Çin'de Büyüme Hedefi Yüzde 7,5 - Son Dakika

Çin'de Büyüme Hedefi Yüzde 7,5

05.03.2013 11:11
Çin'de Büyüme Hedefi Yüzde 7,5, System.String[]

Çin Başbakanı Wen Jiabao, sunduğu hükümet çalışma raporunda 2013 yılında büyüme beklentisini yüzde 7,5 olarak açıkladı.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, sunduğu hükümet çalışma raporunda 2013 yılında büyüme beklentisini yüzde 7,5 olarak açıkladı.

Çin, bugün başlayan ve iki hafta sürecek 12. Çin Ulusal Halk Meclisi yıllık toplantısıyla yeni lider kadrosunu seçiyor. Başbakan Wen, yıllık toplantının açılışında Çin'in farklı kent ve bölgelerinden gelen yaklaşık 3 bin temsilciye hükümetin çalışma raporunu sundu. Temsilcilerin karşısına son kez başbakan sıfatıyla çıkan Wen'in sunduğu raporda, bu yılki büyüme hedefi yüzde 7,5 olarak açıklanırken, enflasyonun yüzde 3,5'te tutulacağı sözü verildi.

Başbakan Wen'in açıkladığı raporda, kentlerde daha çok yeni istihdam yaratılacağı ve işsizliğin yüzde 4,6'nın altında korunacağı ifade edildi.

2003'ten beri başbakanlık koltuğunda oturan Wen Jiabao, sunduğu hükümet raporunda gelecek yönetime tavsiyelerde de bulundu. Başbakan Wen, ekonomik kalkınma için uzun vadeli bir strateji olarak iç talepteki artışın yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

ÇEVRE KORUMAYA ÖNEM

Başbakan Wen Jiabao'nun Pekin'de yer alan Büyük Halk Sarayı'nda sunduğu hükümet çalışma raporunda, " Hükümet, ekolojik gelişme ve çevre korumayı güçlendirmeli" ifadesi yer aldı. "Doğal kaynakları muhafaza etme ve çevre koruma ile yeşil, yenilenebilir ve düşük karbonlu kalkınmanın desteklenmesine dair temel devlet politikasına bağlı kalmalıyız" diye konuşan Çinli lider, enerjinin ve kaynakların korunmasının yanında, sanayi, ulaşım ve kamu kurumlarında enerji tasarrufunun önemine vurgu yaptı.

Çin'de son 30 yılda yaşanan hızlı kalkınmanın, çevreye zarar verme ve doğal kaynak tüketimi açılarından olumsuz etkileri de görülüyor. Ülkenin özellikle merkez ve doğu kesimlerindeki hava kirliliği, bu sene birçok kentte yoğun olarak etkisini gösterdi. Bunun üzerine, Çin basınında ve sosyal medyada, halkın hükümetten hava kirliliği karşısında yoğun tedbirlere başvurmasını beklediği tartışma konusu haline geldi. - PEKİN

Çin'de Büyüme Hedefi Yüzde 7,5

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Çin'de Büyüme Hedefi Yüzde 7,5 - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Dev derbide ortalık karıştı! İbra'nın üzerine yürüyen Lukaku zor sakinleştirildi Türkiye'yi ağlatan videosu kurgu çıkan YouTuber Fariz hakkında gözaltına alındı Hatay'da, "kaçak etüt merkezinde çocuğa taciz" iddiasına soruşturma Korkutan koronavirüs araştırması! 4 yeni Kovid-19 belirtisi daha ortaya çıktı Galatasaray'ın anlaşma sağladığı Mostafa Mohamed, İstanbul'a geliyor Hastane korkusundan dolayı kayıplara karışan adam aç susuz halde dağ başında bulundu Selin Ciğerci, reklam yapıp takipçilerini kandırınca sosyal medyada tepki çekti Birlikte kaçtığı 3 çocuklu kadının kocasını sokakta görünce kurşun yağdırdı