Koronayı hafif atlatan çocuklarda görülen MIS-C hastalığında, ilk ölümcül vakalar görülmeye başlandı - Son Dakika

Koronayı hafif atlatan çocuklarda görülen MIS-C hastalığında, ilk ölümcül vakalar görülmeye başlandı

04.03.2021 09:17

Koronayı hafif atlatan çocuklarda farkına varılamayan MIS-C hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Kamil Yılmaz, hastalığın komplikasyonları henüz bilinmediğinden çocukları yakından takip ettiklerini belirterek, "Koronanın kendisinden ölümü bu kadar görmezken, MIS-C'ye bağlı çocuklarda ölümcül vakalar görmeye başladık" dedi.

İlk olarak İngiltere'de tanımlanan ve daha sonra Türkiye'de görülmeye başlanan MIS-C hastalığı, çocuklarda fark edilmeden koronavirüs sonrası ortaya çıkıyor.

KALP VE DİĞER ORGANLAR ÜZERİNDE ETKİLİ

Dicle Üniversitesi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Kamil Yılmaz, hastalığın komplikasyonları henüz bilinmediği için çocukları yakın takibe aldıklarını söyledi. Hastalığın, kalp ve diğer organlar üzerinde etkileri olduğunu anlatan Dr. Yılmaz, ölümle sonuçlanan vakaların da olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, "2020'nin Mart ayından itibaren Türkiye'de koronavirüs vakalarının görülmeye başlanmasıyla genel seyrimizin asemtomatik bir düzeyde geçirdiğini biz de yaptığımız çalışmalarda ortaya koyduk.

Koronayı hafif atlatan çocuklarda görülen MIS-C hastalığında, ilk ölümcül vakalar görülmeye başlandı
Dicle Üniversitesi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Kamil Yılmaz

İLKBAHARDA İNGİLTERE'DE ORTAYA ÇIKTI

Nisan ve mayıs aylarından itibaren İngiltere'de tanımlanan çocuklarda 'multisistem inflamatuar sendrom' olarak adlandırdığımız hastalık, koronavirüs sonrası oluşmaya başladı. Vakaların yoğun olarak yaşanmasının ardından bu vakaları görmeye başladık. Çocuklar asemtomatik olarak belli etmeyecek şekilde seyrederken yaklaşık üzerinden 4 ile 6 hafta geçtikten sonra çocuklarda ateşle devam eden ve birçok organı tutabilen inflamatuar yanıta bağlı hastalıklar görülmeye başlandı.

"ÖLÜMCÜL VAKALAR GÖRMEYE BAŞLADIK"

Bu hastalığın henüz oluşacak komplikasyonlarını henüz bilmiyoruz. Kalp üzerinde ve diğer organlar üzerindeki etkileri biliyor ve o anda tedavi edebiliyoruz. Bu durum maalesef ölümcül seyredebiliyor. Koronavirüsün kendisinden çok fazla ölümü görmezken, MIS-C'ye bağlı çocuklarda ölümcül vakalar görülmeye başladık. Koplikasyonların henüz ne olduğunu bilmediğimiz için çocukları yakın takibe alıyoruz. Biz şüphelenerek kandaki antikor düzeyinde bu çocukların daha önce koronavirüs geçirdiğini gördük" ifadelerini kullandı.

"OKULLARIN TATİL EDİLMESİ VE KISITLAMALAR SONRASI ARTIK ÇOK GÖRMÜYORUZ"

Kısıtlamaların ardından bu vakaların azaldığını, çocukların korumaya devam edilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Yılmaz, "Birçok hasta koronavirüs olduğunu veya geçirdiğini bilmeden 1 ay veya belli bir süre sonra başka Kawasaki veya a tipik Kawasaki sendromu benzeri dediğimiz hastalık bulgularıyla bize başvurabiliyor. Hekim arkadaşların şüphelenmesi üzerine birçok hastaya MIS-C tanısı koymuştuk. Son birkaç aydır, bu vakaları görmemeye başladık. Okulların tatil edilmesi, hafta sonu yasakları ve kurallara riayet edilmesi sonrası artık çok vaka görmüyoruz. Yeni normalleşme sürecine girildiğinde vatandaşların rehavete kapılmamaları lazım. Çocuklar hafif seyrediyor ama İngiltere'de son çıkan mutant virüs sonrası uzun dönem Covid-19 dediğimiz ve 5- 6 hafta semptomların devam ettiğini aynı zamanda çocuklarda da hastalık şiddetinin artacağının bulguları gelmeye başladı. MIS-C'ye geçirdikten sonra uzun dönem hayatlarında hangi bulguları bırakacağında henüz net bir bilgi olmadığından çocukları da halen korumaya devam etmeliyiz. Kurallara aynı oranda riayet etmeliyiz" dedi.

