Çocuklarda Bel ve Sırt Eğriliklerine Dikkat - Son Dakika
Güncel

Çocuklarda Bel ve Sırt Eğriliklerine Dikkat

Medical Park Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr.Nedim Karaismailoğlu, çocuklarda bel ve sırt eğrilikleri konusunda ebeveynleri uyardı.

26.01.2012 12:10

Medical Park Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nedim Karaismailoğlu, çocuklarda bel ve sırt eğrilikleri konusunda ebeveynleri uyardı. Bu rahatsızlıkların doğumdan itibaren başladığını belirten Karaismailoğlu, "Erken tanı ve tedavi bel ve sırt eğriliklerinden kurtulmak için çok önemli" dedi.

Bel ve sırt eğriliklerini elbise üzerinden anlamanın zor olduğunu ve çocukların çıplak bir şekilde dikkatlice incelenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Nedim Karaismailoğlu, "Skolyoz (yana eğrilik) ve kifoz (öne eğrilik) olarak adlandırılan, doğuştan ya da çok genç yaşlarda başlayan bel ve sırt eğrilikleri, Türkiye'de yaklaşık 2.5 milyon kişide görülmektedir. Çocukların ise yüzde 5'inde eğrilik söz konusudur. Bu rahatsızlık ya doğuştan gelir ya da bir kas hastalığı sonucu ortaya çıkar. Ayrıca nedeni

bilinmeyen rahatsızlıklar da mevcuttur. Bu eğrilikler kız çocuklarında daha sık görülmektedir. Eğilmeler boy artması ile doğru orantılıdır. Yani boy ne kadar uzarsa eğriliğin artma miktarı o kadar fazlalaşır ve tedavi daha zor hale gelir. Bu nedenle erken yaşlarda tedavi edilmesi çok önemlidir" diye konuştu.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Bu rahatsızlıkları anlayabilmek için bazı belirtiler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nedim Karaismailoğlu, "Skolyozda en önemli bulgu, kürek kemiği çıkıntısının artması, bir omuzun diğerinden yukarıda olmasıdır. Hasta öne ve yana eğik yürüyebilir. Kalça ve leğen kemikleri simetrik değildir. Biri aşağıda diğeri yukarıdadır. Hasta aksayarak yürür" şeklinde konuştu.

Eğriliklerin belin çeşitli bölgelerinde, çeşitli şekil ve miktarlarda olabileceğini, büyüme ile birlikte gelişeceğini söyleyen Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Bu rahatsızlık kas zayıflıklarına, bacaklarda uzunluk farklılıklarına, kemik erimelerine, bel ve kalça kireçlenmelerine, omurga kırıklarına neden olmaktadır. Hafif eğrilikler büyük problemler yaratmaz; ancak ağır eğrilikler ileri yaşlarda göğüs boşluğunun daralmasına, akciğer ve kalp üzerinde baskı oluşmasına sebep olmaktadır. Bu da kalbin düzgün çalışmaması, nefes almanın güçleşmesi gibi durumlar doğurmaktadır. Bu nedenle erken tanı ve tedavi yapılmalıdır. Gecikmiş rahatsızlıklar, büyük ameliyatlar ve

geri dönüşümü olmayan problemler ortaya çıkarabilmektedir." - SAMSUN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Çocuklarda Bel ve Sırt Eğriliklerine Dikkat - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement