Çocuklar Her Gün 2 Bardak Süt İçmeli - Son Dakika

Çocuklar Her Gün 2 Bardak Süt İçmeli

22.02.2016 15:57
Çocuklar Her Gün 2 Bardak Süt İçmeli, System.String[]

Çocukluk döneminde düzenli süt tüketimi alışkanlığının olmaması sonucu gelişim bozukluğuna ve laktoz intoleransına yol açıyor.

Çocukluk döneminde düzenli süt tüketimi alışkanlığının olmaması sonucu gelişim bozukluğuna ve laktoz intoleransına yol açıyor. Uzmanlar, bu bozukluğu her gün miktarı artırılarak içilen süt ile giderilebileceğini belirtiyor. Çocuklara günlük 2 bardak süt içirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Süt, insan vücudunun her gün alması gereken 4 temel besinden biri. Küçük yaştan başlayarak düzenli süt kullanmadığında, gelişim bozukluğuna ve laktoz şekerinin vücutta parçalanamaması sonucu oluşan laktoz intoleransına yol açıyor. Uzmanlar laktoz intoleransının önlenmesi için çocukların her gün 2 bardak süt içmesinin önemine dikkat çekiyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, Türkiye’de her 5 kişiden birinin laktoz intoleransı vakasıyla karşılaştığını söyledi. İnanç, “Çocukluk döneminde süt tüketiminin düzenli olmaması halinde vücudun ürettiği laktaz enzimi azalır. Ayrıca, uzun süre süt tüketmemiş kişilerde sütün içerdiği laktozun sindirimini sağlayan enzimler salgılanma yeteneğini kaybetmeye başlar ve laktoz intoleransıyla karşılaşılabilir. Türkiye’de maalesef yeterince süt tüketilmediği için bu sorun 5 kişiden birinde karşımıza çıkmaktadır” dedi.

İnanç, sütte bulunan iyot, demir, çinko, folik asit, B-12, B-6, E ve A vitamin ve minerallerinin eksikliği çocukların zihinsel gelişimini direkt etkilediğini ifade etti. Zihinsel gelişimde oluşan geriliklerin, vitamin ve mineral yetersizliğinin giderilmesi ile ortadan kalkacağını kaydeden İnanç, “Özellikle laktoz intoleransı rastlanan çocuklarda süt tüketimi kesinlikle bırakılmamalı, aksine yarım çay bardağı ile başlayıp her gün artan oranlarda süt düzenli olarak başka besinlerle birlikte tüketilmelidir” ifadelerini kullandı. İnanç, anne ve babaların çocukların yanında süt içmeleri ve bu konuda rol model olmaları alışkanlık edinme sürecine katkı sağlayacağını vurguladı.

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Çocuklar Her Gün 2 Bardak Süt İçmeli - Son Dakika


Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan Türk gemisi için devrede! Tüm yetkililere talimat verdi Yine çukura takılıp düşen Orhan Gencebay, bu kez parmağını kırdı Sağlık Bakanı Koca, haritayla paylaştı! İşte il il aşı olanların sayısı Kuraklık tehlikesi sonrası yeni düzenleme hayata geçti! Binalarda yağmur suyu toplama sistemi artık zorunlu Son Dakika: Fenerbahçe, Bright Osayi-Samuel'in bu sezon forma giymesi için QPR ile anlaştı 'La Casa de Papel' dizisinin Tokyo'su Ursula Corbero, üstsüz pozlarıyla takipçilerini mest etti 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü 5 çocuğunu öldürüp evi ateşe veren kadın canına kıydı, bıraktığı not tüyler ürpertti