CHP TBMM Grubu, TBMM'deki Dokunulmazlık Görüşmesine Katılmayacak… Özgür Özel: "Bir Siyasi Mühendislik ile Saray Aklı, 2 Dosyayı Öne Çekiyor" - Son Dakika

CHP TBMM Grubu, TBMM'deki Dokunulmazlık Görüşmesine Katılmayacak… Özgür Özel: "Bir Siyasi Mühendislik ile Saray Aklı, 2 Dosyayı Öne Çekiyor"

11.01.2023 15:18

TBMM Karma Komisyonda bugün CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ile İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili yapacağı toplantıya katılmayacaklarını açıklayan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Yerleşik uygulama gereği dönem sonu beklenirken, bir siyasi mühendislik ile saray aklı 2 dosyayı öne çekiyor. Meclis’e ve Türkiye’ye böyle bir gündem dayatıyor” dedi. CHP’li Başarır ise kendi dokunulmazlığını oylayacak olan AKP ve MHP’li milletvekilleri hakkındaki iddiaları hatırlatarak, “Gencecik bir akademisyeni öldüren katilleri evinde saklayan yine Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz el kaldıracak” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nun CHP'li üyeleri ile birlikte; bugün komisyonda CHP'li Ali Mahir Başarır ile İYİ Partili Lütfü Türkkan'ın dokunulmazlığının kaldırılması görüşmesine katılmayacaklarını açıkladı. Özgür Özel, "Yerleşik uygulama gereği dönem sonu beklenirken, bir siyasi mühendislik ile saray aklı 2 dosyayı öne çekiyor. Meclis'e ve Türkiye'ye böyle bir gündem dayatıyor" dedi. Ali Mahir Başarır ise dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin oylamaya katılacak AKP ve MHP milletvekilleri ile ilgili "Gencecik bir akademisyeni öldüren katilleri evinde saklayan yine Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz el kaldıracak" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nun CHP'li üyeleri, bugün; CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin komisyon toplantısı öncesinde açıklama yaptı.

Özgür Özel, şunları söyledi:

"Arkamız Meclis. Milli iradenin tecelli ettiği yer. Sağ tarafta da Meclis'imizin komisyonları bulunuyor. Bugün saat 14.30'da Anayasa Komisyonu ile Adalet Komisyonu'ndan oluşan Karma Komisyon; ülkenin bu kadar derdi, tasası, vatandaşların bu kadar beklentileri varken, Adalet ve Kalkınma Partisi de bir yandan bir Anayasa değişikliği için parti gruplarından randevu isteyip, bir diyalog ortamı yaratmaya çalışıyorken… Karma Komisyon önünde bulunan 1760 dosyadan özenle seçip aldığı 2 dosyayı görüşmeye başlayacak. Bunlardan bir tanesi İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan'a ait. Bir tanesi de milletvekilimiz Ali Mahir Başarır'a ait dosyalar. İlgili komisyonun önünde 1760 dosyanın içinde, yok yok. Cezadan ceza beğen, iddiadan iddia beğen, suçtan suç beğen. Ama yerleşik uygulama gereği dönem sonu beklenirken; bir siyasi mühendislik ile saray aklı, 2 dosyayı öne çekiyor. ve Meclis'e, Türkiye'ye böyle bir gündem dayatıyor. Dün takip ettiniz ittifak ortağımız İYİ Parti ile birlikte hem Adalet ve Kalkınma Partisi'nin gruplardan istediği görüşme ve randevu talebini reddettik, hem de bugün ilgili komisyona girmeyeceğimizi, böyle bir hukuksuzluğa ve adaletsizliğe meşruiyet kazandırmayacağımızı söyledik."

ZEYNEL EMRE: "BUGÜN TBMM BÜYÜK BİR SALDIRI ALTINDA"

Özel, bu açıklamalarının ardından, sözü; komisyonların CHP'li üyelerine bıraktı. TBMM Adalet Komisyonu'nun CHP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Zeynel Emre; şöyle konuştu:

"Bütün krallıklar, imparatorluklar, otoriter rejimler, diktatörlükler; kurumlardan hoşlanmazlar. Kurumları etkisiz hale getirmek isterler. Esasında millet iradesinden de hoşlanmazlar. Kendi bildikleri olsun, tek söz sahibi olsunlar, kendilerine itiraz eden hiç kimse olmasın… Bu amaçları doğrultusunda da adım adım toplumu sindirmeyi hedeflerler. Biz burada emanetçiyiz. Biz; millet iradesini temsil eden, bu ülkenin yurttaşlarıyız. Bugün milletvekiliyiz. Ancak unutulmasın ki bizim için esas olan milletimiz, halkın iradesi ve egemenliğidir. Bugün TBMM büyük bir saldırı altında. Biz bu saldırıya karşı savunma altında değiliz. Burada bugün sizlerin karşısında doğruları ve gerçekleri haykırmak, yapılmak istenenin ifşa etmek için buradayız.

"MİLLET İRADESİNE SAYGISIZLIK"

Türkiye'de seçimlere, millet iradesine, halkın egemenliğine saygı duymayan bir iktidar var. Bizim karma komisyon üyeleri olarak daha önce dokunulmazlık dosyaları ile ilgili yaptığımız toplantıların hepsine katıldık. Bugün katılmayacağız. Daha evvel katıldıklarımızda söylediklerimizin hepsinin arkasındayız. Orada şunu, özellikle vurgulamıştık. Bir milletvekiline özel bir imtiyaz olsun diye dokunulmazlık müessesi tesis edilmiş değildir. Bu vatandaşın hakkını, hukukunu özgür şekilde koruyabilsin diye esasında vatandaşa verilmiş bir imtiyazdır. Ağırlıklı olarak da muhalefeti korumayı amaçlamış bir müessesedir. Burada baktığımız zaman, toplumda büyük infial uyandıran ağır cezalık suçların dışında bütün hepsinde, ki oralarda da bazı itirazlarımız olmakla birlikte, neden bu müessesenin zarar görmemesi gerektiğini ifade ettik.

Bugün iki milletvekili arkadaşımızın dokunulmazlık fezlekeleri görüşülecek komisyonda. Dünyanın hiçbir yerinde… Suçlamalara baktığımız zaman, özellikle kıymetli arkadaşımız Ali Mahir Başarır ile ilgili olan, Türk Ceza Kanunu 125'inci hakaret, Türk Ceza Kanunu 288'inci maddesi nedeniyle dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor. 288'inci maddenin karşılığına baktığınız zaman para cezası. Böyle bir suçtan kimsenin dokunulmazlığının kaldırıldığı, dünyada 200 devlet varsa tek bir ülkede göremezsiniz. Tek bir ülkede millet iradesine saygısızlık, bu derece yapıldığını göremezsiniz. Bugünkü toplantıya katılmayacağız."

İBRAHİM KABOĞLU: "ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL ETTİĞİNDE HİÇBİR ZAMAN KOMİSYON TOPLANMADI"

TBMM Anayasa Komisyonu'nun CHP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu ise Karma Komisyon önündeki 1760 dosyadan hangi ölçütlere göre Başarır ve Türkkan'ın dosyalarının öne alındığını sorarak, "Şu halde, komisyon gündemine hakim değildir. Gerçekten Anayasa ve Adalet Komisyonları TBMM'nin en önemli 2 komisyonudur. Bu komisyonlardan özellikle Anayasa Komisyonu, çalıştırılmayan bir komisyondur. Anayasa'ya aykırı birçok yasal düzenleme yapıldığı ve Anayasa Mahkemesi'nce iptal edildiği halde hiçbir zaman komisyon bu amaçla toplanılmamıştır. Adalet Komisyonu'na ise CHP olarak adil yargılanma hakkı reform paketini sunduğumuz halde onu görüşmek için hiç toplanmamıştır. Bu 2 komisyon, karma komisyon olarak özellikle muhalefet partisi mensuplarının, vekillerinin cezalandırılması amacıyla çalıştırılan bir Karma Komisyona dönüşmüş bulunuyor" diye konuştu.

Kaboğlu, yasama dokunulmazlıklarının gündeme getirilmesinin meşru olmadığını ve Anayasa'ya aykırı olduğunu ifade ederek, AKP iktidarının oyununa gelmeyeceklerini şöyle açıkladı:

"Anayasaya bağlılığımızı sürdüreceğiz. 2023 seçimlerinin demokratik bir ortamda, siyasal iktidarın el değiştirmesi için yapılmasına, gerçekleştirilmesine ve bu yolda bütün çabamızın demokratik yollarla kullanacağımız konusunda kimseni kuşkusu bulunmasın."

BAŞARIR: ALNIMIZ AÇIK, BAŞIMIZ DİK

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise şunları belirtti:

"Alnımız açık, başımız dik. Şükürler olsun ki yüz kızartıcı, toplumu rahatsız eden bir iddia ile karşınızda değilim. Birazdan, şurada gördüğünüz binada bazı arkadaşlar dokunulmazlığımızın kalkması için el kaldıracak. Mesela bunlardan bir tanesi; Mersin'de kameraların huzurunda polislerimize 'Şerefsiz' diyen AKP'nin sözcüsü Zeynep Gülyılmaz, komisyon sözcüsü. Daha sonra Meclis'e gelecek, kimler el kaldıracak? Mesela 5 milyon dolarlık rüşvet sözleşmesi yaptığı iddia edilen Erzincan milletvekili el kaldıracak. 180 milyon dolarlık kirli serveti edinip de paylaşamayan Zehra Taşkesenlioğlu el kaldıracak. ya da İstanbul Belediyesi'nden milyonlarca burs alıp, yan gelip yatıp milletvekili olan AKP'li milletvekilleri el kaldıracak. ya da gencecik bir akademisyeni öldüren katilleri evinde saklayan, yine Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz el kaldıracak. Evet, korkmuyoruz. Bir adım, bir milim ne eğiliriz ne geri adım atarız. Kaldırsınlar, bu kirli ellerin oyları ile kaldırsınlar. Kaldırmazlarsa alçaktır, namerttirler. Biz tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunduk, hakkını yemedik. Biz 85 milyonun, hazinenin parasını, rızkını bir avuç kirli müteahhitten koruduk ve savunduk. Bizim ne Mersin halkına ne de Türkiye'ye verilmeyecek hesabımız yoktur. Korkmuyorum. Dokunulmazlığımı kaldırın, kaldırmazsanız alçaksınız."

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
Karamollaoğlu'ndan Kılıçdaroğlu için iddialı yorum: Seçileceğini hemen hemen garanti gibi görüyoruz Karamollaoğlu'ndan Kılıçdaroğlu için iddialı yorum: Seçileceğini hemen hemen garanti gibi görüyoruz Kılıçdaroğlu'nun çalışma ekibi, masalarındaki son anketin sonucunu paylaştı: Yüzde 56 ile önde bitiriyoruz Kılıçdaroğlu'nun çalışma ekibi, masalarındaki son anketin sonucunu paylaştı: Yüzde 56 ile önde bitiriyoruz 'Mansur başkanım uyarı yaptı' diyen İmamoğlu'ndan, Kılıçdaroğlu'nu mest eden sözler 'Mansur başkanım uyarı yaptı' diyen İmamoğlu'ndan, Kılıçdaroğlu'nu mest eden sözler

Son Dakika Güncel CHP TBMM Grubu, TBMM'deki Dokunulmazlık Görüşmesine Katılmayacak… Özgür Özel: 'Bir Siyasi Mühendislik ile Saray Aklı, 2 Dosyayı Öne Çekiyor' - Son Dakika


Advertisement