Çınar Ağaçları Koruma Altına Alınacak - Son Dakika

Çınar Ağaçları Koruma Altına Alınacak

03.01.2012 12:59
Çınar Ağaçları Koruma Altına Alınacak

Hatay genelindeki çınar ağaçları koruma altına alınacak.

Hatay genelindeki çınar ağaçları koruma altına alınacak. Antakya Orman İşletme Müdürlüğü kent genelinde bulunan 242 çınar ağacının korunmasına yönelik proje hazırladı.

Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi hazırladıkları proje hakkında Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'e bilgi verdi.

Proje ile Reyhanlı–Cilvegözü Yolu ve Reyhanlı– Kırıkhan Yolu, Kırıkhan ilçe girişinde yer alan ortalama 85 yıllık ömre sahip 242 çınar ağacının bu projeyle kurtarılması planlandı.

Proje hakkında bilgi alan Vali Lekesiz sürdürülen bölünmüş yol projelerinin bu ağaçlara zarar gelmeyecek şekilde özel özen gösterilerek çizildiğini belirtti. Lekesiz bu şekilde yapılacak yol güzergahındaki çınar ağaçlarının da kurtarılmış olacağını aktardı.

Lekesiz, "Bunun yanında ağaçların tedavisi, bakımı, rehabilitasyonu ve restorasyonunun yapılarak, tarihi ve kültürel değer taşıyan bu ağaçların bulundukları mıntıkadaki doğal ömürlerinin uzamasına katkı sağlamak, ağaçların çeşitli dış etkenler dolayısıyla uğramış oldukları deformasyonu gidermek amacıyla Antakya Orman İşletme Müdürlüğüne bir proje hazırlattık. Yapılacak restorasyon, rehabilitasyon, budama ve bakım çalışması ile ağaçların doğal ömrünün 30 yıl uzatılması sağlanacaktır." dedi.

Hazırlanan proje hakkında bilgi veren Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi ise, ilk 15 iş gününde budama işlemlerinin gerçekleştirileceğini belirterek, budama işleminden sonra 30 iş günü içerisinde de yaraların tedavisi ve ağaçların restorasyon işlemlerinin tamamlanacağını söyledi.

Projenin toplam uygulama süresinin 45 iş günü olacağını anlatan Harbi, görünürlük ve farkındalık yaşatmak amacıyla da uygun yerlere çalışmalar esnasında ve çalışmaların bitiminde bilgilendirme levhaları konulacağını sözlerine ekledi.

Çınar Ağaçları Koruma Altına Alınacak

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Çınar Ağaçları Koruma Altına Alınacak - Son Dakika


Son Dakika

Faze Clan, 1 milyar dolarlık anlaşma ile espor dünyasında bir ilke imza atıyor 11:55 Faze Clan, 1 milyar dolarlık anlaşma ile espor dünyasında bir ilke imza atıyor Edirnekapı Şehitliği'nde genç çiftlerin uygunsuz görüntüleri vatandaşları çileden çıkardı 11:49 Edirnekapı Şehitliği'nde genç çiftlerin uygunsuz görüntüleri vatandaşları çileden çıkardı Devlet Bahçeli, 3 maddede özetledi! Kürsüden Osman Kavala önerisini paylaştı 11:47 Devlet Bahçeli, 3 maddede özetledi! Kürsüden Osman Kavala önerisini paylaştı
Hz. Muhammed'in 11:22 Hz. Muhammed'in "En kıymetli" dediği mucize tedavi! Uygulamada İsrail'in gerisinde kaldık Ozan Tufan güzel haberi verdi! Milli futbolcu baba oluyor 11:15 Ozan Tufan güzel haberi verdi! Milli futbolcu baba oluyor 100 bin lira değerindeki pırlantaları çalınan avukat, hırsızı bulduğuna sevinemedi 11:03 100 bin lira değerindeki pırlantaları çalınan avukat, hırsızı bulduğuna sevinemedi
Gelinim Mutfakta'ya Songül Karlı yerine Safiye Soyman geldi 10:45 Gelinim Mutfakta'ya Songül Karlı yerine Safiye Soyman geldi 1075 yıl hapis cezasına çarptırılan Adnan Oktar hapishanede tarz değiştirdi! İşte güncel görüntüsü 10:41 1075 yıl hapis cezasına çarptırılan Adnan Oktar hapishanede tarz değiştirdi! İşte güncel görüntüsü
Advertisement