Çin Başbakanı'nın Konvoyunun Önünü Kesen Kadına Ceza - Son Dakika

Çin Başbakanı'nın Konvoyunun Önünü Kesen Kadına Ceza

24.11.2012 10:40
Çin Başbakanı'nın Konvoyunun Önünü Kesen Kadına Ceza, System.String[]

Haksız kamulaştırmaya karşı çıkarak, seslerini duyurmak isteyen Çinli köylüler, Başbakan Wen Jiabao'nun konvoyunun önünü kesti.

Haksız kamulaştırmaya karşı çıkarak, seslerini duyurmak isteyen Çinli köylüler, Başbakan Wen Jiabao'nun konvoyunun önünü kesti. Konvoyun önünde çömelen ve yaşadığı arsa sorununa tepki gösteren bir kadına verilen "düzeni bozma ve trafiğin akışını engelleme" cezası ise büyük tepki çekti.

Çin medyasındaki haberlere göre, 8 Eylül 'de Yunnan eyaletinin Yiliang kasabasında meydana gelen deprem sonrası afet bölgesini gezen Başbakan Wen'in aracının önünde eylem yapıldı. Polis, 30 araçlık konvoyun önünde yapılan eylemden dolayı 20 dakikalık trafik oluştuğu ve bunun "ciddi siyasi ve sosyal etki yaptığını" açıkladı. Polis, eylemi yapanlardan 3 erkeği evlerinde bulamadıklarını, 19 Kasım'da sadece Liang Yonglan adlı kadının götürülüp, 7 gün süreli gözaltına alındığını kaydetti.

Fajie köyünde yaşayan ve yerel yönetimin arazilerinin haksız şekilde kamulaştırmasına karşı çıkan Liang Yonglan'a verilen ceza ise büyük tepki aldı. Liang, polisin suçlamalarını kabul etmedi. Çinli kadın, Wen ile sadece 5 dakika konuştuğunu da ifade etti.

Kasabanın bağlı bulunduğu Zhaotong şehri polisi, yerel polisin kadına ceza verip vermediğini araştıracağını bildirdi.

-POLİSİN İDDİALARI YANLIŞ-

Liang, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yiliang kasabası yetkililerinin, 2 bin köylüye ait 53 hektarlık tarım arazisini endüstriyel gelişme için 3 yıl önce tazminat ödeyerek aldığını, ancak her bir köylüye verilen 28 bin yuan tazminatın komşu köydekilere verilen 50 bin yuandan daha az olduğunu söyledi.

Liang ayıca başbakanın konvoyunu polisin iddia ettiği gibi 4 kişinin değil onlarca köylünün beklediğini, kendisinin ise Wen'ın geçen konvoyunun önünde diz çöken diğer kişilere katıldığını söyledi. " Kimse bizi durdurmadı. Başbakan ve korumaları bizi gördükten sonra araçtan indi. Wen bize: Bana inandığınız ve çok detaylar anlattığınız için size tatmin olacağınız cevap vereceğimden eminim dedi ve bizlerle tokalaştı" diyen Liang, Başbakanın ziyaretinin ardından 10 polisin 2 ay boyunca evinin etrafında tur atmasını beklemediğini de dile getirdi.

Haberlere göre Liang, "Kuralları ihlal edip etmediğimi bilmiyorum fakat polisin iddialarını kabul etmiyorum." diye konuştu. Haberlerde ayrıca yakınlarının Liang için 1000 yuan ( yaklaşık 160 dolar) ödediği ve kadının ertesi gün kefaletle serbest bırakıldığı kaydedildi.

Olayın medyaya yansımasında sonra bir anda ülkenin gündemine yerleşen olay, başta köy ve şehir yerel yetkililerin dışında hukukçuları da harekete geçirdi. Çinli hukukçular, kadının tutuklanmasına sebebiyet verecek bir durumun söz konusu olmadığını, kanunen bunun mümkün olmadığına, mevcut durumda Liang Yonglan isimli kadının devlete karşı tazminat davası açabilme hakkına sahip olduğu dile getirildi. Zhaotong şehri Kamu Güvenlik Bürosu'nca yapılan açıklamada, olayın tekrar incelendiğini ve kararın yanlış verildiğinin kabul edildiği açıklandı. Yaşanan gelişmelerin ardından Çin Komünist Partisi yerel yetkileri ve şehir yöneticileri Liang'ın evine kadar giderek özür dilerken, kamulaştırma sorununda herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını belirtildi. Liang, arsalarının kamulaştırılması karşılığında verilen tazminatın çok az olduğunu ve bunu birkaç arkadaşıyla dile getirmek istediklerini ifade etti.

Yaptığı eylem ile ülke gündemine oturan Liang Yonglan, yetkililerin özür dilemelerini kabul ettiğini ve devlete karşı bir tazminat davası açmayacağını söyledi. Çin'de özellikle son yıllarda yerel yetkililer ile köylüler arasında toprakların kamulaştırılması konusunda büyük sorun yaşanıyor ve sıklıkla köylüler haksız kamulaştırmaya ayaklanıyor.

Çin Komünist Partisi de üyelerinin karıştığı yolsuzluk ve rüşvet olaylarının ülkedeki sosyal sorunların nedeni olduğunu ve bunun üzerine kararlılıkla gideceklerini açıklamıştı.

Çin Başbakanı'nın Konvoyunun Önünü Kesen Kadına Ceza

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Çin Başbakanı'nın Konvoyunun Önünü Kesen Kadına Ceza - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Biden'ın aday gösterdiği Janet Yellen, ABD tarihinin ilk kadın Hazine Bakanı oldu Çukur'da ayrılıkların ardı arkası kesilmiyor! Başrol oyuncusu diziye veda etti IMF'den Türkiye ekonomisi için yüzde 6'lık büyüme tahmini Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti Yavru köpeklere cinsel istismarda bulunan sapık gözaltına alındı Ünlü spiker Hülya Hökenek, canlı yayında zamlara isyan etti: Bu fiyatlar gerçek mi? Genç kadın kendisine "Balina" diyenleri azmiyle bin pişman etti Nevşin Mengü'den "Kendi polisime saldırmam" diyen Cüneyt Arkın'a yanıt