Çin Savunma Harcamalarının Artış Nedenini Açıkladı - Son Dakika

Çin Savunma Harcamalarının Artış Nedenini Açıkladı

04.03.2013 13:52
Çin Savunma Harcamalarının Artış Nedenini Açıkladı, System.String[]

Son yıllarda askeri savunma harcamalarını sürekli olarak arttıran ve bu konuda eleştirilen Çin, yaptığı harcamaların sebebini açıkladı.

Son yıllarda askeri savunma harcamalarını sürekli olarak arttıran ve bu konuda eleştirilen Çin, yaptığı harcamaların sebebini açıkladı. Pekin yönetimi, harcamaların, geçmişten alınan dersler ve giderek büyüyen ülkesini koruma tepkisinden kaynaklandığını savundu.

12. Çin Milli Halk Meclisi 1. Toplantısı Sözcüsü Fu Ying, Pekin'de düzenlenen basın toplantısında, Çin'in büyük bir ülke olduğunu, kendi güvenliğini koruyamayacak olması durumunda bunun dünya barışı içinde kötü bir haber olacağını söyledi. Çin'in geçmişte savunma gücünün geri kaldığı zamanlarda büyük acılar yaşadığını ve bu yaşananlardan ders aldığını dile getiren Sözcü Fu, Çin'in her zaman istikrarlı bir savunma gücüne ihtiyaç duyduğunu aktardı. Fu Ying, ülkesinin askeri gücünü arttırması ile birlikte bölgede düzenin ve dünyada barışın daha kolay sağlanacağını ileri sürdü.

SAVUNMA HARCAMALARI TEHDİT DEĞİL

Çin'in savunma harcamalarının herhangi bir ülkeyi tehdit etme amaçlı olmadığını ifade eden sözcü Fu, harcamaların sadece giderek büyüyen ve güçlenen ülkeyi koruma tepkisinden kaynaklandığı söyledi.

Savunma harcamaları ile ilgili sorunun her yıl sorulduğuna dikkat çeken Sözcü Fu, bazı ülkelerin (Japonya gibi) toprak anlaşmazlığı konusunda provokatif girişimlerde bulunması nedeniyle, Çin'in çözüm için etkili ve kararlı önlemler alması gerektiğini belirtti. Fu ayrıca Japonya'ya da çağrıda bulunarak, Japonların Çin halkının ne düşündüğünü ve tarihi gerçekleri görmeleri gerektiğini belirtti.

Sözcü, son yıllarda, devletin egemenliği, güvenliği ve çıkarlarını korumak ile Çin'e özgü askeri reform talebini karşılamak amacıyla, Çin hükümetinin, hızlı toplumsal ve ekonomik gelişmeye ve gelirlerin istikrarlı bir şekilde artmasına bağlı olarak, savunma bütçesini de makul ölçüde yükselttiğini kaydetti.

Çin'in deniz kuvvetlerine yapılan harcamaları ise Çin'in güçlü bir deniz ülkesi haline gelmenin, ülkesinin modernizasyon inşasından doğan bir ihtiyaç olmasından kaynaklandığını kaydetti. Sözcü Fu, ülkesinin deniz ülkesi inşası için izleyeceği yolun, yine barışçı kalkınma, ortak kazanç ilkesi doğrultusunda işbirliği ve özellikle de komşu ülkelerle deniz işbirliğini güçlendirmek olduğunu ifade etti.

Öte yandan Sözcü Fu Ying, savunma bütçesinin Çin Milli Halk Meclisi'nin yıllık toplantısında onaylandıktan sonra kesinlik kazanacağını belirtti.

