CHP'li Tanal: Bakanlar Kurulu Anayasa'ya Aykırı Şekilde Kuruldu - Son Dakika

CHP'li Tanal: Bakanlar Kurulu Anayasa'ya Aykırı Şekilde Kuruldu

09.01.2012 12:49
CHP'li Tanal: Bakanlar Kurulu Anayasa'ya Aykırı Şekilde Kuruldu, System.String[]

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bakanlar Kurulu'nun Anayasa'ya göre aykırı bir şekilde kurulduğunu öne sürdü.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bakanlar Kurulu'nun Anayasa'ya göre aykırı bir şekilde kurulduğunu öne sürdü. Anayasa'da Bakanlar Kurulu'nda Başbakan Yardımcıları'nın yer almadığını belirten Tanal, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ'ın bakan olarak atanmadan Başbakan Yardımcılığı'yla görevlendirilmelerinin hukuka aykırı olduğunu öne sürdü.

Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyen Tanal, Hükümet'in 6 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı'nın "Bakanlar Kurulu'nun Atanmasına Dair İşlemi" ile oluşturulduğunu ifade ederek, "Söz konusu bu işlem Anayasa'nın 109. maddesine aykırı biçimde bakan olmayan dört kişiye Bakanlar Kurulu'nda yer vermektedir." diye konuştu.

Tanal, Bakanlar Kurulu'nun oluşumunun Anayasa'nın 109. maddesi kuralına bağlandığını söyleyerek söz konusu maddenin; 'Bakanlar Kurulu, Başbakan ve Bakanlardan kurulur. Başbakan Cumhurbaşkanı'nca, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri arasından atanır. Bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri veya milletvekili seçilme yeterliğine sahip olanlar arasından Başbakanca seçilir ve Cumhurbaşkanınca atanır; gerektiğinde Başbakanın önerisi üzerine Cumhurbaşkanınca görevlerine son verilir." talimatını hatırlattı.

Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ'ın Bakan olarak atanmadan Başbakan Yardımcılığıyla görevlendirildiğini ifade eden Tanal, "Yapılan bu görevlendirme hukuka aykırıdır." iddiasını gündeme getirdi.

Tanal, durumun düzeltmesinin yöntemini ise şöyle ifade etti: "3046 sayılı kanunun 4'üncü maddesi uyarınca ilk önce, Sayın Bülent Arınç'ın, Sayın Ali Babacan'ın, Sayın Beşir Atalay'ın, Sayın Bekir Bozdağ'ın Bakan olarak atanmasıdır. Bunun için de yeni bir bakanlık oluşturulması lazım ki 3046 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesi uyarınca Başbakan Yardımcısı olarak atanabilsinler. Bunlar yapılmadığı müddetçe, yapılan bu işlemlerin tamamı sakattır, yok hükmündedir. Öncelikle bunun düzeltilmesi lazımdır. Buna dayalı olarak yapılmış olan kanun hükmünde kararnamelerin tümü de yok hükmündedir."

CHP'li Tanal: Bakanlar Kurulu Anayasa'ya Aykırı Şekilde Kuruldu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Politika CHP'li Tanal: Bakanlar Kurulu Anayasa'ya Aykırı Şekilde Kuruldu - Son Dakika


Son Dakika

Meteoroloji'den 9 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz İETT otobüsünde mastürbasyon yapan sapığa "cinsel taciz" suçundan ev hapsi verildi