Çin'in Doğu Türkistan Halkına Uyguladığı Baskı ve Zulüm - Son Dakika

Çin'in Doğu Türkistan Halkına Uyguladığı Baskı ve Zulüm

02.07.2015 12:24
Çin'in Doğu Türkistan Halkına Uyguladığı Baskı ve Zulüm

Türkoloji Platformu adına bir açıklama yapan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Kemal Üçüncü, Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’nin baskı altında ve çok ağır insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Türkoloji Platformu adına bir açıklama yapan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Kemal Üçüncü, Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan'da Uygur Türkleri'nin baskı altında ve çok ağır insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde Doğu Türkistan halkına uygulanan zulümle ilgili basın toplantısı düzenleyen Üçüncü, ortak insanlık vicdanına çağrıda bulanarak, "Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan'da Uygur Türkleri baskı altında, çok ağır insan hakları ihlalleri ile karşı karşıyadır. Türklüğümüzün, Müslümanlığımızın, insanlığımızın önemli sınavlar verdiği bir Bir zamanı yaşadığımız dönemde bu zulme dur demek için hepimiz sesimizi yükseltmeliyiz" dedi.

Çin Halk Cumhuriyetine çağrıda bulunan Üçüncü, "Bilim insanları ve aydınlar olarak sizleri Doğu Türkistan'daki masum insanların en temel hakları olan inanç ve ibadetlerini özgürce yapmalarının önündeki engelleri kaldırmaya ve onların kültürel kimliklerine saygılı olmaya, insanlık vicdanının ortak sesini işitmeye davet ediyoruz. Vicdanları daha fazla kanatmayınız. Yoksa uygar dünyanın nezdinde, insanlık onurunu çiğneyen bir yönetim olarak ebediyen mahküm olacaksınız" diye konuştu.

İslam Konferansı Örgütü'ne de çağrıda bulunan Üçüncü, "Ey İslam Konferansı Örgütü; Bu 40 milyonluk masum Türk halkını İslam toplumu içerisinde görmüyor musunuz? Yarın İslam dünyasının başka bir yerinde bizi başkaca bir sorunda ortak duyarlılığa davet ettiğinizde sıkılmayacak mısınız? Çin (Doğu Türkistan), Arakan, Irak ve Suriye başta olmak üzere İslam coğrafyasının diğer bölgelerindeki katliam ve yıkımların durdurulması için sizlerden yüksek seviyeli bir çağrı bekliyoruz.Aynı çağrıyı bütün uluslararası insan hakları örgütlerinden ve özellikle Türk Konseyi'nden de bekliyoruz. Ortak insanlık vicdanını ve dünya kamuoyunu bu elim hadiseleri telin etmeye, bu masum insanlara sahip çıkmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı. - TRABZON

Çin, Artan Talep Karşısında Yeterli Güç Kaynağı Sağlamak İçin Adımlar Atıyor Çin, Artan Talep Karşısında Yeterli Güç Kaynağı Sağlamak İçin Adımlar Atıyor Çin'de sürücüsüz otobüsler test sürüşlerine başladı Çin'de sürücüsüz otobüsler test sürüşlerine başladı Sözcü: Bağnaz Taiwan Bağımsızlığı Ayrılıkçılarına Yaptırım Uygulanacak Sözcü: Bağnaz Taiwan Bağımsızlığı Ayrılıkçılarına Yaptırım Uygulanacak
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Çin'in Doğu Türkistan Halkına Uyguladığı Baskı ve Zulüm - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement