Çin Meclisi, Yıllık Toplantısına Renkli Görüntülerle Başladı - Son Dakika

Çin Meclisi, Yıllık Toplantısına Renkli Görüntülerle Başladı

03.03.2013 12:37
Çin Meclisi, Yıllık Toplantısına Renkli Görüntülerle Başladı, System.String[]

Çin meclisinin yıllık olağan toplantıları başladı.

Çin meclisinin yıllık olağan toplantıları başladı.

Yılda iki kez düzenlenen toplantılardan biri olan ve Çin'in en yüksek siyasi danışma makamı olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) Ulusal Komitesi'nin yıllık toplantısı bugün Pekin'de başladı. Bugünkü toplantıya ÇHSDK 12. Milli Komitesi'nin 2 bin 206 üyesi katıldı. Toplantıya, önümüzdeki günlerde görevi yardımcısı Xi Jinping'e devredecek Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Başbakanlık görevini Li Keqiang'a devredecek Wen Jiabao ve diğer üst düzey parti ve devlet liderleri katıldı.

11. Milli Komite Başkanı Jia Qinglin, geçen 5 yıla ait ve yeni dönemde yapılacaklara ilişkin raporu toplantıya katılanlara okudu. Üyelerin yüzde 39,9'u Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyelerinden oluşan ÇHSDK toplantısına toplumun her kesiminden şahsiyetler katılıyor. Bugünkü toplantı ayrıca, 12. Milli Komite'nin gelecek 5 yıllık görev döneminin ilk yıllık toplantısı oluyor.

JACKY CHAN'I GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN KIYASIYA YARIŞTILAR

Toplantıya ayrıca sanat ve edebiyat dünyasının ünlü isimleri de katıldı. Uzakdoğu dövüş sanatı ustalarından Jacy Chan, Çin'in ilk Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Mo Yan ve diğer ünlülerin toplantıya giriş ve çıkışlarını görüntülemek isteyen basın mensupları kıyasıya yarıştı.

Toplantıya katılan asker, azınlık grupları sanatçıların da aralarında olduğu üyeler, komiteye tekliflerini sunuyor.

Cihan Haber Ajansı (Cihan) mikrofonuna konuşan Daymak Divan isimli Uygurlu delege, öncelikle ikili toplantılara katılmaktan dolayı duyduğu gururu aktardı. Aralarında sağlık, eğitim, tarım ve benzeri 7 öneriyi dile getirdiğini anlatan Divan, toplantıda okunan raporda bahsi geçen yaşam standartlarının gelişimi ve azınlık haklarının korunması gibi konularının kendisini çok memnun ettiğini söyledi.

Öte yandan 5 Mart'ta da Çin Milli Halk Meclisi toplantısı başlayacak ve bu toplantı sonunda devletin zirvesi değişecek.

Çin Meclisi, Yıllık Toplantısına Renkli Görüntülerle Başladı
Çin Meclisi, Yıllık Toplantısına Renkli Görüntülerle Başladı
Çin Meclisi, Yıllık Toplantısına Renkli Görüntülerle Başladı
Çin Meclisi, Yıllık Toplantısına Renkli Görüntülerle Başladı

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Çin Meclisi, Yıllık Toplantısına Renkli Görüntülerle Başladı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İkinci sevkiyatın ilk bölümü tamamlandı! 6.5 milyon doz Sinovac aşısı İstanbul'a indi Fransa Bilim Konseyi Başkanı Delfraissy: Son 3 haftadır mutasyonlar oyunun kurallarını tamamen değiştirdi Sağlık sorunları nedeniyle diziden ayrılmak zorunda kalan Neslihan Atagül, son durumunu anlattı İtalya'da veri hatası nedeniyle bir hafta sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı Deniz Akkaya, iç çamaşırlı yatak pozlarıyla sosyal medyayı salladı Meteoroloji'den peş peşe uyarılar! 6 kentimizde kuvvetli yağış, 4 bölgede de fırtına bekleniyor Erkek arkadaşı, 16 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti! Mide bulandıran olay karnı büyüyünce ortaya çıktı Kiracı 'Allah belanızı versin' yazılı not bırakıp evini yaktı, binayı dumanlar sardı