CHP Milletvekili Tarhan: Enflasyon Uçuyor, Hükümet Seyderiyor - Son Dakika

CHP Milletvekili Tarhan: Enflasyon Uçuyor, Hükümet Seyderiyor

26.01.2016 14:18
CHP Milletvekili Tarhan: Enflasyon Uçuyor, Hükümet Seyderiyor, System.String[]

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, enflasyon konusunda hükümete eleştirerek, çift haneli rakamların Türkiye’yi 20 yıl geriye götürebileceğini söyledi.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, enflasyon konusunda hükümete eleştirerek, çift haneli rakamların Türkiye’yi 20 yıl geriye götürebileceğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın açıkladığı, yılın ilk enflasyon raporunu değerlendiren Tahsin Tarhan, “Merkez Bankası Başkanı’nın ‘Tek faize geçemeyiz’ sözleri de hükümeti harekete geçiremeyecekse ne geçirecek?” diye sordu.

Erdem Başçı’nın, “Ocak ayı enflasyonu artacak. İlk çeyrekte ilk çeyrekte çift haneye çıkmaması için gayret göstereceğiz. Enflasyonu yıl sonunda yüzde 7,5'e yaklaştırmak için elimizdeki tüm araçları kullanacağız" sözlerini hatırlatan CHP'li vekil, gıda enflasyon beklentisinin artışının vatandaşın sofrasındaki yangın için en doğru rakam olduğunu ifade etti. Tahsin Tarhan, şunları kaydetti: “Merkez Bankası Başkanı’nın açıklamaları tüm iyi niyet rakamlarına rağmen kötü gidişin bir işaretidir. Daha önce enflasyon konusunda Hükümete uyarılarda bulunmuştuk. Mutfaktaki yangını söndürün. Vatandaş zor durumda demiştik. Görünüyor ki, devletin resmi görevlisi de bizim söylediğimiz noktaya geldi. Hele ki, ‘Tek faize geçemeyiz’ itirafı gelecek için umutlu olmamızın önüne geçiyor.”

“20 YIL GERİYE GİDERİZ”

Kendisinin bir sanayici olarak piyasalardan haberdar olduğunu hatırlatan Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, ekonomideki durgunluğun asıl rakamlarının bahar aylarında ortaya çıkacağını ifade etti. Enflasyonun, yılbaşında aldığı zammın keyfini süremeden zamlarla karşı karşıya kalan vatandaşın sofrasından ekmeğini alma anlamına geldiğinin altını çizen Tarhan, sözlerini şöyle tamamladı: “Enflasyonda çift haneli rakamlar gelecek kötü günlerin işareti olacak. Asgari ücret zammı ekmeğe, meyve sebzeye, tüketim mallarının tamamına yapılan zamlarla tamamen erimiştir. Enflasyon artışıyla birlikte hem vatandaşlar, hem de piyasada üretimi artırarak istihdam sağlamak isteyen işverenler geçtiğimiz yılı mumla arayacak. Hükümetin ekonomi politikalarından kim memnun diye etrafınıza baktığınızda rant ekonomisinden beslenen çevrelerden başka kimseyi göremezsiniz. Hükümet rantçıları değil vatandaşını ve üreten işadamlarını düşünüyorsa Ekonomide baştan ayağa değişikliğe gitmeli. Yoksa çift haneli rakamlara ulaşacak enflasyonla 20 yıl öncesini mumla arar hale geliriz.”

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Ekonomi CHP Milletvekili Tarhan: Enflasyon Uçuyor, Hükümet Seyderiyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Biden'ın Dışişleri Bakanı adayı Blinken'den Türkiye açıklaması! S-400 ve yaptırımlar yine masaya sürüldü Kuzey Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker, Kosova'ya sığındı Ümitcan Uygun'un ağabeyi, Müge Anlı'yı ölümle tehdit etti Öldü diye morga kaldırılan işçi tekrar canlandı ama kurtarılamadı Meteoroloji'den 5 il için kuvvetli kar yağışı ve çığ uyarısı Estetik harikası çıktı! Survivor Nagihan'ın yeni halini görenler tanıyamıyor ABD'den Hindistan'a S-400 tehdidi: Türkiye'ye benzer yaptırımları uygularız FETÖ firarisi Hakan Şükür'ün babası, örgüte yardım suçundan hapis cezası aldı