Çin, Tayland'da düzenlenecek hava tatbikatına savaş uçaklarını gönderecek - Son Dakika

Çin, Tayland'da düzenlenecek hava tatbikatına savaş uçaklarını gönderecek

13.08.2022 11:20
Çin, Tayland'da düzenlenecek hava tatbikatına savaş uçaklarını gönderecek

Çin Hava Kuvvetlerinin, Tayland ile ortak düzenlenecek askeri tatbikat için savaş uçaklarını göndereceği bildirildi.

Çin Hava Kuvvetlerinin, Tayland ile ortak düzenlenecek askeri tatbikat için savaş uçaklarını göndereceği bildirildi.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin savaş jetleri ve bombardıman uçaklarının, Tayland'da yarın başlayacak "Falcon Strike" tatbikatına katılacağı belirtildi.

Ülkenin kuzeyinde, Laos sınırı yakınındaki Udorn Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü'nde düzenlenecek tatbikatta, "hava desteği, yer hedeflerine saldırı, küçük ve büyük birlik sevkiyatı alanında eğitimler yapılacağı" kaydedildi.

Tatbikatın, Çin'in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaretinin ardından Ada çevresinde yürüttüğü askeri tatbikatların ardından gelmesi dikkati çekti.

Hava, kara ve deniz unsurlarının katıldığı, 6 bölgede yürütülen tatbikatlar Ada'nın çevresinde fiili bir abluka oluşturmuştu.

Çin ordusu, 10 Ağustos'ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı'ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada'yı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önce 1997'de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan'ı ziyaret etmişti.

YORUMLAR
500
Çin'de Kadınlara Yönelik Yardımlar Son 10 Yılda Arttı Çin'de Kadınlara Yönelik Yardımlar Son 10 Yılda Arttı Video: Türk Akademisyen: Çin, Küresel Kalkınmayı İleri Taşımada Önemli Bir Rol Oynuyor Video: Türk Akademisyen: Çin, Küresel Kalkınmayı İleri Taşımada Önemli Bir Rol Oynuyor Video: Çin'in Güneybatısındaki Yetiştirme ve Araştırma Üssünde Doğan 13 Panda Yavrusu Halkla Tanıştı Video: Çin'in Güneybatısındaki Yetiştirme ve Araştırma Üssünde Doğan 13 Panda Yavrusu Halkla Tanıştı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çin, Tayland'da düzenlenecek hava tatbikatına savaş uçaklarını gönderecek - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement