şey yoktur. Mahkemeler hakkında karar vereceğine kadar herkes masumdur."

-CHP'DEKİ DEĞİŞİKLİKLER-

"CHP'nin teşkilatlarında sürekli bir değişiklik oluyor, neden sürekli yönetim değişiyor" sorusuna Hamzaçebi, şunları söyledi:

"Hiçbir siyasi parti toplumdaki gelişmelerden, dinamiklerden kendini soyutlayamaz. Soyutladığı anda siyasetin dışına çıkmış olur. Dolayısıyla siyasi partiler eğer ülkeyi yönetme iddiasını ortaya koyuyor ise iktidar olma iddiasını ortaya koyuyor ise toplumdaki gelişmelere toplumdaki değişime duyarlı olmak zorundadır. Türkiye'de toplumda çok büyük bir değişim meydana gelmiştir. Bu değişimi bütün siyasi partiler gibi CHP'de izlemek zorundadır. CHP sosyolojik olarak bu değişimi fark eden ve bu değişime uygun olarak yönetim kadrolarını ve programını revize eden, değiştiren yenileyen bir partidir."

-"İLKER BAŞBUĞ YÜCE DİVan'DA YARGILANMALI"-

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un nerede yargılanması gerektiğine ilişkin soruya da Hamzaçebi, "Sayın İlker Başbuğ ile ilgili yargılama yeri Anayasa'ya göre Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'dir" diye konuştu. - Ankara

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Chp'li Hamzaçebi: Savcılar Dink Davasından Bir Örgüt Çıkaramamıştır - Son Dakika


Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ermenistan'dan bir PKK taktiği daha! Sınır bölgesine Rus bayrakları diktiler Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adamla düğün yaptı Aşiret düğününde gelin ve damada 40 dakikada 1 milyon liralık takı