Çin Irak’ın borçlarını sildi, Talabani memnun (3) - Son Dakika

Çin Irak’ın borçlarını sildi, Talabani memnun (3)

21.06.2007 17:24
Çin Irak’ın borçlarını sildi, Talabani memnun (3), System.String[]

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, resmi ziyaret için geldiği Çin'de Cumhurbaşkanı Hu Jintao ile bir araya geldi. 1958'den beri Çin ile diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana bu ülkeye ilk defa bir Irak Cumhurbaşkanı sıfatıyla gelen Talabani'yi Hu askeri törenle karşıladı.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, resmi ziyaret için geldiği Çin'de Cumhurbaşkanı Hu Jintao ile bir araya geldi. 1958'den beri Çin ile diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana bu ülkeye ilk defa bir Irak Cumhurbaşkanı sıfatıyla gelen Talabani'yi Hu askeri törenle karşıladı. Tören alanının çevresinde kuş uçurtulmazken, olağan üstü güvenlik önlemleri alındı. Törenin ardından heyetler arası görüşmelere geçildi. Görüşmelerde ikili ilişkilerle uluslararası ve bölgesel konular ele alındı. Görüşmelerde ayrıca Talabani'nin Irak'ın 8 milyar dolarlık borcunu silmesi için Çin'den istekte bulunduğu belirtildi.

Görüşmede Hu, ziyaretin ikili ilişkilerin daha dinamik gelişmesine yardımcı olmasını istediğini söylerken, Talabani de Çin'in yaptığı yardımlardan büyük memnunluk duyduğunu ve ikili dostluğa övgüde bulundu. Görüşmenin ardından da Irak'ın borçlarının muaf tutulmasının aralarında bulunduğu 4 anlaşma imzalandı. Diğer üç anlaşma ise iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında işbirliği, ekonomik ve teknik işbirliği, insan kaynakları eğitim programını kapsıyor. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada Irak'ın kendilerine olan borçlarını büyük miktarda azaltacaklarını ya da bağışlayacaklarını söyledi. Sözcü, toplam borç miktarı ya da silecekleri tutar hakkında ise bilgi vermedi.

Çin Irak’ın borçlarını sildi, Talabani memnun (3)
Çin Irak’ın borçlarını sildi, Talabani memnun (3)

- Kaynak: CHA

Son Dakika Spor Çin Irak’ın borçlarını sildi, Talabani memnun (3) - Son Dakika Spor


Son Dakika

Paraları Türk lirası karşısında değer kazanınca Bulgarlar Edirne'ye akın etti Elini kıyma makinesine kaptıran asker, 2 saatlik operasyonla kurtarıldı Durak dışında olduğu için kendisini almayan şoföre kızan kadın taksiyle takip ettiği otobüsü kırmızıya boyadı Eşini defalarca bıçaklayarak öldüren koca olay yerinde bekledi Macron'dan skandal provokasyon! Peygamberimize hakaret içeren karikatürler kamu binalarına yansıtıldı Ahmet Kural yeni imajını paylaştı, hayranları şaşkınlığını gizleyemedi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor