Çin gıda israfına karşı harekete geçti! Yeni kampanyayı devlet başkanı duyurdu - Son Dakika
BBC

Çin gıda israfına karşı harekete geçti! Yeni kampanyayı devlet başkanı duyurdu

Çin Devlet Başkanı, koronavirüs sürecinde alarm zillerinin çaldığını söyleyerek yiyecek israfının önlenmesi için kampanya başlattı. Buna göre restoranlarda porsiyonların yarıya düşürülmesi ve masadaki kişi sayısından bir eksik sayıda sipariş verilebilmesi gündemde.

Çin gıda israfına karşı harekete geçti! Yeni kampanyayı devlet başkanı duyurdu, System.String[]

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, yiyecek israfının önlenmesi için kampanya başlattı. "Boş Tabak Kampanyası" olarak adlandırılan girişim kapsamında, restoranlarda sipariş edilebilecek yemek sayısının sınırlanabileceği belirtilirken, Başkan Şi, "Gıda güvenliğinde bir kriz duygusuyla hareket etmeliyiz. Bu yıl olan Kovid-19 salgını, alarm zillerini çaldı" ifadelerine yer verdi.

KİŞİ SAYISINDAN BİR EKSİK SAYIDA SİPARİŞ VERİLEBİLECEK

"N-1" adı verilen kural uyarınca restoranlarda en fazla, kişi sayısından bir eksik sayıda yemek siparişi verilebilecek. Örneğin beş kişilik bir aile en fazla dört porsiyon yemek söyleyebilecek. Çin resmi haber ajansı Şinhua'ya göre Şi, Salı günü yayımlanan konuşmasında "İsraf utanç vericidir, idareli olmak onurlu bir davranıştır" dedi.

"KOVİD-19 SALGINI, ALARM ZİLLERİNİ ÇALDI"

Çin lideri konuşmasında sofradaki her yemeğin arkasında büyük bir emek ve özverinin bulunduğuna vurgu yapan bir şiirden dizelere yer verdi ve "Gıda güvenliğinde bir kriz duygusuyla hareket etmeliyiz. Bu yıl olan Kovid-19 salgını, alarm zillerini çaldı" diye konuştu. Çin'de yiyecek israfı son haftalarda ülke genelinde birçok tarlanın sel suları altında kalmasından sonra yeniden gündeme geldi. Ürün rekoltesinin düşmesi, koronavirüs salgını nedeniyle yükselen gıda fiyatlarının daha da artmasına neden oldu.

PORSİYONLAR YARIYA DÜŞÜRÜLEBİLİR

Çin için her zaman bir ulusal öncelik kabul edilen gıda güvenliği, ABD ve diğer ülkelerle yaşanan gerginliklerin ardından daha bir önem kazandı. Çin'in tahılının yüzde 20-30'unu ithal ettiği tahmin ediliyor. Şi'nin uyarısının ardından yerel yönetimler gıda israfını önlemeye yönelik girişimler başlattı. Vuhan Restoranlar Birliği, Şi'nin uyarısının ardından üyelerinin ilk kez 2013'te ortaya atılan 'N-1' kuralını uygulamaları çağrısında bulundu. Yeni kampanya uyarınca porsiyonların yarıya düşürülmesi ya da azaltılması, artan yemeklerin eve götürülmesi için restoranların kutular bulundurması isteniyor. Vuhan gibi Hubei eyaletinde yer alan Şianning ile Henan eyaletine bağlı olan Şinyang kentleri de N-1 kuralını uygulayacağını açıkladı.

İSRAFA KARŞI MÜŞTERİLER DENETLENECEK

Çongqing Sanayi ve Ticaret Federasyonu, Şi'nin tavsiyelerine uyacağını duyurdu. Federasyon, lokantalara müşterilere "idareli yemeleri" uyarısının yapılacağı ışıklı levhaların konacağını ve israfa karşı müşterilerin "denetleneceğini" açıkladı. Çin Bilimler Akademisi'nin 2015'te yayımladığı bir rapora göre büyük kentlerde her yıl 18 milyon tona kadar yiyecek israf ediliyor. Bu kadar yiyeceğin her yıl 30-50 milyon kişiyi doyurabileceği belirtiliyor.

"ÖNCE DEVLET ZİYAFETLERİNİ ENGELLEYİN"

N-1 kuralı ile ilgili kampanya Çin'de sosyal medyada tartışma konusu oldu. Çin'in Twitter'ı diye tanımlanan Weibo'da bazı kullanıcılar israf kampanyasına devlet yetkililerinin öncülük etmesini istedi. Bir kullanıcı, devlet ziyafetlerine gönderme yaparak "Önce onları engelleyin. Her zaman halktan almayın" derken başka bir kullanıcı insanların daha fazla kontrol altına alınmaya başladığından şikayet ederek "Kaç tabak yemeğin sipariş edileceği de kurala mı bağlanacak?" diye sordu.

Çin gıda israfına karşı harekete geçti! Yeni kampanyayı devlet başkanı duyurdu
Çin gıda israfına karşı harekete geçti! Yeni kampanyayı devlet başkanı duyurdu

Haber Yayın Tarihi: 13.08.2020 13:42

Son Dakika Dünya Çin gıda israfına karşı harekete geçti! Yeni kampanyayı devlet başkanı duyurdu - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

BDDK, bankada parası ve altını olanlara yüksek limitli kredi kartının yolunu açtı Akıllara durgunluk veren olay! Borcuna karşılık eşini teminat olarak verdi, borcunu ödedi eşi geri gelmedi "Selefi dernekler silahlanıyor" soruşturmasında ifade veren Cübbeli Ahmet, Emniyet'te isim vermedi Çapa Tıp Fakültesi'nde maske uyarısı nedeniyle darbedilen hastane personeli görme yetisini kaybedebilir Kapısına çöp bırakanları caydırmak için duvarına "Beddua ederim, koronavirüs olursun" yazdı, bir daha kimse çöp atmadı "Anne çok güzel oldum" diyerek girdiği ameliyattan çıkamadı Oyuncu Onur Seyit Yaran'ı sokak ortasında vuran zanlı tutuklandı Ekip otosunda ilişkiye giren polisler meslekten ihraç edildi