Çin Dışişleri Bakanı, AB ile İlişkileri Değerlendirdi (2) - Son Dakika

Çin Dışişleri Bakanı, AB ile İlişkileri Değerlendirdi (2)

09.03.2013 13:49
Çin Dışişleri Bakanı, AB ile İlişkileri Değerlendirdi (2), System.String[]

Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, düzenlenen basın toplantısında dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.12.Çin Milli Halk Meclisi 1.Toplantısı çerçevesinde düzenlenen yıllık olağan basın toplantısında, yerli ve yabancı gazetecilerin...

Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, düzenlenen basın toplantısında dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

12. Çin Milli Halk Meclisi 1. Toplantısı çerçevesinde düzenlenen yıllık olağan basın toplantısında, yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yang, Avrupa Birliği'nin borç durumu ve geleceği ile ilgili konuştu.

AB'nin bazı ürünlere uyguladığı sıkı önlemler ve soruşturmalara karşı çıktıklarını dile getiren Bakan Yang, ülkesinin ticari korumacılığa karşı olduğunu belirtti. Çin'in bahsi geçen konuların diyalog ve danışmayla ele alınması için AB tarafına çağrıda bulunduğunu kaydetti.

Avrupa'daki borç krizi hakkında da konuşan Yang, Çin'in Avrupa'nın geleceğine duyduğu güveni dile getirdi. Avrupa'nın borç kriziyle mücadelesinde Çin'in destekçi olduğuna değinen Çinli Bakan, AB'nin yaşanan krizi aşabilecek güce sahip olduğunu aktardı.

ÇİN'DE SİBER SALDIRILARDAN MÜZDARİP

Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, ülkesinin de siber casusluk saldırılarından müzdarip olduğunu ve siber alemin savaş meydanına dönüştürülmesine karşı olduklarını belirtti. İnternetin diğer ülkelerin içişlerine karışmak için bir alet haline getirilmesine karşı çıktıklarını ifade eden Yang, ABD'nin Çin ordusu tarafından yapılan siber casusluk faaliyetlerinin hedefinde olduğu iddialarının gerçekçi olmadığını söyledi.

İlgili taraflara sorumsuz suçlamalarından vazgeçmesi yönünde çağrıda bulunan Çinli Bakan, herkesi internet ortamının daha güvenli ve sağlıklı olması adına üzerine düşen görevi yerine getirmeye, karşılıklı güven ve işbirliği içerisinde bir tavır sergilemeye davet etti.

LİDER DEĞİŞİMİ 17 MART'TA

Çin'de devam eden ve her yıl olağan olarak düzenlenen Ulusal Halk Kongre 17 Mart'ta sona erecek. Bu yılki kongre, yaşanacak olan lider değişimi yönünden tarihi önem arz ediyor. Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan 18. Çin Komünist Partisi'nin parti kongresinde ÇKP Genel Sekreterliğine seçilen Xi Jinping, toplantılar sonunda cumhurbaşkanı koltuğuna oturacak. Başbakanlık görevini ise mevcut Başbakan Yardımcısı Li Keqiang, Wen Jiabao'dan devralacak.

Ülkenin dört bir yanından gelen 3 bine yakın parti delegesi Pekin'deki Tianmen Meydanında bulunan Büyük Halk Salonunda düzenlenen toplantılarda mevcut sorunları masaya yatırıyor. Parti delegeleri ülkenin geleceğine dair rapor ve tasarılarını sunarken, bazı yöneticiler de mevcut hükümetin çalışmaları hakkında raporları basına ve halka anlatıyor.

Yıllık olağan toplantıların sonunda, devletin yöneticilerinin yanısıra kongreyle birlikte kabine ve yüksek yargıda da büyük bir değişim yaşanması bekleniyor.

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Çin Dışişleri Bakanı, AB ile İlişkileri Değerlendirdi (2) - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

"Şu an daha fazlasını yapmıyorum" diyen ünlü model Anna Falchi tamamen soyunmak için şampiyonluğu bekliyor Şoförler birbirine girdi, tekme ve yumruklar havada uçuştu Rusya'daki görüntüler dünya gündeminde! Polisten kurtulmayı başaran protestocunun kaçma anı kamerada Kaymakamlık lojmanı lüks villa ile takas mı edildi? İYİ Partili vekil bomba iddiayı Bakan Soylu'ya sordu Yıldız Tilbe'nin son görüntüsü sevenlerini üzdü: Seni böyle görmeyelim İstanbul'a kar geri geliyor! Yarın öğleden sonra başlayacak, işte etkili olacağı ilçeler İran, Rus Sputnik V koronavirüs aşısının kullanımına onay verdi Son Dakika! Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a füzeli saldırı girişimi hava savunma sistemleri sayesinde engellendi