Çocuklarda diyabete dikkat - Son Dakika

Çocuklarda diyabete dikkat

Çocuklarda diyabete dikkat Prof. Dr. Selim Kurtoğlu: "Çocuklarda şeker hastalığı son yıllarda belirgin bir artış gösterdi"KAYSERİ - Çocuk Endokrinoloji ve Neonatoloji Uzmanı Prof. Dr.

Çocuklarda diyabete dikkat, System.String[]

Çocuklarda diyabete dikkat

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu: "Çocuklarda şeker hastalığı son yıllarda belirgin bir artış gösterdi"

KAYSERİ - Çocuk Endokrinoloji ve Neonatoloji Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, çocuklarda diyabete dikkat çekerek, "Çocuklarda şeker hastalığı son yıllarda belirgin bir artış gösterdi" dedi.

Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Neonatoloji Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, ailelere diyabetle ilgili önerilerde bulundu.

Son yıllarda çocuklarda şeker hastalığının belirgin bir artış gösterdiğini kaydeden Kurtoğlu, "Çocuklarda şeker hastalığı son yıllarda belirgin bir artış göstermiştir. Hastalık ikiye ayrılır. Tip1 diyabette pankreasın çalışmaması sonucu insülin eksikliği vardır. Tip 2 diyabet ise insülin eksikliği ile giden bir durumdur. Şişmanlığın oldukça arttığı ülkemizde tip 2 şeker hastalığı da özellikle ergenlik çağında artmaya başladı. Bu tür hastalığa da rastlamaya başladık. Tip 1 diyabet anne karnından bazı faktörler ile başlar. Özellikle anne de D vitamini eksikliği, daha sonra anne sütünün yerine inek sütünün başlaması, geçirilen viral enfeksiyonlar, çevresel toksinler, nitrit ve nitrat bulunan gıdalar bağırsakta nitrozamin maddesine dönüşmekte ve buda çocuklarda guatr, şeker hastalığı ve kanserlere yol açmaktadır. Buda çok önemli bir vurgu. Bazen çinko, magnezyum ve kromozom hastalıklarda şeker hastalığına yol açar. Şeker hastalığı başlangıcında özellikle son 15 günde çocuklarda çok su içme, çok idrara gitme, yatağını ıslatmayan çocukların yatağını ıslatmaya başlaması ve zayıflaması özellikle en önemli bulgulardır. Anne ve babaların bu konuya dikkat etmesi gerekir. Eğer dikkat edilmezse hastaneye koma şeklinde gelirler. Komanın tedavisi biraz daha zahmetli ve zordur. Onun için ilk belirtiler ortaya çıkınca hastaneye başvurmaları gerekir. Tedavisi de insülindir. Bunun gerek enjeksiyonlarla gerekse pompayla veriyoruz. Tip 2 şeker hastalığında ise şişmanlığı artırıcı faktörlerden anne ve babaların kaçınılması lazım. Şişmanlıkla birlikte kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve gözlerde bozulma gibi durumlar ve daha sonrada tip 2 şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bunun temel tedavisi şişmanlığa doğru gidişi durdurmaktır" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Son Dakika

Sivasspor, Jorge Felix ile iki yıllık sözleşme imzaladı TÜBİTAK'tan heyecanlandıran açıklama: Koronavirüs aşı çalışmalarında insan deneyleri yakında başlayacak Ağustos ayında kiralara en fazla %11,51 oranında zam yapılabilecek! İşte kiraya göre fiyat artışı Görme engelli eşini, çocuklarının gözü önünde öldüresiye dövdü Elektrikli scooter ile yola inen yandı: Polis ceza kesmeye başladı Son Dakika: Bahçeli'den Meral Akşener'e 'geri dön' çağrısı: Evine dönmesi doğru, tutarlı bir davranış olacaktır 7 gündür aranan kıraathaneci ortaya çıktı: Kaybolmadım kafamı dinliyordum Yakın arkadaşı Caner Çalışır'ın ölüm haberini aldıktan sonra paylaşım yapmayan Cemal Can Canseven'e tepki Prof. Dr. Naci Görür, depremden 3 gün önce Malatya için uyarıda bulunmuştu Pınar Gültekin'in kendisine şantaj yaptığını söyleyen katil, polisin "Mesajlar nerede" sorusuna cevap veremedi Halk korkudan su içemiyor! Kocaeli'de dereye atılan kurban atıkları 150 kişiyi zehirledi Tekerlekli sandalye basketbol oyuncusu George Bates, Paralimpik Oyunları'na katılabilmek için bacağını kestirecek Son Dakika: Malatya'nın Pütürge ilçesinde meydana gelen 5.2 şiddetindeki depremden ilk görüntüler Beşiktaş'ın istediği Papiss Cisse'ye Fenerbahçe de talip oldu Eylemci kadınlar tarafından kovulan Murat Övüç küplere bindi