Çiftçiler Patates ve Soğan Üretimine Yöneldi - Son Dakika

Çiftçiler Patates ve Soğan Üretimine Yöneldi

13.05.2015 09:56
Çiftçiler Patates ve Soğan Üretimine Yöneldi, System.String[]

Kırıkkaleli çiftçiler son yıllarda değeri giderek artan patates ve soğan üretimine yöneldi.

Kırıkkaleli çiftçiler son yıllarda değeri giderek artan patates ve soğan üretimine yöneldi.

Balışeyh ilçesi Karalı köyü çiftçilerinden İsa Oflaz, Delice ilçesi Büyükyağlı köyünden Ümit Aytekin, merkez ilçe Aşağımahmutlar Mahallesi ve Hasandede köyünde yaklaşık 200 dekar alanda 'elodi' çeşidi sertifikalı patates dikimi gerçekleştirdi. Ayrıca Büyükyağlı köyünde 100 dekar alanda kuru soğan ekimi yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, Kırıkkale’de tarımsal faaliyetleri çeşitlendirerek çiftçilerin gelir düzeylerini artırmak için müdürlük olarak yoğun bir uğraş verdiklerini ve ilde sulamaya açılacak alanlarda bu faaliyetlerin artarak devam edeceğini söyledi. Kırıkkale'nin patates yetiştiriciliği için bakir bir konumda olduğunu belirten Kırbaş, "Ülkemizde kişi başına patates tüketimi yıllık 60,7 kg olmuştur. Ülkemizde patates üretimi yaklaşık olarak 5 milyon ton olup 2012 yılında patates üretim miktarı en yüksek 5 kentimiz sırasıyla, Niğde 801 bin, İzmir 591 bin, Konya 460 bin, Afyonkarahisar 433 bin ve Nevşehir 323 bin ton patates üretimi gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde 10 kentte patates siğili hastalığından dolayı üretimi yapılmamaktadır. Bu illere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca telafi edici destekleme ödemesi yapılmaktadır." dedi.

Çiftçiler Patates ve Soğan Üretimine Yöneldi
Çiftçiler Patates ve Soğan Üretimine Yöneldi
Çiftçiler Patates ve Soğan Üretimine Yöneldi

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Çiftçiler Patates ve Soğan Üretimine Yöneldi - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs aşısını bulan Türk doktorları tebrik etti İstiklal'de ilginç anlar! Maske cezası kesilen Rus turist önce itiraz etti, ardından dans etmeye başladı Son Dakika: Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, koronavirüse yakalandı Okyanus balığı 15 kiloluk lambuka, Kuşadası'nda yakalandı Hakkındaki tedbir kararına uymayan Sisi lakaplı Seyhan Soylu'ya 4 günlük hapis Yılbaşı büyük ikramiye talihlisinin parasını 337 gün sonra alması 12 milyon lirasına mal oldu Suikast girişimi iddiaları sonrası İmamoğlu zırhlı makam aracı kullanmaya başladı 337 gün sonra ortaya çıkan büyük ikramiye talihlisi neden bu kadar beklediğini anlattı: Tamamen aklımdan çıkmış