Çınar Ağaçları Koruma Altına Alınacak - Son Dakika

Çınar Ağaçları Koruma Altına Alınacak

03.01.2012 12:59
Çınar Ağaçları Koruma Altına Alınacak, System.String[]

Hatay genelindeki çınar ağaçları koruma altına alınacak.

Hatay genelindeki çınar ağaçları koruma altına alınacak. Antakya Orman İşletme Müdürlüğü kent genelinde bulunan 242 çınar ağacının korunmasına yönelik proje hazırladı.

Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi hazırladıkları proje hakkında Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'e bilgi verdi.

Proje ile Reyhanlı–Cilvegözü Yolu ve Reyhanlı– Kırıkhan Yolu, Kırıkhan ilçe girişinde yer alan ortalama 85 yıllık ömre sahip 242 çınar ağacının bu projeyle kurtarılması planlandı.

Proje hakkında bilgi alan Vali Lekesiz sürdürülen bölünmüş yol projelerinin bu ağaçlara zarar gelmeyecek şekilde özel özen gösterilerek çizildiğini belirtti. Lekesiz bu şekilde yapılacak yol güzergahındaki çınar ağaçlarının da kurtarılmış olacağını aktardı.

Lekesiz, "Bunun yanında ağaçların tedavisi, bakımı, rehabilitasyonu ve restorasyonunun yapılarak, tarihi ve kültürel değer taşıyan bu ağaçların bulundukları mıntıkadaki doğal ömürlerinin uzamasına katkı sağlamak, ağaçların çeşitli dış etkenler dolayısıyla uğramış oldukları deformasyonu gidermek amacıyla Antakya Orman İşletme Müdürlüğüne bir proje hazırlattık. Yapılacak restorasyon, rehabilitasyon, budama ve bakım çalışması ile ağaçların doğal ömrünün 30 yıl uzatılması sağlanacaktır." dedi.

Hazırlanan proje hakkında bilgi veren Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi ise, ilk 15 iş gününde budama işlemlerinin gerçekleştirileceğini belirterek, budama işleminden sonra 30 iş günü içerisinde de yaraların tedavisi ve ağaçların restorasyon işlemlerinin tamamlanacağını söyledi.

Projenin toplam uygulama süresinin 45 iş günü olacağını anlatan Harbi, görünürlük ve farkındalık yaşatmak amacıyla da uygun yerlere çalışmalar esnasında ve çalışmaların bitiminde bilgilendirme levhaları konulacağını sözlerine ekledi.

Çınar Ağaçları Koruma Altına Alınacak
Çınar Ağaçları Koruma Altına Alınacak

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Çınar Ağaçları Koruma Altına Alınacak - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: İYİ Parti milletvekili Ümit Özdağ, FETÖ sözleri nedeniyle disipline sevk edildi Koronavirüse yakalandığını açıklayan Irmak Ünal'ın göğüs dekoltesi dikkat çekti Nice'teki bıçaklı saldırı sonrası Fransa'da terörle mücadele planı "acil saldırı" seviyesine çıkarıldı Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'çanta' yanıtı: Yüreğin varsa beraber tartışalım Kanada'nın silah ambargosu sonrası SİHA'lar için harekete mi geçildi? Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım Son Dakika: Türkiye'den Fransa'daki bıçaklı saldırıya ilişkin art arda açıklamalar: Şiddetle kınıyoruz Bu acıya yürek dayanmaz! Evde çıkan yangında kardeşler mahsur kaldı, 8 aylık bebek kurtarılamadı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hajiyev: Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Celal Harutyunyan cehenneme gönderildi