Son Dakika Haberleri: Çinli iş adamı, ölen kedisini 202 bin TL'ye klonlattı
BBC

Çinli iş adamı, ölen kedisini 202 bin TL'ye klonlattı

12 gün önce

Çin'de 22 yaşındaki bir iş adamı, Ocak ayında idrar yolları iltihabından iki yaşında ölen Sarımsak adlı kedisini 202 bin harcayarak klonlattı.

Çin'de 22 yaşındaki bir iş adamı, ölen kendisi Sarımsak'ı 35 bin dolar TL olarak 202 bin TL harcayarak klonlattı. Sarımsak Çin'in klonlanan ilk kedisi oldu.

4 TAŞIYICI ANNEYE NAKLEDİLDİ

New York Times'ın haberine göre Huang Yu, öldükten sonra Sarımsak'ı evinin yakınlarındaki bir parka gömdü. Sonra köpek klonlamayla ilgili bir haber okuduğunu hatırlayıp kedisini mezarından çıkardı, sarıp buzdolabına koydu. Klonlama hizmeti veren Sinogene adlı şirket, bir ay buzdolabında kalan kedinin deri dokusunu kullanarak DNA'sınından 40 embriyo üretti. Bu embriyolar, 4 taşıyıcı anneye nakledildi. Kedilerden üçü hamile kaldı. Ancak bu hayvanlardan ikisi düşük yaptı ve 21 Temmuz'da Sarımsak'ın kopyası doğdu. Doğan yavrunun tüylerinin ve göz renginin klonlanan kedinininkinden biraz farklı olduğu belirtiliyor. Ölen kedinin çenesinin altındaki siyah leke de yavruda yok.

DNA TESTİ YAPTIRDI

Ancak gen araştırmaları yapan başka bir şirket, klonlanan yavrunun ölen kediyle DNA'sının eşleştiğini doğruladı. Kedisiyle Ağustos'ta tanışan Huang, "Düş kırıklığına uğramadım desem yalan olur" dedi ama yine de sonuçtan memnun olduğunu söyledi. 2015'ten beri evcil hayvan klonlayan Sinogene'in CEO'su mi Jidong, bin kişiyle yaptıkları bir anket sonucu halkın klonlamaya ilgi gösterdiğini gördüklerini, şimdiye kadar 40 köpek klonladıklarını söylüyor.

Çinli iş adamı, ölen kedisini 202 bin TL'ye klonlattı
BBC
Haber Yayın Tarihi: 10.09.2019 01:29 Ormanlık alanda yakılan ateş vatandaşları harekete geçirdi
İngiliz çiftin kapısının önündeki idrar lekesi, postacıya ait çıktı Rüyasında gördüğü annesi için duamatik tasarladı