Cinayetten Beraat Eden Hava Korsanı Yeniden Tutuklandı - Son Dakika

Cinayetten Beraat Eden Hava Korsanı Yeniden Tutuklandı

04.01.2012 13:23
Cinayetten Beraat Eden Hava Korsanı Yeniden Tutuklandı, System.String[]

Ankara seferini yapan THY'nin 'Gaziantep' adlı uçağını 1998'de kızının oyuncak pandasıyla kaçırmaktan sabıkalı hava korsanı 44 yaşındaki Mehmet Dağ, 2007'de müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıp beraat ettiği cinayet davasının Yargıtay tarafından bozulması üzerine tutuklandı.

Ankara seferini yapan THY'nin 'Gaziantep' adlı uçağını 1998'de kızının oyuncak pandasıyla kaçırmaktan sabıkalı hava korsanı 44 yaşındaki Mehmet Dağ, 2007'de müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıp beraat ettiği cinayet davasının Yargıtay tarafından bozulması üzerine tutuklandı. Hava korsanının öldürdüğü gencin annesi 57 yaşındaki Hürü Dağdanaşar, tutuklama kararı üzerine oğlunun mezarına koşup, "Oğlum gözünaydın katilin tutuklandı. Rahat uyu" diye ağladı.

Hava korsanı Mehmet Dağ, Şakirpaşa Mahallesi Yeni Sanayi Sitesi'ndeki Standart Boru Sanayi Şirketi'nin ortağı olan ağabeyi 50 yaşındaki Sezai Dağ ile aralarında anlaşmazlık bulunan ortakları 29 yaşındaki Murat Dağdanaşar ve 44 yaşındaki Ali Oğul'un 13 Ekim 2006'da uzlaşma görüşmesine katıldı.

Çıkan kavgada Murat Dağdanaşar tabancayla vurulup öldürüldü, babası 51 yaşındaki Halit ise yaralandı. Katil zanlısı olarak hava korsanı Mehmet Dağ tutuklandı.

Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, yaklaşık 9 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen hava korsanı Dağ, öldürme ve yaralama suçlamasını kabul etmedi. Ortaklıktan ayrılmak isteyen Murat ile görüşmeye gittiklerini iddia eden Dağ, "Başka bir işyerinde bizi bekliyorlardı. İşyeri sahibinin tanık olmasını istedi. Ben de 'Ben namussuz muyum?' diyince 'Evet öylesin' dedi. Çıkan kavgada babası Halit silahını çekip 'adam öldürürüm' diyince silahı almak için boğuştuk. Bu sırada silah patladı. Murat yere düştü.

Halit'in elini bükerek silahı aldım, kendimi korumak için bir el yere, bir el de havaya ateş ettim" dedi.

Olayda yaralanan Halit Dağdanaşar ise kendisini yaralayan ve oğlunu öldüren kişinin Mehmet Dağ olduğunu söyledi.

Mahkeme Savcısı Mustafa Gökay'ın müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istediği Dağ, cinayetten delil yetersizliğinden beraat etti. 'Ruhsatsız silah ve yaralamadan' ise 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Baba Halit Dağdanaşar hakkında ise "Oğlunu öldürmekten" ek dava açılmasına karar verildi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, mahkeme heyetinin eksik soruşturma ile Dağ'a verilen beraat kararını 15 Şubat 2010'da bozdu.

MAHKEME BAŞKANI DAVADAN ÇEKİLDİ

Yargıtay'ın bozma kararı üzerine hava korsanı Dağ yeniden yerel mahkemede yargılanmaya başladı. Bu arada, Dağ'ın beraatine ve baba Dağdanaşar'a suç duyurusunda bulunulmasına karar veren mahkeme başkanı ile bir üye davadan çekildi. Katil zanlısı hava korsanı Mehmet Dağ, yeniden yargılandığı yerel suçlamayı yine kabul etmedi. Mahkeme Savcısı esas hakkındaki mütalaasında, cinayetin uzaktan atış sonucu meydana geldiğini, tek silah tabancanın kullanılması ve Dağ'ın elinde atış atıkların rastlandığını

belirterek Dağ'ın tutuklanıp müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Oğlunu öldürmekten ek dava açılan baba Halit Dağdanaşar'ın ise beraatini talep etti. Dağ tutuklanırken, duruşma karar için ertelendi. Katil zanlısının tutuklanması üzerine oğlu öldürülen eşi de yaralanan Hürü Dağdanaşar, oğlunun Asri Mezarlık'taki mezarına koştu. Acılı anne, oğlunun mezarına sarılıp, ağıtlar yakarak, "Oğlum gözün aydın katilin tutuklandı. Adalet yerini buluyor. Rahat uyu yavrum" diyerek ağladı.

Acılı anne, katil zanlısını azmettiren Sezai Dağ ile Ali Oğul'un da tutuklanıp cezalandırılmasını istediğini belirterek, "Oğlumu tuzağa düşürüp öldürdüler. Oğlumun 8 yaşındaki oğlu Tuna babasının öldüğünü hala bilmiyorum. Söyleyemedik. İstanbul'da olduğunu geleceğini biliyor" diyerek kendilerine bu acıyı yaşatan katil zanlısının en ağır cezaya çarptırılmasını istedi. Dağ, geçtiğimiz yıl da öz kızana cinsel istismardan yargılandı ve delil yetersizliğinden beraat etti. - ADANA

Cinayetten Beraat Eden Hava Korsanı Yeniden Tutuklandı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Cinayetten Beraat Eden Hava Korsanı Yeniden Tutuklandı - Son Dakika


Son Dakika

Dilek İmamoğlu'ndan eşinin sağlık durumuna ilişkin paylaşım: Durumumuz gayet iyi Fatih Terim'den yönetime olay sözler: İçerdekilerin arkamdan planlarını bilmiyor değilim Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisini geri çağırdı 17 yaşındaki genç, dut ağacına bağladığı iple kendini astı Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Erkek kardeşi tarafından öldürülen Melek Aslan'ın azmettiricisi Orhan Vatansever'in ifadesi ortaya çıktı TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama