Son Dakika Haberleri: CHP'nin İstifasını İstediği Adalet Bakanı Gül'den CHP'ye Yanıt

CHP'nin İstifasını İstediği Adalet Bakanı Gül'den CHP'ye Yanıt

4 ay önce

CHP sözcülerinin "istifa etmeli" dediği Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcılarının açıklamalarına cevap verdi. Bakan Gül, seçim sonuçlarına itirazın her partiye tanınan bir hak olduğunu ve tek yetkili mercinin YSK olduğunu vurgulayarak "Sayın Kılıçdaroğlu'nun ve parti sözcülerinin kamuoyu algısını manipüle etmeye yönelik beyanları demokrasimize ve kurumlarımıza karşı kabul edilemez ithamlardır" dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, resmi twitter hesabından yayımladığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

TEK YETKİLİ YSK

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve Genel Başkan Yardımcılarının haksız ve yersiz ithamları karşısında aşağıdaki açıklamayı yapmak zarureti hasıl olmuştur.Daha önce defalarca ifade ettiğimiz üzere, Anayasa'nın amir hükmü ve seçim kanunları tüm seçim sürecinin tek yetkilisi olarak Yüksek Seçim Kurulu'nu (YSK) belirlemiştir.

Buna göre, seçim günü yapılan tüm işlemler gibi, seçim sonrasında yapılan itirazları değerlendirme ve kesin karara bağlama yetkisi de YSK'dadır.

Seçim sonuçlarına itiraz her siyasi partiye tanınan bir haktır. Tüm partiler her türlü itiraz ve şikayet hakkını anayasal güvence altında kullanmakta olup, hak arama mercii de YSK'dır.

"AKIL VE İZANLA İZAH EDİLEMEZ"

Ayrıca yapılan itirazlar YSK'nın tüm toplantılarında siyasi partilerin temsilcileri ile birlikte değerlendirilmekte ve karara bağlanmaktadır. Bu kadar şeffaf olan bir süreçte CHP Genel Başkanı ve parti sözcülerinin şahsımı hedef alan ithamlarını akıl, insaf ve izanla izah etmek mümkün değildir.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun ve parti sözcülerinin kamuoyu algısını manipüle etmeye yönelik beyanları demokrasimize ve kurumlarımıza karşı kabul edilemez ithamlardır. "

CHP'nin İstifasını İstediği Adalet Bakanı Gül'den CHP'ye Yanıt
Haber Yayın Tarihi: 09.04.2019 12:00 30 yıl hapis daha alan dehşetin sanığı: Benimle arabasında cinsel ilişkiye girmek istedi Abdullah Gül'ün 15 Temmuz gecesi görüntüleri yeniden gündem oldu 'Açarsanız garanti bozulur' dedi, kutulara tahta koyup klima diye sattı