Çitil: Dünyada Her Yıl 9 Milyon Kişi Verem Oluyor - Son Dakika

Çitil: Dünyada Her Yıl 9 Milyon Kişi Verem Oluyor

02.01.2012 18:02
Çitil: Dünyada Her Yıl 9 Milyon Kişi Verem Oluyor, System.String[]

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü İlker Çitil, dünyada her yıl 9 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığını ve bunlardan 1,7 milyonunun öldüğünü söyledi.

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü İlker Çitil, dünyada her yıl 9 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığını ve bunlardan 1,7 milyonunun öldüğünü söyledi.

İl Sağlık Müdürlüğü Verem Savaş Haftası nedeniyle sağlık çalışanlarına seminer düzenledi. Seminerde konuşan İl Sağlık Müdürü İlker Çitil veremle ilgili bilgiler verdi.

Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin verem mikrobuyla dezenfekte olduğunu söyleyen Çitil, bu insanların yüzde 10'unun da belli dönemde vereme yakalanma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Çitil, "Yaklaşık olarak her yıl 9 milyon kişi verem hastalığına yakalanıyor. Bu özellikle sanayileşmiş ülkelerde, hasta sayısı nüfusa orantılayacak olursak, yüzde 20'lerde. Asya ülkelerinde yüz binde 100'lerde. Afrika'da yüz binde 300'lerdedir. Türkiye'de ise 2009 verilerine göre yüz binde 29'lardadır."

Veremin ölümcül bir hastalık olduğuna dikkat çeken Çitil, "Verem bu dünya da bir tek etkene bağlı ve tedavisi de olmasına rağmen, her yıl yaklaşık olarak 1.7 milyon kişinin verem nedeniyle ölüyor. En çok ölüme de yol açan hastalık veremdir." dedi.

Halkı bu noktada bilgilendirerek, verem hakkında farkındalık oluşturmak istediklerini söyleyen Verem Savaş İl Koordinatörü Ömer Küçükgöz ise Türkiye'de her yıl 17 bin kişinin vereme yakalandığını kaydetti. Bu hastaların çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğunu aktaran Küçükgöz, hastalığa yakalananların oranının erkeklerde yüzde 62, kadınlarda da yüzde 38 olduğunu dile getirdi.

Küçükgöz, vereme yakalananların yüzde 40'ı 15 -35 yaş grubunda yer alıyor. Hastalık solunum öksürme ve hapşırma yoluyla bulaşır. Hastalığın tedavisi hasta ve yakınlarına ücretsiz verilir." diye konuştu.

Çitil: Dünyada Her Yıl 9 Milyon Kişi Verem Oluyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Çitil: Dünyada Her Yıl 9 Milyon Kişi Verem Oluyor - Son Dakika


Son Dakika

Bodrum'daki lahmacun fiyatı polemiğine İbrahim Tatlıses de dahil oldu: 10 liraya lahmacun mu olur 00:27 Bodrum'daki lahmacun fiyatı polemiğine İbrahim Tatlıses de dahil oldu: 10 liraya lahmacun mu olur Leicester City, Beşiktaş ve Galatasaray'ın gündemindeki Rachid Ghezzal'i kamp kadrosuna dahil etmedi 00:03 Leicester City, Beşiktaş ve Galatasaray'ın gündemindeki Rachid Ghezzal'i kamp kadrosuna dahil etmedi Son Dakika: Pençe Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada 2 askerimiz şehit oldu 23:10 Son Dakika: Pençe Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada 2 askerimiz şehit oldu
Haaland, Chelsea'nin kendisi için gözden çıkardığı paraya inanamadı: Umarım sadece söylentidir 22:20 Haaland, Chelsea'nin kendisi için gözden çıkardığı paraya inanamadı: Umarım sadece söylentidir Bakan Koca, 20 bine yaklaşan vaka sayılarına dikkati çekip aşı çağrısı yaptı: Bir haftada sonuç alırız 21:53 Bakan Koca, 20 bine yaklaşan vaka sayılarına dikkati çekip aşı çağrısı yaptı: Bir haftada sonuç alırız Tecavüz girişimine direnince kafasına taşla vurulan 17 yaşındaki kız makineye bağlandı 20:48 Tecavüz girişimine direnince kafasına taşla vurulan 17 yaşındaki kız makineye bağlandı
Kurtlar Vadisi'nde Laz Ziya'nın kızı Meral'in son halini görenler dönüp tekrar bakıyor 18:01 Kurtlar Vadisi'nde Laz Ziya'nın kızı Meral'in son halini görenler dönüp tekrar bakıyor Burak Özçivit tuttuğu dev balığın fotoğrafını paylaştı, Fahriye Evcen'in yaptığı yorum takipçileri güldürdü 16:47 Burak Özçivit tuttuğu dev balığın fotoğrafını paylaştı, Fahriye Evcen'in yaptığı yorum takipçileri güldürdü
Advertisement