Çobanların tesadüfen bulduğu tabiat harikası mağara bakanlık tarafından korumaya alındı - Son Dakika

Çobanların tesadüfen bulduğu tabiat harikası mağara bakanlık tarafından korumaya alındı

23.02.2021 09:01

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 30 yıl önce çobanlar tarafından bulunan ve ancak iple girilebilen mağara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından korumaya alındı. İçinde küçük odacıklar olan mağaraya iple inilebiliyor.

Acıpayam'ın kırsal Dodurga Mahallesi'nde Aslan İni mevkisi olarak bilinen dağlık alanda, tam 30 yıl önce çobanlar tarafından bir mağara bulundu.

KORUMAYA ALINDI

Uzun yıllar gizli kalan mağara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tabiat varlığı ilan edilerek, korumaya alındı. Mahalle merkezinden yaklaşık yarım saatlik yürüyüş ile ulaşılan mağaranın içinde sarkıt ve dikitler bulunuyor. Yaklaşık yarım metre genişliğinde bir girişi bulunan mağaraya iple iniliyor.

Çobanların bulduğu mağara koruma altına alındı

"İÇERİYE İPLE İNİLİYOR"

Dodurga Muhtarı İlhan Aksoy, Aslan İni mevkisinin ilk çağdan kalma mağaralarıyla meşhur olduğunu söyledi. Mağaraların turizme açılmasını isteyen Muhtar Aksoy, "Burayı yıllar önce mahallemizin çobanları buldu. İçine ip yardımıyla iniliyor. Güzel bir mağara, içinde küçük odacıklar var.

Çobanların bulduğu mağara koruma altına alındı

"TURİZME KAZANDIRILMALI"

Yüksekliği yaklaşık 1.5 metre. Tavanında çok güzel sarkıtlar ve dikitler var. Fakat herkesten önce buraya defineciler gelmiş. İçeride ciddi tahribat yapılmış. Birkaç sarkıt kırılmış. Mahallemizin tanıtımı için önemli olan bu mağara turizme kazandırılmalı" dedi.

Çobanların bulduğu mağara koruma altına alındı
Çobanların tesadüfen bulduğu tabiat harikası mağara bakanlık tarafından korumaya alındı

Kaynak: DHA

Son Dakika Yaşam Çobanların tesadüfen bulduğu tabiat harikası mağara bakanlık tarafından korumaya alındı - Son Dakika


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Silikonlarını yenileten Serdar Ortaç'ın eski eşi Chloe Loughnan, cüretkar pozlarıyla nefes kesti Fenerbahçe'de sakatlığı geçen Luiz Gustavo, Konyaspor maçının kamp kadrosuna alındı Usta oyuncu Rasim Öztekin kalp krizi geçirdi Eski eşi tarafından sokak ortasında tekme-tokat dövülen kadın: Asla dışarı çıkmasın Vedat Muriqi'nin performansı karşısında Lazio taraftarları ikiye bölündü Milli imkanlarla geliştirilen MAM-L füzesi ile en uzun menzilli atışta hedef tam isabetle vuruldu Saçı çıkmayan Karadenizli, çözümü kafasını buzağıya yalatmakta buldu Şov yapmak isteyen sürücü, milyonluk otomobiliyle refüje çıktı