CHP lideri Kemal Kılıçdarığlu, YSK'da olmayan seçmen bilgilerine nasıl ulaştığını anlattı - Son Dakika

CHP lideri Kemal Kılıçdarığlu, YSK'da olmayan seçmen bilgilerine nasıl ulaştığını anlattı

12.08.2022 01:06

"Elimizde Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) olmayan seçmen verileri var" açıklamasının ardından tartışmaların odağında olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Verileri biz oluşturduk. YSK'dan gelen listeler vardı. Bunların analizini yaptık. Çok iyi bir ekibimiz var. Seçim güvenliğini sağlamak ve kimin hangi sandıkta oy kullanacağını bilmek bizim hakkımızdır. Seçim güvenliğini sağlamaksa bütün verilere sahip olmaktan geçer" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla seçimlerde 400-500 bin yabancı uyruklunun oy kullanacağı iddialarını yalanlayarak, "Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu'nun elinde de yok, her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Suriye doğumlu, Afganistan doğumlu, hepsine bakıyoruz, dolayısıyla kimlere vatandaşlık verildiğini de oradan çıkarabiliyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

İÇİŞLERİ: VERİLERİ NEREDEN ALDIĞINI AÇIKLA

Bunun üzerine AK Parti ve İçişleri Bakanlığı, Kılıçdaroğlu'nun bilgileri nasıl temin ettiğini açıklamasını istememişti. Habertürk'ten Bülent Aydemir'in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, konu hakkında sessizliğini bozdu.

"VERİLERİ BİZ OLUŞTURDUK"

Kılıçdaroğlu, açıklamalarında şunları söyledi: "2001'den bugüne kadar kim, hangi sandıkta oy kullandı? Önümüzdeki seçimlerde kaç genç, hangi sandıkta oy kullanacak. Bununla ilgili verileri biz oluşturduk. YSK'dan gelen listeler vardı. Bunların analizini yaptık. Çok iyi bir ekibimiz var. 100 küsur yaşında olup, hayatında ilk kez oy kullananlar çıktı.

"SEÇİM GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK BİZİM HAKKIMIZ"

Biz bunları saptadık ve gerçek olmadığını ortaya koyduk; YSK'ya bildirdik, onlar da iptal ettiler. Seçim güvenliğini sağlamak ve kimin hangi sandıkta oy kullanacağını bilmek bizim hakkımızdır. Seçim güvenliğini sağlamaksa bütün verilere sahip olmaktan geçer. Hiçbir partinin sahip olmadığı verilere sahibiz biz. Üstelik bu geçmişi de kapsıyor.

"BİZ GÖREVİMİZİ YAPIYORUZ"

Aslında bir siyasi partinin yapması gerekeni yapıyoruz. Var olan iktidar halka, bize, topluma güven vermiyor. Vatandaş seçim güvenliği konusunda kaygı duyuyor. Biz bu kaygıları gidermek için vatandaşa bunları söylüyoruz. İki arkadaşımız basın toplantısı yaptı. Bu verilerin hepsi orada, kamuoyuyla paylaşıldı. Düşünebiliyor musunuz? Nüfus işlerinden YSK'ya bilgi geliyor. Kişinin adı var, soyadı yok. Devletteki çürümeye bakın. Ne demek yani; adı var soyadı yok? Benim bildiğim Türkiye'de herkesin soyadı var. Biz bunların hepsini değerlendiriyoruz. Kaygı duyduklarımızı YSK'ya gönderiyoruz. YSK da bunları iptal ediyor zaten. Biz işimizi yapıyoruz. Ayrıca şunu da yapıyoruz; kaç kişinin yabancı bir ülkede doğup Türkiye'de kaç kişinin vatandaş olduğunu da çıkarıyoruz. (Suriyeli seçmen var mı?) 100 küsur bin vatandaş olmuş kişi var. Bunların içinde seçmen de var. Bütün bunları da çıkarıyoruz. Biz görevimizi yapıyoruz.

YORUMLAR (4)
  • Alper006 : YSK da olmayan veriler bizde var diyor sonra kalkıp biz bu verileri YSK dan aldık çok iyi bir ekibimiz var derledik diyorsun Kılıçdaroğlu YSK nin verdigi bilgilerle onda olmayanları nasıl derledin bir kerede çıkıp dürüstçe doğruyu söyle ya YSK nin verdikleriyle onda olmayan bilgiye ulasamazsin yanlış mıyım yada YSK dan birileri usulsüz olarak bilgi veriyor disariya Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • kenan mutlu: 45 yaşındayım,bu yaşıma kadar şunu çok iyi anladım,eğer chp bişey diyor yada ortaya bir iddia atıyor ise,ya yalandır ya iftiradır. Cevap Yaz 18 20 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Saat veren Kılıçdaroğlu beklenen açıklamayı yaptı: Yarın itibarıyla bu yarayı sonsuza kadar kapatacak adımı atıyoruz Saat veren Kılıçdaroğlu beklenen açıklamayı yaptı: Yarın itibarıyla bu yarayı sonsuza kadar kapatacak adımı atıyoruz Dokunulmazlık fezlekeleri Meclis'e geldi! İçlerinde Kılıçdaroğlu ve Özdağ'da var Dokunulmazlık fezlekeleri Meclis'e geldi! İçlerinde Kılıçdaroğlu ve Özdağ'da var Müzisyen Onur Şener... SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI! Müzisyen Onur Şener... SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI!

Son Dakika Güncel CHP lideri Kemal Kılıçdarığlu, YSK'da olmayan seçmen bilgilerine nasıl ulaştığını anlattı - Son Dakika


Advertisement