Cizre Kalesi, Turizme Kazandırılıyor - Son Dakika

Cizre Kalesi, Turizme Kazandırılıyor

Cizre Kalesi, Turizme Kazandırılıyor
Son Güncelleme: 03.08.2012 16:51

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Dicle Nehri kenarındaki tarihi Cizre Kalesi'nde bulunan niteliksiz bina ve yapıların yıkımına başlandı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Dicle Nehri kenarındaki tarihi Cizre Kalesi'nde bulunan niteliksiz bina ve yapıların yıkımına başlandı.

Cizre'de 163 yıldır askeri kışla olarak kullanılan Cizre Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından birinci derece sit alanı ilan edilince, kalenin restore edilerek turizme kazandırılması amacıyla çalışma başlatıldı.

Cizre Kaymakamlığı'nca başlatılan çalışma kapsamında, kale içinde sonradan yapılan niteliksiz bina ve yapıların yıkımı için iş makineleri daha önceden belirlenen alana geldi.

Yıkım öncesi bölgeye gelen Kaymakam Şenol Koca, Cizre Belediye Başkanı Mustafa Gören, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Varol ve beraberindekiler gazetecilere fotoğraf çekimi için poz vermek istedi.

Bu sırada yıkımı gerçekleştirecek kepçelerden birinin ağzı elektrik tellerine çarpınca çevrede bulunanlar arasında kısa süreli panik yaşandı.

Daha sonra kaleyi gezen Kaymakam Koca, "Ecdat yadigarı eserlerin ortaya çıkartılması ve sahip çıkılması bizim için çok önemli. İnşallah bu bir başlangıç olur ve Cizre'deki bütün ecdat yadigarı eserlere sahip çıkarız. Bu anlamda bu eserlere bugüne kadar sahip çıkan ve eserlerin bugüne kadar ayakta kalmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Böyle bir hizmet seferberliği başlattıkları için Cizre halkı ve esnafı adına Kaymakam Koca'ya teşekkür eden Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Memduhoğlu d, anlamlı bir hizmette üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Niteliksiz 10 yapının yıkım çalışması yaklaşık 2 ay sürecek. Daha sonra kalede, eski ve tescilli binalar için projelendirme çalışmaları yapılarak, onarım ve restorasyon çalışmalarına başlanacak.

Muhabir: Abidin Yel/ Nurten Aslan

Yayıncı: A. Fatih Tekcan - ŞIRNAK

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Cizre Kalesi, Turizme Kazandırılıyor - Son Dakika


Advertisement