Dünyanın en büyük ordusuna sahip ülkesi Çin'de, 2,2 milyondan fazla asker bulunuyor. Geçtiğimiz 2 yılda ilk hayalet uçağı ve ilk uçak gemisini deneyen Çin, ABD'den sonra en çok askeri harcama yapan ikinci ülke durumunda yer alıyor. Çin'in 2012 yılındaki savunma bütçesi 107 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

ÇİNLİ LİDERLER YAŞANAN REFORM SÜRECİNDE HEMFİKİR

Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yarın başlayacak yıllık toplantısının sözcüsü Fu Ying, ülkesinin reformun derinleşmesi ve dışa açılmanın genişletilmesi konusunda fikir birliği sağlandığını söyledi.

Sözcü Fu, Çin'de geçen 30 yıl içinde reformların sürekli olarak ilerlediğini hatırlatarak, reform ve dışa açılma girişimi olmaksızın bugünkü başarıların sağlanmasının mümkün olmadığını kaydetti.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ

Son zamanlarda ülke genelinde yaşanan çevre kirliliği konusu ile ilgili soruyu yanıtlayan Fu Ying, yeni dönem meclisin, hava kirliliğini önleme ve çevre koruma gibi konularda yasal düzenlemelere gideceğini söyledi. Yaşanan hava kirliliğinin ülkesinde yaşanan hızla büyümenin getirdiği olumsuz bir durum olarak adlandıran Fu, sorunun çözümü için mücadele edileceğini kaydetti.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevi yapan Fu Ying, Çin Milli Halk Meclisi tarihinde sözcü görevini üstlenen ilk bayan temsilci olarak tarihe geçti.

12. ÇİN MİLLİ HALK MECLİSİ BİRİNCİ TOPLANTISI YARIN BAŞLIYOR

Çin'in en yüksek yetki organı olan Çin Milli Halk Meclisi Genel Kurulu yarın yerel saatle sabah 09.00'da başkent Pekin'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda toplanacak.

Fu Ying, yılda bir kere düzenlenen ve "iki toplantı" olarak da adlandırılan toplantıların ardından 17 Mart'ta liderlerin değişeceğini ve buna göre Cumhurbaşkanı Hu Jintao'nun görevini yardımcısı ve Çin Komünist Partisi Sekreteri Xi Jinping'e, Başbakan Wen Jİabao'ın da yardımcısı Li Ke Qiang'a görevini devredeceğini söyledi.

11. Çin Milli Halk Meclisi Genel Kurul Başkanı Wu Bangguo, 12. Ulusal Halk Meclisi'nin Birinci Toplantısı'nın yarın düzenleneceğini ve tüm hazırlık çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Başbakan Wen Jiabao, yarınki açılışta çalışma raporunu okuyacak.

Yarınki toplantıya katılacak temsilci sayısının 2 bin 987, dün itibarıyla kayıtlı temsilci sayısının ise 2 bin 975 olduğu bildirildi.

Başkanlık divanının, toplumun her kesimini temsil eden 178 kişiden oluştuğu kaydedilirken, Li Jianguo'nun toplantının genel sekreterliği görevine seçildiği aktarıldı.

Çin Savunma Harcamalarının Artış Nedenini Açıkladı
Çin Savunma Harcamalarının Artış Nedenini Açıkladı
Çin Savunma Harcamalarının Artış Nedenini Açıkladı

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Çin Savunma Harcamalarının Artış Nedenini Açıkladı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Cinsiyet değiştirmek için gittiği doktor, aşırı kilolarından dolayı 5-10 yıl içinde öleceğini söyledi Trabzonspor'da Joao Pereira kadro dışı bırakıldı Çinilerine paha biçilemeyen 8 asırlık Gök Medrese'de restorasyon başladı Kan donduran çifte cinayetin ardından yasak aşk çıktı Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 10 milyon dozluk ikinci parti aşılar bu hafta sonuna kadar gelebilir Üzerine "Sahtekar insanların eseriyim" notunu yazdığı parayı dükkanına astı Çatıda ayağı kayan bina görevlisi, yağmur suyu oluğu sayesinde hayatta kaldı Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün: Ayçiçeği yağı fiyatlarında düşüş bekliyoruz