CHP Milletvekili Türeli: Gelir Dağılımındaki Adaletsizlik Büyüyor - Son Dakika

CHP Milletvekili Türeli: Gelir Dağılımındaki Adaletsizlik Büyüyor

6 yıl önce

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, gelir dağılımında yaşanan adaletsizliği Meclis'e gündemine taşıdı.

CHP Milletvekili Türeli: Gelir Dağılımındaki Adaletsizlik Büyüyor, System.String[]

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, gelir dağılımında yaşanan adaletsizliği Meclis'e gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığı’na, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Ayşenur İslam tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle sunduğu yazılı soru önergesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, bir ekonomide oluşturulan gelirin, o ekonomideki bireyler arasında ne şekilde dağıtıldığını ortaya koyan analize "kişisel gelir dağılımı analizi" dendiğini ifade etti.


Türkiye’de her yıl “Gelir ve Yaşam Koşulları” araştırması yapıldığına dikkat çeken Milletvekili Türeli, “Türkiye İstatistik Kurumu’nca en son yapılan, 22 Eylül 2014 tarihli Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nın sonuçlarına göre en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay yüzde 46,6 iken en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay yüzde 6,1 olmuştur. Bu sonuçlar, en zengin kesimle en yoksul kesim arasındaki farkın 7,7 kat olduğunu göstermektedir.” bilgisini verdi. Türeli, araştırmaların sonuçlarına göre vatandaşların yüzde 78,5’inin, evden uzakta bir haftalık tatil masraflarını karşılayamadığını belirterek, “Yüzde 75,5’i eski mobilyalarını yenileyememektedir. Bunun yanısıra vatandaşlarımızın yüzde 49’u beklenmedik harcamaları karşılayamazken yüzde 61’i de borç ödemekten şikâyet etmektedir.” ifadesini kullandı.


CHP Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, önergesinde şu sorulara yer verdi: “Ülkemizde yaşanan gelir dağılımı adaletsizliğinin bu kadar yüksek olmasının sebepleri nelerdir? Gelir dağılımında yaşanan adaletsizliğin ve yoksulluğun sonucunda, vatandaşlarımızın büyük bir kısmının temel ihtiyaçlarını karşılamak dışında hiçbir alana para ayıramamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Gelir dağılımında yaşanan söz konusu adaletsizliklerin düzeltilebilmesi için Bakanlığınızca yürütülmekte olan çalışmalar var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?”

Haber Yayın Tarihi: 08.01.2015 11:42 Kaynak: CİHANSon Dakika

Görev başındaki polis, emniyetin tuvaletinde sevgilisiyle uygunsuz halde basıldı
Karın ağrısı şikayetiyle geldiği hastanede iç organlarının ters yerde olduğunu öğrendi Emekliler yeni promosyon ödemelerini 1 Mart itibariyle alacak

Son Dakika Haberleri