CHP'li Türeli Açıklaması - Son Dakika

CHP'li Türeli Açıklaması

6 yıl önce

"AKP hükümetleri Türkiye'yi hiçbir yere taşıyamaz"

CHP'li Türeli Açıklaması, System.String[]

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Orta Vadeli Program'ın gerçekçi olmadığını ve günü kurtarmaya yönelik olduğunu savunarak, "AKP hükümetleri Türkiye'yi hiçbir yere taşıyamaz" dedi.


Türeli, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, dün açıklanan Orta Vadeli Program'ı eleştirdi.


Programın vizyonu olmadığını, Türkiye'yi ileriye taşıyacak ve özel sektöre yol gösterecek nitelikte olmadığını öne süren Türeli, hedeflerin sürekli revize edildiğini söyledi. Türeli, "Program gerçekçi değil. İnanılırlığı ve güvenilirliği yok. Koyduğunuz hedef 3-4 ay geçmeden alt üst oluyorsa ciddi problem var demektir. Varsayımları doğru belirlemeniz lazım" diye konuştu.


Ortaya bir iddia konulduğunda bunu gerçekleştirecek politikaları uygulamaya geçirmek gerektiğini dile getiren Türeli, "AKP hükümetleri Türkiye'yi hiçbir yere taşıyamaz" dedi. Türeli, 2023 hedefinde milli gelirin 2 trilyon dolar, kişi başı milli gelirin 25 bin dolar, ihracatın 500 milyar dolar olarak belirlendiğini anımsatarak, dolar kurunun enflasyon kadar artması halinde bu rakamı yakalamak için 2023'e kadar ortalama yüzde 12 büyümenin şart olduğunu kaydetti.


Orta Vadeli Programın "günü kurtarma programı" olduğunu savunan Türeli, "Ekonominin yapısal sorunlarını çözecek perspektif yok. Gelinen nokta, Türkiye ekonomisinin açık denizde pusulasız seyreden gemi niteliğinde olmasıdır" diye konuştu.


Türeli, Türkiye'nin Ortadoğu politikası ve jeopolitik risklerin de ekonomi üzerinde ciddi etkisi olduğunu ifade etti. - TBMM

Haber Yayın Tarihi: 09.10.2014 01:29 Kaynak: AASon Dakika

Pakistanlı Hulk, kendisiyle evlenmek isteyen 300 kadını cılız olduğu için geri çevirdi
Firari asker, 26 yıl sonra yol kontrolünde yakalandı Emekliler yeni promosyon ödemelerini 1 Mart itibariyle alacak

Son Dakika Haberleri