Çin'den Filistin Kararı ile İlgili İlk Yorum - Son Dakika

Çin'den Filistin Kararı ile İlgili İlk Yorum

01.12.2012 13:00
Çin'den Filistin Kararı ile İlgili İlk Yorum, System.String[]

Birleşmiş Milletler'in daimi üyesi Çin, Filistin'i BM'de gözlemci devlet statüsü kazanmasından dolayı tebrik ettiklerini ve Filistin'in bağımsız bir devlet olma yolunda olumlu bir sonuç daha aldığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler'in daimi üyesi Çin, Filistin'i BM'de gözlemci devlet statüsü kazanmasından dolayı tebrik ettiklerini ve Filistin'in bağımsız bir devlet olma yolunda olumlu bir sonuç daha aldığını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, BM'nin Filistin'e gözlemci devlet statüsü vermesinin, uluslararası kamuoyu tarafından Filistin halkının yasal haklarını koruma çabalarına verdiği desteğin açık bir işareti olduğu bildirildi.

Sözcü Hong, Filistin'in bağımsız bir devlet olmasının Filistin halkının yasal hakkı olduğuna vurgu yaparken, Pekin hükümetinin Filistin sorununun adaletli çözümü için aktif ve yapıcı rol oynamaya devam edeceğini belirtti.

Yapılan oylama sonunda Filistin'in bağımsız bir devlet olma yolunda olumlu bir sonuç daha aldığına dikkat çeken Hong, ülkenin bağımsızlığı kazanmasının İsrail ile Filistin'in bir arada barış içerisinde yaşaması için en temel öncelik olduğunu söyledi.

Öte yandan, Çin Başbakanı Wen Jiabao da, Birleşmiş Milletler'in (BM) New York'taki merkezinde düzenlenen " Filistin Halkını Destekleme Uluslararası Günü" etkinliğine kutlama mesajı gönderdiği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yer alan Wen Jiabao'nın kutlama mesajında, Filistin sorununun Orta Doğu sorununun çekirdeği olduğu belirtirken, Çin hükümetinin Filistin halkının ulusal meşru haklarını elde etme davasını öteden beri kararlılıkla desteklediği kaydedildi.

Çin'in 1967 yılındaki sınır çizgisi temelinde başkenti Doğu Kudüs olan ve tam egemenliğe sahip bağımsız Filistin devletinin kurulmasından yana olduğuna değinilen mesajda, Pekin hükümetinin Filistin'in BM gibi uluslararası örgütlere katılımından yana olduğu ifade edildi.

Çin'den Filistin Kararı ile İlgili İlk Yorum

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Çin'den Filistin Kararı ile İlgili İlk Yorum - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Kuzey Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker, Kosova'ya sığındı Suluk reklamı yapan Duygu Özaslan dalga konusu oldu: Bittikçe doldurabiliyorum Akkuyu Nükleer Santrali inşaatındaki planlı patlamada evler ve seralar zarar gördü Meteoroloji'den 5 il için kuvvetli kar yağışı ve çığ uyarısı Estetik harikası çıktı! Survivor Nagihan'ın yeni halini görenler tanıyamıyor Gram altın tekrar 500 TL olur mu? Ünlü analist İslam Memiş son gelişmeleri değerlendirdi Rusya lideri Putin, dondurucu soğukta buz gibi suya girdi Türkiye'de yaygın olan iki marketin fiyatlarında yüzde 100'e varan fark bulunuyor