Koronayı hafif atlatan çocuklarda görülen MIS-C hastalığında, ilk ölümcül vakalar görülmeye başlandı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Koronayı hafif atlatan çocuklarda görülen MIS-C hastalığında, ilk ölümcül vakalar görülmeye başlandı - Son Dakika


YORUMLAR (7)
  • Grip: Korona gribin bir türü, gribe ne kadar çare bulunduysa koronaya da o kadar çare bulunabilir. Yani hiçbir zaman bulunmayacak. Grip ile nasıl yaşıyorsak bununla da yaşamayı öğrenmeliyiz, yoksa hayat felç. Geçen yıl ile bu yıl arasında fiyatlar 5 kad artmadı mı, ekonomi göçecek bu gidişle. Sanki bir korona hastalığı var, başka hastalık yok, sanki daha önce ölüm yoktu ilk defa korona ile ölüm geldi. Trafikte bile daha çok kaza ve ölüm var, trafik riskli diye trafik durduruluyor mu? 5 2 Yayından Kaldır
  • Bağışıklı: Gribi korona yazıyor olmasınlar, bu yüzden grip görülmüyor olmasın. Ayrıca tedbir nerde, heryer açık değil mi, AVM otel turizm seyahat cami cenaze çarşı pazar park bahçe. Peki 1,5 milyarlık Afrika'da mı tedbir var, 1,5 milyarlık Hindistan'da mı tedbir var, 1,5 milyarlık Güney Amerika'da mı tedbir var, Meksika'da Pakistan'da, savaştaki Suriye'de mi tedbir var. Gripten hariç bişey varsa buraları kırıp geçirmesi gerekmez miydi, milyarları öldürmesi germez miydi. Hangi tedbirden sözediyorsun sen... Cevap Yaz 6 2 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Sedat Peker operasyonunda gözaltına alınan 49 şüpheliden 10'u tutuklandı Sedat Peker operasyonunda gözaltına alınan 49 şüpheliden 10'u tutuklandı Güntekin Onay'dan Kevin Nkoudou'ya penaltı eleştirisi: Bu yaptığı laubalilik Güntekin Onay'dan Kevin Nkoudou'ya penaltı eleştirisi: Bu yaptığı laubalilik Maddi durumunu kurtarmak için iktidara yakın olduğu iddia edilen Serdar Ortaç, konuya açıklık getirdi Maddi durumunu kurtarmak için iktidara yakın olduğu iddia edilen Serdar Ortaç, konuya açıklık getirdi ABD'nin yaptırım hamlesine Rusya'dan misilleme! 6 yaptırım kararıyla birlikte 6 isim de kara listede ABD'nin yaptırım hamlesine Rusya'dan misilleme! 6 yaptırım kararıyla birlikte 6 isim de kara listede Peaky Blinders'ın yıldızı Helen McCrory hayatını kaybetti Peaky Blinders'ın yıldızı Helen McCrory hayatını kaybetti Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Kırgızistan Sağlık Bakanı Beyşenaliyev, 'korona tedavisinde kullanılıyor' deyip kameralar karşısında zehirli bitkiyi kaynatıp içti Kırgızistan Sağlık Bakanı Beyşenaliyev, 'korona tedavisinde kullanılıyor' deyip kameralar karşısında zehirli bitkiyi kaynatıp içti Çocuklar Duymasın'ın Orçun'u Alp Eren Khamis kocaman oldu! Gururlandıran haberini Zeyno Günenç verdi Çocuklar Duymasın'ın Orçun'u Alp Eren Khamis kocaman oldu! Gururlandıran haberini Zeyno Günenç verdi