Cizre'de Olaylı Gece - Son Dakika

Cizre'de Olaylı Gece

15.02.2012 12:08
Cizre'de Olaylı Gece

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde Abdullah Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin yıl dönümünde olaylar çıktı.

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde çetebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin yıl dönümünde olaylar çıktı. Yollara barikat kuran göstericiler, polise ses bombası, molotof kokteyli, havai fişeklerle saldırırken, ilçe savaş alanına döndü.

15 Şubat 1999'da yurtdışında yakalanarak Türkiye'ye getirilen Abdullah Öcalan'ın yakalanmasını protesto eden göstericiler. Dün gece itibariyle eylemlerine başladılar.

Cizre'de Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilişinin 13'üncü yıldönümünü protesto eden göstericiler şehirde kısa süreli kaosa sebep oldu.

Akşam saatlerinde Nur Mahallesi yakınlarındaki Cizre- İdil karayolu üzerinde toplanan ve yolda taşlarla barikat kuran kalabalık bir grup, karayolunu bir süre trafiğe kapatarak Öcalan ve PKK lehine slogan attı.

Zırhlı araçlarla olay yerine gelen polis göstericilere, eylemlerinin yasal olmadığını belirterek dağılmaları yönünde uyarı yaptı. Göstericiler, polisin bu uyarısına havai fişek, molotof kokteyli, taş ve ses bombalarıyla karşılık verdi. Buna rağmen uyarı anonslarına devam eden polise, göstericiler 50'yi aşkın ses bombası attı. Dağılmamakta ısrar eden göstericilere, bunun üzerine güvenlik güçleri tazyikli su ve gaz bombalarıyla karşılık verirken, ortalık bir anda savaş alanına döndü.

Polis panzeri üzerinde patlayan ses bombaları ve havai fişekler ile molotof kokteylleri, polisin göstericilere gaz bombasıyla müdahale etmesi, Nur Mahallesi sakinlerine de zor anlar yaşattı. Buradaki esnaf kepenklerini kapatırken, evlerin içine kadar giren gazlar, vatandaşın tepkisine yolaçtı. İlçenin önemli noktalarında güvenlik önlemi alan polis, ilçe merkezinde seyir halindeki tüm araçları durdurarak üst araması ve kimlik kontrolü yaptı. Kepenklerin bugün sabah erken saatlerinden itibaren açılmadığı Cizre İlçe merkezindeki önemli noktalara, çıkması muhtemel olaylara müdahale için çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı. - Şırnak/ Cizre

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Cizre'de Olaylı Gece - Son Dakika


Advertisement