Cingöz: Tüberkülozun Tedavi ve Takibi Ücretsiz - Son Dakika

Cingöz: Tüberkülozun Tedavi ve Takibi Ücretsiz

02.01.2012 15:05
Cingöz: Tüberkülozun Tedavi ve Takibi Ücretsiz, System.String[]

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr.

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz, tüberkülozun tanısının bütün sağlık kurumlarında yapılabildiğini belirterek, tedavi ve takibinin ise Verem Savaşı Dispanserlerinde ücretsiz sağlandığını söyledi.

Dünya genelinde 14 milyon tüberküloz vakıası olduğunun tahmin edildiğini belirten Dr. Cingöz, hastalık ile etkin bir şekilde mücadele edilmesine karşın, tüm dünya nüfusunun üçte birinin tüberküloz basili ile enfekte olduğunu söyledi.

Enfekte kişilerin yüzde 5-10'unun yaşamlarının bir bölümünde hasta olduğunu aktaran Cingöz, Türkiye de "Verem Savaş 2011 Raporu"na göre 2009 yılı toplam olgu sayısının 17 bin 402, olgu hızının ise yüz binde 22 olduğunu belirterek, Osmaniye'de 2009 yılında toplam olgu sayısının 86, olgu hızının ise yüz binde 18.2 olduğunu ifade etti.

Türkiye'de Tüberküloz hastalığının tanısının bütün sağlık kurumlarında yapılabildiğini ve tedavisinin Verem Savaşı Dispanserlerinde ücretsiz şekilde sağlandığını aktaran Cingöz şöyle dedi: "İlimizdeki Verem Savaşı Dispanseri 11 personel ile hizmet vermektedir. Tüberküloz şüphesi olan hastalara akciğer filmi çekilmekte, mikroskopta direk balgam incelemesi yapılmakta, balgam materyalleri kültür–antibiyogram için bölge laboratuvarına iletilmektedir. PPD testi dediğimiz tanıyı destekleyici testimiz dispanserimizde yapılmaktadır. Tanı konan hastalara Aile Hekimleri vasıtası ile ' Doğrudan Gözetimli Tedavi' uygulanmaktadır. Aylık takipler dispanserde yapılmaktadır. Hastaların yakın temaslıları taranıp bulaşma riski olanlara hastalıktan korunma amaçlı tedavi verilmektedir. Riskli gruplar olan cezaevleri ve huzurevi yıllık taranmaktadır. Sosyal bir hastalık olan tüberküloz tedavisinde psikolojik ve ekonomik destek hastaların uyumunu artırmaktadır."

Cingöz: Tüberkülozun Tedavi ve Takibi Ücretsiz

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Cingöz: Tüberkülozun Tedavi ve Takibi Ücretsiz - Son Dakika


Son Dakika

Kırmızı Oda'da Boncuk ve Can aşkının hayal olduğunu öğrenen izleyiciler hayal kırıklığına uğradı Son Dakika: WhatsApp'tan geri adım! Tepki çeken gizlilik sözleşmesi 3 ay ertelendi Türkiye'nin koronavirüs aşı programındaki başarısı dünya gündeminde: Bir günde yaptıkları aşıyı Fransa 3 haftada yaptı TRT spikerinden sosyal medyaya bomba gibi düşen Mesut Özil sorusu Ramo'da şok eden ayrılık! Başrol oyuncusu diziye veda ediyor Son Dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine ek genelge! Kısıtlamadan muaf tutulanların listesi genişletildi Şarkıcı Doğuş, kozmetik sektörüne adım attı: Markama güveniyorum Parkta soğuktan titrerken bulunan genç adam hiçbir yardımı kabul etmedi