CHP'li Oran'dan, Öğrenci ve Yaşlılara Toplu Taşıma Kolaylığı Yasa Teklifi - Son Dakika

CHP'li Oran'dan, Öğrenci ve Yaşlılara Toplu Taşıma Kolaylığı Yasa Teklifi

05.01.2012 11:24
CHP'li Oran'dan, Öğrenci ve Yaşlılara Toplu Taşıma Kolaylığı Yasa Teklifi, System.String[]

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, lise ve üniversiteli öğrencilerin şehir için toplu ulaşım hizmetlerinden yüzde 50 indirimli, 60 yaş üstü yurttaşların ise ücretsiz olarak yaralanması için yasa teklifi hazırlayıp, TBMM'ye sundu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, lise ve üniversiteli öğrencilerin şehir için toplu ulaşım hizmetlerinden yüzde 50 indirimli, 60 yaş üstü yurttaşların ise ücretsiz olarak yaralanması için yasa teklifi hazırlayıp, TBMM'ye sundu. Milletvekili Umut Oran'ın teklifinin bu haliyle yasalaşması durumunda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün 2010 yılı verilerine göre Türkiye'deki 60 yaş ve üstünde 8 milyon yurttaşın yanı sıra 4.2 milyonu lisede, 2.1 milyonu ise üniversitelerde olmak üzere toplam 14.3 milyon yurttaşın bu uygulamadan yararlanacağı belirtildi.

Milletvekili Umut Oran hazırladığı yasa teklifiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Çeşitli kentlerde yaptığım üniversite ziyaretlerinde, öğrencilerin neredeyse tamamı paso sorununa çözüm istedi. Bir kentteki üniversite öğrencisinin, memleketine gittiğinde okulunun bulunduğu kentin pasosunu kullanamaması, ailelere ekstra yük getiriyor. Yaşlı vatandaşlarımız da bunca yıl çalışıp emeğini vermiş, artık emekliliklerin de rahat etme zamanları geldi. Hiç olmazsa eşini dostunu gidip rahatça görebilsin. Ankara'da öğrenciler paso için 24 lira, yaşlılar ise serbest kart için 70 lira ödemek zorunda. Artık buna bir son vermek gerekiyor."

'SOSYAL DEVLET İLKESİNİN GEREĞİ'

Umut Oran, 8.1.2002 tarihli ve 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"Anayasamızda yer bulmuş olan sosyal devlet ilkesi gereği, yıllarca hizmet ederek ülkemize katkı sağlamış vatandaşlarımızdan şehir içi ulaşım ve toplu taşıma hizmetlerinde herhangi bir ücret alınmaması, bu yolla sosyal dayanışmanın hayata geçirilmesi, yaşlıların seyahatleri ve erişimleri önündeki engellerin kaldırılması ile Türkiye'de eğitim görerek resmi kurumlardan öğrenci belgesi alan bütün öğrencilerin yurt çapında, yalnızca bu belge ile belediyeler tarafından sunulan toplu taşıma ve ulaşım hizmetlerinden indirimli olarak yararlanması, bu sayede kamunun bir vazifesi olan öğrencilerin sosyal imkanlarıyla, ulaşım haklarına yardımcı olmasının sağlanması amaçlanmaktadır." - Ankara

CHP'li Oran'dan, Öğrenci ve Yaşlılara Toplu Taşıma Kolaylığı Yasa Teklifi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Politika CHP'li Oran'dan, Öğrenci ve Yaşlılara Toplu Taşıma Kolaylığı Yasa Teklifi - Son Dakika


Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Koronavirüse yakalanan Ekrem İmamoğlu'nun ailesinin test sonuçları negatif çıktı Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot