Son Dakika Haberleri: Çin'de Cami Yıkılmasına Karşı Çıkan Kalabalık Polisle Çatıştı

Çin'de Cami Yıkılmasına Karşı Çıkan Kalabalık Polisle Çatıştı

8 yıl önce

Çin'in kuzeybatısındaki Ningxia bölgesinde bir camiyi yıkmak isteyen polisler ile kalabalık bir Hui Müslüman grubu arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Çin'de Cami Yıkılmasına Karşı Çıkan Kalabalık Polisle Çatıştı, System.String[]

Çin'in kuzeybatısındaki Ningxia bölgesinde bir camiyi yıkmak isteyen polisler ile kalabalık bir Hui Müslüman grubu arasında çatışma çıktığı bildirildi.


Hong Kong merkezli Demokrasi ve İnsan Hakları Merkezi, bugün yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Cuma günü Çin'in Ningxia bölgesinin Hexi kasabasında, "yasa dışı dini yer" olarak ilan edilen bir caminin yıkıldığı bildirildi. Caminin yıkımı sırasında bölgede yaşayan Hui Müslümanları ile polis arasından çatışma yaşandığı belirtildi. Birkaç yüz kişilik Huilerin cami yıkımını engellemeye çalıştığı ve polis ile çatışmada 50 kişinin yaralandığı ifade edildi. Olayda yüzden fazla kişinin de tutuklandığı kaydedildi.


Demokrasi ve İnsan Hakları Merkezi, yerel halkın çatışmada 2 kişinin ölmesini haber verdiğini, ancak bu bilgiyi doğrulayamadıklarını aktardı.


Yerel polis müdürlüğünden olay ile ilgili telefonla soruları cevaplayan bir görevli, polis ile kalabalık arasında cami yıkımı sırasında çatışma yaşandığını doğrularken, ölü olduğu ile ilgili haberleri ise yalanladı.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 11:59 Kaynak: CHAMeteoroloji'den beklenen haber geldi! Yeni haftada kar var
Kara Cuma'da firmaların fiyat oyunu ifşa oldu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk duyurdu: Lisede sınıfta kalma geri geliyor