CHP Milletvekili Ağbaba: Dink'in Mahkemesi Sınıfta Kaldı - Son Dakika

CHP Milletvekili Ağbaba: Dink'in Mahkemesi Sınıfta Kaldı

19.01.2012 14:27
CHP Milletvekili Ağbaba: Dink'in Mahkemesi Sınıfta Kaldı, System.String[]

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Hrant Dink cinayeti davasında verilen kararı ile ilgili "Sorumluların ve bağlantıların üzerine gitmeyen mahkeme heyeti kamuoyu baskısıyla kerhen bir karar vermiş durumdadır."

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Hrant Dink cinayeti davasında verilen kararı ile ilgili "Sorumluların ve bağlantıların üzerine gitmeyen mahkeme heyeti kamuoyu baskısıyla kerhen bir karar vermiş durumdadır. Adalet dağıtımında sınıfta kalmıştır." dedi.

Veli Ağbaba, yaptığı açıklamada, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar ile Dink cinayetinin arkasında 'örgüt yok' dediğini belirtti. Dink'in, bu kararla bir kez daha vurulduğunu dile getiren Ağbaba, "Beşiktaş'taki duruşma salonuna boylu boyna uzandı. Adalet yerini bulana kadar da öyle uzanacak orada. Ensesindeki kurşun yarası hep kanayacak. Gözleri, gözlerimizde olacak. Ama katillere hak ettikleri cezayı veremeyenler o gözlere bakamayacak. Hrant Dink'in katledildiği bu dava kapsamında mahkeme heyetinin verdiği "örgüt yoktur" kararı, bir yüz yıkama kararıdır. Nefretin ve katliamın "masumlaştırma" çabasının bir ürünüdür. Sorumluların ve bağlantıların üzerine gitmeyen mahkeme heyeti kamuoyu baskısıyla kerhen bir karar vermiş durumdadır. Adalet dağıtımında sınıfta kalmıştır ya da daha doğru bir ifadeyle adaletsizlik perçinlemiştir." diye konuştu.

Milletvekili Ağbaba, böyle bir olayda, 'örgüt yok' demenin toplum zekasıyla alay etme anlamı taşıdığını vurgulayarak, şunları söyledi: "Verilen karar, soruşturma derinleştirilmeden, yeterli araştırma yapılmadan verilmiştir. Cinayetten sorumlu valiyi milletvekili, emniyet müdürünü vali yapan ve cinayette rolü olanları birer birer terfi ettiren zihniyetten başka bir karar da beklenemezdi. Valilik, jandarma ve emniyet üçgeninin temize çıkarılması için mahkeme heyeti cinayeti iki tetikçinin üstüne yıkmıştır. İşte verilen adaletsiz kararın özeti budur. Gelinen nokta, ülkemiz açısından utançtır. Bu utançtan kurtulmak için dava, insanlık suçu kapsamına alınarak zaman aşımı süresi işletilmeden vilayet, emniyet ve jandarma dahil bütün sorumlular mahkeme karşısına çıkarılmalı ve gereken ceza verilmelidir. Yarın ben de Taksim'de olacağım ve "Hrant için, adalet için" yürüyeceğim."

- Kaynak: CHA

Son Dakika Politika CHP Milletvekili Ağbaba: Dink'in Mahkemesi Sınıfta Kaldı - Son Dakika


Son Dakika

MasterChef Türkiye'den elenen yarışmacı gözyaşları için veda etti Azerbaycan ile Ermenistan'ın üzerinde anlaştığını açıkladığı insani amaçlı geçici ateşkes yürürlüğe girdi Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan işgalinden kurtarıldı Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü