"Çıkarılmak İstenen Alevi-Sünni Çatışmasına İzin Vermeyeceğiz" - Son Dakika

"Çıkarılmak İstenen Alevi-Sünni Çatışmasına İzin Vermeyeceğiz"

15.01.2012 15:07

Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Suriye'de Alevi-Sünni çatışması çıkarılmak istendiğini; bu çatışmanın daha sonra Türkiye'ye sıçratılmak istendiğine dikkat çekerek, istenen Alevi-Sünni çatışmasına izin vermeyeceklerini...

Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Suriye'de Alevi-Sünni çatışması çıkarılmak istendiğini; bu çatışmanın daha sonra Türkiye'ye sıçratılmak istendiğine dikkat çekerek, istenen Alevi-Sünni çatışmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Yeni anayasa konusunda bir beklentileri olmadığı halde, gene de öneride bulunduklarını ifade eden Geçmez, Alevilerin sorunlarına çözüm getirilmesini istediklerini söyledi.

2. Büyük Alevi Kurultayı, Ankara Anadolu Kongre Merkezi'nde yapıldı. Avrupa'nın birçok bölgesinden Alevi örgütlerinin de geniş katılımının sağlandığı kurultaya, Türkiye'den ve değişik ülkelerden çok sayıda Alevi örgütü, Hacı Bektaşı Veli Serçeşme Postnişini Veliyeddin Ulusoy, Avrupa Alevileri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker, CHP Tunceli milletvekilleri Hüseyin Aygün, Kamer Genç, Hatay milletvekilleri M. Ali Hatipoğlu, Refik Eraslan, Seyid Rıza'nın torunu Mehmet Tezel katıldı. Kurultaya, Suriye'den ise Suriye Alevi Cemaatinin temsilcileri Şeyh Zülfikar Gazel, Şeyh Muzaffer Gazel, Mead Muhammed, Mahran Müberra katıldı. Suriye'den gelen 4 Nusayri temsilcisi tüm dikkatleri üzerine çekti. Suriye'den gelen heyetin, ülkelerindeki gerçeklerin Türkiye'de farklı anlaşıldığını belirterek, doğruları anlatmak için kurultaya katıldıkları öğrenildi.

Kurultay, semahla başladı. Semahın ardından kurultayda konuşan Anadolu Alevileri Piri Seyid Veliyeddin, Alevilerin gittikçe yolundan uzaklaştığını söyledi. Asimile olmaya başladıklarını kaydeden Veliyeddin, "Yolumuzu, gençlerimize aktarmak zorundayız. Yoldan çıktığımız için çok sinirli olmaya, kul hakkı yemeye başladık. Diğer inançların tesiri altında kalarak kadınlarımızı geri plana itmeye başladık. Cenazelerimiz camide kaldırıldığı gibi kaldırılmaya başlandı." diye konuştu.

Sorunların, kolaycılığa kaçmadan çözülmesi gerektiğini ifade eden Veliyeddin, şu önerilerde bulundu: "Toplumumuza, bir olmanın önemini anlatmalıyız. Çalışmalarımız gençlere ve çocuklarımıza yönelik olmalı. Yapılacak cemlerde 'Kamil İnsanları' konuşturmalıyız, muhabbet kurmalıyız. Bundan sonraki kurultayın hep beraber yapılması son derece önemli."

Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ise Alevi inancının Türkiye'de tahrif edildiğini savunarak, yeni anayasa konusunda da bir beklentilerinin olmadığını bile bile bir anayasa önerisinde bulunduklarını kaydetti. Yeni anayasadan ümitli olmadıklarını ifade eden Geçmez, " Dersim'de kutsallarımıza el uzatılıyor. Kimse, yeni anayasadan bunlardan bahsetmiyor; Aleviler'in sorunlarına çözmeye yönelik bir adım atılmıyor." ifadelerini kullandı.

Geçmez, Suriye'de yaşanan olaylarla ilgili de konuştu. Suriye'deki olayların, Büyük Ortadoğu Projesi'nin bir parçası olduğunu savunan Geçmez, orada Alevi-Sünni çatışması çıkarılmak istendiğini; bu çatışmanın daha sonra Türkiye'ye sıçratılmak istendiğine dikkat çekerek; Türkiye'de böyle bir çatışmaya izin vermeyeceklerini vurguladı.

 Çıkarılmak İstenen Alevi-Sünni Çatışmasına İzin Vermeyeceğiz
 Çıkarılmak İstenen Alevi-Sünni Çatışmasına İzin Vermeyeceğiz
 Çıkarılmak İstenen Alevi-Sünni Çatışmasına İzin Vermeyeceğiz
 Çıkarılmak İstenen Alevi-Sünni Çatışmasına İzin Vermeyeceğiz
 Çıkarılmak İstenen Alevi-Sünni Çatışmasına İzin Vermeyeceğiz
 Çıkarılmak İstenen Alevi-Sünni Çatışmasına İzin Vermeyeceğiz
 Çıkarılmak İstenen Alevi-Sünni Çatışmasına İzin Vermeyeceğiz
 Çıkarılmak İstenen Alevi-Sünni Çatışmasına İzin Vermeyeceğiz

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Çıkarılmak İstenen Alevi-Sünni Çatışmasına İzin Vermeyeceğiz' - Son Dakika


Son Dakika

Bursaspor'un eski hocası İsmail Ertekin, Ankaragücü maçını seyrederken kalp krizi geçirdi 09:49 Bursaspor'un eski hocası İsmail Ertekin, Ankaragücü maçını seyrederken kalp krizi geçirdi Korona testi pozitif çıkan sunucular, apar topar stüdyoyu terk etti 09:47 Korona testi pozitif çıkan sunucular, apar topar stüdyoyu terk etti Mbappe'nin Neymar isyanına tüm dünya şahit oldu! Arkadaşına çok kızdı 09:37 Mbappe'nin Neymar isyanına tüm dünya şahit oldu! Arkadaşına çok kızdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 09:23 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "S-400 konusunda kimse bize karışamaz" ifadeleri sonrası ABD'den tehdit gibi yaptırım çıkışı Aslışah Alkoçlar, dün doğum yaptı 09:12 Aslışah Alkoçlar, dün doğum yaptı İstanbul Filarmoni Derneği'ni sarsan taciz iddiası: Bana teslim olacaksın, adet döngünü bile bileceğim 09:10 İstanbul Filarmoni Derneği'ni sarsan taciz iddiası: Bana teslim olacaksın, adet döngünü bile bileceğim
MasterChef Türkiye'ye veda eden isim Hamza oldu 09:08 MasterChef Türkiye'ye veda eden isim Hamza oldu Eve kadar kendisiyle beraber gelmiş! Genç kadın bacak arasındaki yarasayı görünce dehşeti yaşadı 22:08 Eve kadar kendisiyle beraber gelmiş! Genç kadın bacak arasındaki yarasayı görünce dehşeti yaşadı
Advertisement