Son Dakika Haberleri: Paralarının Derdine Düşen Çinliler Bankaya Hücum Etti

Paralarının Derdine Düşen Çinliler Bankaya Hücum Etti

8 gün önce

Çin'de Zigong bankasının hissedarlarının bankadan 40 milyar yuan (yaklaşık 6 milyar dolar) kredi çekip kaçtığı haberi ülkede paniğe yol açtı. Vatandaşlar paralarını kurtarabilmek için şubelere hücum etti. Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu çıkan haberleri yalanladı.

Çin'in güney batısında yer alan Siçuan eyaletinde vatandaşlar paralarını kurtarmak amacıyla Zigong isimli bankanın şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Devlete ait da zhong adlı internet haber sitesinin Zigong bankasının hissedarlarının bankadan 40 milyar yuan (yaklaşık 6 milyar dolar ) tutarında kredi çekip kaçtıklarını bildirmesi üzerine halk paniğe kapıldı. Haber 20 dakika içerisinde kaldırılmasına rağmen şubelere hücum eden mudiler paralarını çekmeye çalıştı. Olay üzerine Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu, bankanın bir sorun yaşamadığını bildirdi. Polis, haberi internette yayan bir kişinin tutuklandığını açıklasa da panik sona ermedi.

ZİGONG BANKASI 32 ŞUBEYE SAHİP

2001 yılında 1,2 milyon nüfuslu Zigong şehrinde kurulan banka, 32 şubeye sahip. Daha önce Çin'in Şangay kentinde çalışan ve şu anda Tayvan'da akademik araştırmalar yürüten profesör Cao Ji konu hakkında şöyle konuştu:

"Eğer vatandaşlar Zigong bankasına hücum etmişse, bu bize Çin'de yeni bir finansal krizin bu küçük yerel bankalardan başlayacağını gösterir."

Çin'in aşırı borç ve nakit akışı sorunları yaşayan finans sektörünün toplam büyüklüğü 35 trilyon dolardan fazla. Dünyanın bir yıllık üretimi ise 80 trilyon dolar civarında.
Kış Bakımı Yaptırmaya Hazırlanan Araç Sahiplerine Kötü Haber! Fiyatlar Yüzde 42 Zamlandı Hafta Sonu İçin Plan Yapanlar Dikkat! Meteoroloji Uyardı: Kuvvetli Yağış Geliyor

Alkollü Kadın, İlişkisi Olduğunu İddia Ettiği 80 Yaşındaki Annesi ve Komşunu Rehin Aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump Arasında Kritik Görüşme: PYD'ye Desteği Kesin