Çırpınarak Ölümde Polis ve Sağlık Ekibi Suçsuz Bulundu - Son Dakika

Çırpınarak Ölümde Polis ve Sağlık Ekibi Suçsuz Bulundu

06.01.2012 11:09
Çırpınarak Ölümde Polis ve Sağlık Ekibi Suçsuz Bulundu, System.String[]

Adana'da akaryakıt istasyonunda kalp krizi geçirip, hayatını kaybeden 39 yaşındaki Orhan Kemal Soytoprak'ın ölümünde, olay yerindeki 2 polis ile ambulanstaki 3 sağlık görevlisinin ihmali olduğu iddiasıyla ilgili yürütülen soruşturma, 19 ayda sonuçlandı.12 dakika boyunca çırpınışları güvenlik kamerasına yansıyan Kemal Soytoprak'ın eşi 31 yaşındaki Nursel Soytoprak'ın şikayeti üzerine soruşturma başlatan Cumhuriyet savcısı, ölümün kalp damar hastalığı sonucu meydana geldiğini, hastaneye daha erken götürülse bile kurtulmasının kesin olmadığını belirtip, ihmal suçlamasıyla ilgili polisler ve sağlık görevlileri hakkında takipsizlik kararı verdi.

Adana'da akaryakıt istasyonunda kalp krizi geçirip, hayatını kaybeden 39 yaşındaki Orhan Kemal Soytoprak'ın ölümünde, olay yerindeki 2 polis ile ambulanstaki 3 sağlık görevlisinin ihmali olduğu iddiasıyla ilgili yürütülen soruşturma, 19 ayda sonuçlandı. 12 dakika boyunca çırpınışları güvenlik kamerasına yansıyan Kemal Soytoprak'ın eşi 31 yaşındaki Nursel Soytoprak'ın şikayeti üzerine soruşturma başlatan Cumhuriyet savcısı, ölümün kalp damar hastalığı sonucu meydana geldiğini, hastaneye daha erken götürülse bile kurtulmasının kesin olmadığını belirtip, ihmal suçlamasıyla ilgili polisler ve sağlık görevlileri hakkında takipsizlik kararı verdi.

İddiaya göre, Şakirpaşa Mahallesi'nde oturan ve uzun yıllar yurt dışında işçi olarak çalışan Orhan Kemal Soytoprak, 28 Haziran 2010'da Turgut Özal Bulvarı'nda oturan annesini ziyarete gitmek için metroya bindi. Durakta inip, yürümeye başlayan Soytoprak, kalbinde sızı hissedince kriz geçirdiğini anlayıp, yakındaki akaryakıt istasyonunda resmi aracı yıkayan üniformalı polis memurunun yanına giderek yardım istedi.

Müdahalenin çabuk yapılması için polisten yardım isteyen Soytoprak, yere uzanıp, elindeki çantayı de başının altına koyarak ambulans beklemeye başladı. İstasyonun güvenlik kamerasına saniye saniye kaydedilen görüntülere göre, polis memuru telefonla 112 Acil Servis'e bilgi verip, yardım istedi.

POLİS SU VERİP AYRILDI

Bu sırada polis memuru, su isteyen Soytoprak'a su verip ardından da olay yerinden ayrıldı. Petrol istasyonunda bir ara tek başına kalan ve yerde çırpınan Soytoprak saat 08.18'de kusmaya ve bilincini kaybetmeye başladı. Aynı kayıtlara göre ambulans, yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıktaki Kurttepe Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki merkezinden olay yerine saat 08.19'da ulaştı. Sağlık ekibi, hastayı saat 08.21'de ambulansa alarak 2 kilometre uzaklıktaki Seyhan Uygulama Hastanesi Acil Servisi'ne ulaştırdı. Acil Servis'te müdahale edilen Soytoprak'ın duran kalbi, kalp masajı ile çalıştırıldı ve cihaza bağlandı, ancak 2 saat sonra öldü.

EŞİ 'İHMAL KURBANI OLDU' DİYE SUÇLADI

Soytoprak'ın cenazesi memleketi Kahramanmaraş'ın Pazarcık İlçesi'nde toprağa verilirken, 2 yıl önce evlendiği eşinden 1 erkek çocuğu olan Nursel Soytoprak, sağlık ekiplerinin ilgisizliğinden yakındı. Soytoprak, "Eşime zamanında müdahale edilmiş olsaydı belki yaşayacaktı. Kamera kayıtlarını izlerken yüreğimiz bir kez daha yandı" dedi. Oğlu Toprak Arif'e büyüdüğünde babasının ihmal yüzünden öldüğünü nasıl anlatacağını bilemediğini ifade eden genç kadın, kucağındaki oğluyla geldiği adliyede sağlık müdürlüğü ekipleri ve eşini olay yerinde bırakıp giden polis memurları hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

SORUŞTURMA TAMAMLANDI

Cumhuriyet Savcısı, olayla ilgili soruşturmasını tamamladı. İstanbul Adli Tıp Kurumu 1'inci İhtisas Dairesi'nin raporunu da dikkate alan Cumhuriyet Savcısı, 2 polis memuru ile 3 sağlık görevlisi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı verdi. Takipsizlik kararında, gerekçe olarak şunlara yer verildi:

"Tıbbi belgelere göre, kişinin ölümünün kendinde mevcut kalp damar hastalığı sonucu meydana gelmiş olduğu, kişinin mevcut hastalığı ve olayın hızlı seyri dikkate alındığında daha önce götürülmesi halinde de kurtulmasının kesin olmadığı, 112 çağrı kayıt formuna yazılı süreler ve bilirkişi raporunda kamera ve ses kayıtlarına göre tespit edilen sürelere göre kişinin sevkinde bir gecikme bulunmadığı bildirilmektedir."

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DE "İHMAL YOK" DEMİŞTİ

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de ihmal iddialarının ortaya atıldığı günlerde konunun ayrıntılı olarak incelendiğini belirterek şu açıklamayı yapmıştı:

"Polis memuru tarafından ilk ihbar 08.01'de yapılmış, Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ndeki merkezden ambulans 08.04'de hareket edip, olay yerine 08.10'da ulaşmış. Ambulans hastayı alıp, 08.15'de olay yerinden ayrılıp, saat 08.22'de hastaneye ulaştırmıştır. Sağlık ekipleri, zamanında ve yerinde müdahale etmiştir."

MKA(OA/AAA) - Adana

Çırpınarak Ölümde Polis ve Sağlık Ekibi Suçsuz Bulundu
Çırpınarak Ölümde Polis ve Sağlık Ekibi Suçsuz Bulundu
Çırpınarak Ölümde Polis ve Sağlık Ekibi Suçsuz Bulundu
Çırpınarak Ölümde Polis ve Sağlık Ekibi Suçsuz Bulundu
Çırpınarak Ölümde Polis ve Sağlık Ekibi Suçsuz Bulundu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çırpınarak Ölümde Polis ve Sağlık Ekibi Suçsuz Bulundu - Son Dakika


Son Dakika

Sahte içki ölümleriyle ilgili anason yağı üreticisinden itiraf gibi sözler: Satışları10 kat arttı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üniversite öğrencilerine müjde: Stajyer Araştırmacı Burs Programını başlatıyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli koronavirüs aşısında hedefi belirledi: Önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini çözeceğiz İki grup arasında çıkan tartışmada ateşlenen saçma, balkona çıkan vatandaşın kafasına isabet etti Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Ozan Tufan'ın Pelkas'la ilgili gafı sonrası F.Bahçe'nin yaptığı paylaşım büyük ses getirdi Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti