Çin'in Xiamen Kenti Ocak-Nisan Döneminde Asean Ülkeleriyle Ticareti Yüzde 15,1 Artırdı - Son Dakika

Çin'in Xiamen Kenti Ocak-Nisan Döneminde Asean Ülkeleriyle Ticareti Yüzde 15,1 Artırdı

17.05.2022 18:08
Çin'in Xiamen Kenti Ocak-Nisan Döneminde Asean Ülkeleriyle Ticareti Yüzde 15,1 Artırdı

XİAMEN, 17 Mayıs (Xinhua) -- Çin'in doğusundaki Xiamen kenti gümrüğüne göre şehrin ASEAN ülkeleri ile ticareti, 2022'nin ilk dört ayında güçlü büyüme kaydetti.

XİAMEN, 17 Mayıs (Xinhua) -- Çin'in doğusundaki Xiamen kenti gümrüğüne göre şehrin ASEAN ülkeleri ile ticareti, 2022'nin ilk dört ayında güçlü büyüme kaydetti. Ocak ayından Nisan ayı sonuna kadar kentin ASEAN ülkeleriyle toplam ithalat ve ihracatının değeri, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15,1 artışla 52,3 milyar yuana (yaklaşık 7,74 milyar ABD doları) ulaştı. İhracat bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9,1 artışla 21,09 milyar yuana, ithalat ise yüzde 19,6 artışla 31,21 milyar yuana çıktı.

Dönem boyunca, ASEAN ülkeleri arasında Endonezya, Vietnam ve Tayland Xiamen'in en önemli üç ticari ortağı oldu. Xiamen'in Endonezya ile ticaret hacmi yüzde 29,1 artışla 19,04 milyar yuana; Vietnam ile ticareti yüzde 21,4 artışla 9,64 milyar yuana; Tayland ile ticareti ise yüzde 24,5 artışla 6,87 milyar yuana çıktı. Bu dönemde, mekanik ve elektrik ürünleri, kömür ve tarım ürünleri başlıca ithalat kalemlerini; mekanik ve elektrikli ürünler ile emek yoğun ürünler ise başlıca ihracat kalemlerini oluşturdu.

YORUMLAR
500
Çin Ana Karası Temmuz Ayında 14. Taiwan Boğazı Forumu'na Ev Sahipliği Yapacak Çin Ana Karası Temmuz Ayında 14. Taiwan Boğazı Forumu'na Ev Sahipliği Yapacak Hong Kong'da günlük Kovid-19 vaka sayısı nisandan bu yana ilk kez 2 bini aştı Hong Kong'da günlük Kovid-19 vaka sayısı nisandan bu yana ilk kez 2 bini aştı Shenzhou-13 Astronotları Karantina ve İyileşme Sürecinin Ardından İlk Kez Basının Karşısına Çıktı Shenzhou-13 Astronotları Karantina ve İyileşme Sürecinin Ardından İlk Kez Basının Karşısına Çıktı
Kaynak: Xinhua

Son Dakika Güncel Çin'in Xiamen Kenti Ocak-Nisan Döneminde Asean Ülkeleriyle Ticareti Yüzde 15,1 Artırdı - Son Dakika

Bu haber Xinhua tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Xinhua tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Xinhua kurumudur.

Advertisement