Çin'de Ucuz İşgücü Tarih Oluyor - Son Dakika

Çin'de Ucuz İşgücü Tarih Oluyor

19.01.2012 10:16
Çin'de Ucuz İşgücü Tarih Oluyor, System.String[]

Dünyanın fabrikası konumundaki Çin'de ucuz işgücü artık bir daha dönmemek üzere tarihe gömülüyor.

Dünyanın fabrikası konumundaki Çin'de ucuz işgücü artık bir daha dönmemek üzere tarihe gömülüyor.

Çin'de daha iyi ekonomik fırsatlar arayan kırsal kesim halkı, özellikle sanayi şehirlerine göç ediyor. Yetkililer, bunun şehirlerdeki baskıyı arttırdığını ve ülkedeki işçi maliyetlerine olumsuz yansıdığını ifade ediyor. Şehirlerdeki yaşam maliyetinin giderek daha yüksek olması, daha fazla ücret talebine yol açıyor.

Çin Milli İstatistik Bürosu, 1953'te 594 milyon olan ve şu an ise 1,4 milyara çıkan nüfusun yüzde 51,3'ünün 2011'in sonu itibari ile şehirlerde yaşadığını duyurdu. Yakın zamanda Çin'i geçmesi beklenen Hindistan'da ise halkın sadece yüzde 30'u şehirlerde yaşıyor.

Verilere göre, Çin'de 2011 yılında yaklaşık 21 milyon kişi kırsal alandan şehre göç etti. Çin nüfusunun yarısından fazlası artık şehirlerde yaşıyor. Kırsal kesim nüfusunun 657 milyon olarak açıklandığı Çin'de, son 10 yılda kırsaldan şehre göç eden nüfusun oranının ise yüzde 14. İşgücü havuzu daralırken, 65 yaş üzerindekilerin sayısı da 123 milyon kişiye çıktı

YATIRIMCILAR OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Çin'de küçük çaplı yatırımı bulunan Türk işadamı Ferhat Mucuk, eskiden işçilerine verdiği aylık ücretin son iki yıl içinde üç katına çıktığını ifade etti. Çevredeki fabrikaların söz konusu zammı yaptığını ve kendisinin de buna mecbur kaldığını anlatan Mucuk, ucuz işgücünün artık söz konusu olamayacağını dile getirdi. Türk işadamı, iş ekipmanlarının ve maliyetlerin arttığına da dikkat çekerek, düşük fiyata işçi bulamadığını kaydetti.

Pekin'deki Türk restoranı Çöl Gülü'nün Genel Müdürü Ceyhun Şükürov ise ucuz işçiyi artık bulamadıklarını dile getirdi.

İşçi ücretlerinin artışının ardında, enflasyon ile şehirdeki yaşam maliyetlerin yükselmesi gösteriliyor. Açıklanan son nüfus verileri, tarih boyunca tarım toplumu olan Çin'in, ekonomisinin hızla büyümesi neticesinde çok hızlı bir şehre göç süreci yaşadığını ortaya koyuyor. Ancak bu değişim, toplum ve çevreye büyük baskı oluşturuyor. BBC'nin haberine göre, Reuters'e konuşan Guangdong Sosyal Bilimler Akademisi'nden Cheng Jiansan, "Bu tüm yatırımcılara bir sinyal. Çin'de ucuz işgücü bir daha dönmemek üzere tarihe gömülüyor." diye konuştu.

1970'lerin sonlarında uygulamaya başladığı tek çocuk politikasıyla Çin, nüfusun artışını kontrol altına aldı. Nüfus artış hızı yıllık yüzde 1'in altında ve bu rakam gelecek yıllarda eksiye düşecek.

Çin'de Ucuz İşgücü Tarih Oluyor
Çin'de Ucuz İşgücü Tarih Oluyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Çin'de Ucuz İşgücü Tarih Oluyor - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Otoyol ve köprülere "dinamik fiyatlandırma" modeli geliyor: Geçişler ucuzlayacak İmamoğlu, koronaya yakalanmadan iki gün önce apandisit ameliyatı olmuş Trump'ın miting alanı üzerinde uçan özel uçak, F-16 ile hava sahası dışına çıkarıldı Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı İletişim Başkanı Altun, Emile Zola'nın 122 yıllık mektubu ile İslam karşıtlığı yapan Fransa'ya seslendi İmamoğlu, İstanbul'daki korona toplantısına neden davet edilmedi? Bakan Koca, ilk kez konuştu Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü